reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Ściana z klinkieru – porady dla murujących

Ściana z klinkieru – porady dla murujących

Ściany i ogrodzenia z klinkieru są wspaniałą ozdobą domu. Odpowiednio dobrana chemia budowlana i umiejętności fachowców mogą czynić cuda. Nie jest to jednak rozwiązanie najtańsze, dlatego tym bardziej warto wiedzieć jak odpowiednio składować cegły klinkierowe, jakie wybrać zaprawę i na co zwrócić uwagę podczas murowania. A co jeżeli na klinkierze pojawiły się białe plamy lub inne zabrudzenia? Przewodnik krok po kroku poniżej.

Kupowanie i odpowiednie składowanie cegieł klinkierowych

Kiedy kupujemy cegły klinkierowe, powinniśmy wybrać sztuki z kilku różnych palet, żeby mieć później możliwość odpowiedniego doboru kolorystycznego. Aby zachować je do czasu murowania w jak najlepszym stanie powinniśmy przechowywać je fabrycznie zapakowane, na paletach, chroniąc przed kontaktem z ziemią oraz wpływem czynników atmosferycznych. Warto poświęcić chwilę właściwemu zabezpieczeniu cegieł, by uniknąć przykrych niespodzianek oraz straty czasu i pieniędzy na zakup dodatkowych.

Zobacz także: Jaki rodzaj ścian wybrać do budowy domu?

Podstawowe zasady murowania

Do cięcia cegieł najlepiej używać specjalnych narzędzi (szlifierko-przecinarki, piły kamieniarskiej), ponieważ łatwo uszkodzić ich powierzchnię. Prace murarskie należy wykonywać w bezdeszczowy dzień w temperaturze powyżej 5°C. W razie opadów, mur należy osłonić folią. Jeżeli na cegłach pojawią się jakiekolwiek zabrudzenia, powinniśmy je niezwłocznie usunąć.

Zaprawy i fugi do klinkieru

Na rynku dostępne są gotowe zaprawy do klinkieru, w których proporcje i składniki zostały specjalnie dobrane. Jeżeli zechcemy samodzielnie wykonać zaprawę pamiętajmy, że cement nie może mieć dodatków popiołów hutniczych oraz, że ważna jest plastyczność, gęstość i staranne wymieszanie składników. Fugowanie można zacząć dopiero, gdy zaprawa całkowicie wyschnie.

Inna jest nasiąkliwość w przypadku cegieł formowanych ręcznie i maszynowo, dlatego do ich murowania używa się innych, odpowiednio dobranych zapraw.

Czyszczenie klinkieru

Jeżeli fachowcy wykonali prace murarskie należycie i szczelnie, używając odpowiednich materiałów, to na cegłach nie powinny się pojawiać wysolenia czy białe naloty. Niestety w rzeczywistości, pojawiają się one dość często. Na szczęście możemy się ich dosyć łatwo pozbyć. Jeśli się pojawią, do ich usunięcia możemy użyć specjalnych preparatów czyszczących, albo zwykłej szczotki i ciepłej wody. Jeśli na murze pojawią się zabrudzenia trudniejsze do usunięcia, poszukajmy w sklepie środka przeznaczonego do usuwania plam z klinkieru. Podczas stosowania tego typu preparatów, należy zachować ostrożność, ponieważ mogą one odbarwiać cegły. Aby to sprawdzić, można nałożyć niewielką ilość preparatu w mało widocznym miejscu i obserwować efekt.

Zobacz także: Jak wykonać cokół z klinkieru?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Cegła klinkierowa.
Cegła klinkierowa.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama