reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Murki gabionowe – sposób na pomysłowe ogrodzenie

Murki gabionowe – sposób na pomysłowe ogrodzenie

Murek gabionowy umożliwia aranżację ogrodu w sposób dość charakterystyczny. Prosty montaż i dowolność w wybraniu materiału do wypełnienia stalowych koszy umożliwia stworzenie konstrukcji, która może nadać przestrzeni wokół domu wyjątkowego charakteru.

Pomysł na murek gabionowy

Budując gabion, powinniśmy zastanowić się, do czego ma nam służyć powstała konstrukcja . Gabion może być oryginalnym pomysłem na ogrodzenie, może służyć też do wygłuszenia dźwięków dobiegających z ulicy. Dzięki gabionowi możemy stworzyć też wyodrębnioną część rekreacyjną w naszym ogrodzie. Murek gabionowy nie tylko zapewni nam poczucie prywatności, ale też będzie doskonałym elementem dekoracyjnym. Gabiony mogą służyć także do wykonania przesłony, dzięki której ukryjemy np. kompostownik. 

Zobacz także: Czym są i do czego służą gabiony?

Wypełnienie murków gabionowych

Do wypełnienia murków gabionowych możemy wykorzystać różne materiały – zarówno organiczne, jak i nieorganiczne. W zależności od tego, na jakim wypełnieniu nam zależy, możemy zakupić wypełnienie w składach budowlanych i ogrodniczych, a nawet w portach rzecznych. Należy pamiętać, że rodzaj wypełnienia jest kluczowym elementem, mającym wywołać efekt, na którym nam zależy.

Zobacz także: Murki gabionowe – montaż

Wybierając wypełnienie organiczne – takie jak np. kora drzew, pocięte pnie, łupiny orzecha kokosowego czy łupiny bambusa – pamiętajmy także o jego właściwościach. Przykładowo kora drzewa oddaje swój aromat, który pozwoli zamaskować nieprzyjemne zapachy, np. kontenera na śmieci czy kompostowni. Z kolei np. łodygi bambusa mogą przywodzić na myśl egzotyczne zakątki, co wpłynie na oryginalność przestrzeni wokół naszego domu.

Do wyboru mamy też nieorganiczne wypełnienia z różnego rodzaju kamieni czy kolorowego szkła. Wykorzystując wypełnienie z kamieni bazaltowych, możemy uzyskać ciekawy efekt kontrastu, sadzając rośliny pnące wokół murka. Chcąc podkreślić prestiżowy charakter domu lub jego nowoczesny design, możemy użyć wypełnienia z kolorowego szkła.

Zobacz także: Jak zaprojektować profesjonalne ogrodzenie?

Montaż murku gabionowego

Konstrukcję murku gabionowego montujemy na specjalnych słupach, tworząc przestrzeń między dwoma równoległymi przęsłami. W zależności od wybranego materiału na wypełnienie, wybieramy odpowiednie panele murku gabionowego. Panele z drobniejszymi oczkami są przeznaczone do wypełnienia drobnymi elementami – np. małymi kamieniami czy szkłem. Z kolei panele skonstruowane z siatki z większymi okami doskonale nadają się na wypełnienie pniami drzew czy otoczakami.

Po zamontowaniu dwóch równoległych przęseł paneli, wypełniamy przestrzeń między nimi wybranym materiałem. Należy uważać, żeby ściana panelu nie wybrzuszała się. Chcąc temu zapobiec, możemy stosować specjalne rozpórki, które służą zachowaniu jednakowej odległości między równoległymi panelami na całej powierzchni murka.

Zobacz także: Ogrodzenie: panelowe lub z siatki powlekanej

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Gabiony. Fot. Betafence
Gabiony. Fot. Betafence

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama