REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zabezpieczanie dachu przed wilgocią

Joanna Orzechowska
Dach.
Dach.

REKLAMA

REKLAMA

Wykonanie pokrycia dachu to spory wydatek, dlatego każdy pragnie, aby jego dach przetrwał jak najdłużej. Jednym z najważniejszych aspektów, o jaki trzeba zadbać jest ochrona pokrycia i konstrukcji dachu przed wilgocią. Jeśli izolacja przeciwwilgociowa dachu wykonana jest poprawnie, zapobiegnie to wielu problemom i dodatkowym kosztom.

Wilgoć w konstrukcji dachu

Drogie dachówki wbrew pozorom nie uchronią nas przed problemem, bo wilgoć wnika nawet pod najlepiej zaizolowane pokrycie dachowe. W czasie opadów część wody dostaje się pod dachówki, wnika pod nie również zawarta w powietrzu para wodna. Jeżeli wentylacja dachu nie działa poprawnie, to następuje nasiąkanie pozostałych jego części - i co za tym idzie - ich niszczenie. Nagromadzona wilgoć powoduje uszkadzanie konstrukcji dachu – więźby dachowej, termoizolacji, łat oraz pokrycia dachowego co może wiązać się np. z pękaniem dachówek. Proces ten jest najbardziej niebezpieczny w czasie zimy, kiedy różnice temperatur nad i pod dachem są największe. W rezultacie dach przecieka lub wymaga nieustannych prac konserwacyjnych.

REKLAMA

Zobacz także: Jak wentylować połać dachową?

Jak zabezpieczyć dach przed działaniem wilgoci?

Nie możemy zapobiec wnikaniu wilgoci pod dach, co zatem zrobić, żeby dach nie przeciekał? Przede wszystkim powinniśmy skupić się na efektywnym usuwaniu wilgoci. Wilgoć, najlepiej usuwana jest przez powietrze. Należy zatem zadbać o odpowiedni jego przepływ pod pokryciem dachowym. Skuteczna wentylacja i tworzenie specjalnych przestrzeni wentylacyjnych, pomiędzy którymi swobodnie przepływa powietrze, to najlepszy sposób na usunięcie nagromadzonej pary wodnej.

Zobacz także: Konserwacja rynien i pielęgnacja krokwi – czyli jak dbać o dach?

Jak powinna wyglądać wentylacja w przypadku dachów stromych?

Rodzaj wentylacji dachu zależy nie tylko od kształtu dachu, ale również od jego budowy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jaką funkcję pełni membrana dachowa?

REKLAMA

Dach z poddaszem użytkowym i termoizolacją umieszczoną na stropie – w tym przypadku wentylację tworzy się w sposób naturalny – jest nią przestrzeń powstała pomiędzy termoizolacją, a warstwą wstępnego krycia. Warunkiem jej poprawnego funkcjonowania jest swobodny przepływ powietrza.

Dach z poddaszem użytkowym i termoizolacją umieszczoną pod, nad lub między krokwiami – w tym przypadku należy zastosować jedną lub dwie szczeliny wentylacyjne, zależnie od warstwy wstępnego krycia:

Dach z deskowaniem okrytym papą albo folią o niskiej paroprzepuszczalności (zazwyczaj w konstrukcjach starego typu) – ze względu na brak cyrkulacji pary wodnej, niezbędne są tutaj dwie szczeliny: jedna do osuszania konstrukcji i izolacji dachu (pomiędzy warstwą termoizolacji a kryciem wstępnym), druga do wspomagania działania pierwszej oraz osuszania łat i pokrycia (pomiędzy kryciem i pokryciem).

Dach z deskowaniem okrytym folią o wysokiej paroprzepuszczalności (w nowych konstrukcjach) – w tym przypadku w zupełności wystarczająca jest jedna szczelina, ze względu na to, że wilgoć może swobodnie przeniknąć przez folię trafiając do górnej szczeliny (znajdującej się w ołatowaniu), przez którą zostanie usunięta.

Zobacz także: Ceramiczne ozdoby dachowe - GALERIA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA