reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Wykonanie przyłącza gazu ziemnego – przewodnik

Wykonanie przyłącza gazu ziemnego – przewodnik

Jak krok po kroku przeprowadzić przyłączenie instalacji gazowej? Jakie wnioski i gdzie należy złożyć? Czy i kiedy gazownia może odmówić przyłączenia? Odpowiedź na te i inne pytania poniżej.

Jeżeli wypełnienie wniosku sprawia nam kłopot możemy udać się do biura lub poprosić o pomoc telefonicznie za pośrednictwem infolinii PGNiG (czynna od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00–21:00):

  • dla telefonów stacjonarnych: 0 801 809 900,
  • dla telefonów komórkowych: 32/ 737 88 88.

Wypełniony wniosek można złożyć w BOK osobiście, za pośrednictwem upoważnionej osoby (upoważnienie musi być pisemne) lub wysłać pocztą.

Zobacz także: Odległości, czyli usytuowanie budynku na działce – warunki techniczne

Złożyłem wniosek i co dalej?

PGNiG ma obowiązek rozpatrzyć go w ciągu nie więcej niż 30 dni. Odbioru można dokonać osobiście lub otrzymać pocztą. Warunki są ważne przez rok od momentu wydania. Oznacza to, że mamy rok na zawarcie umowy o przyłączenie oraz uzyskanie pozwolenia na budowę lub rozbudowę instalacji gazowej wewnątrz budynku. Jeżeli nie uda nam się tego dokonać w ciągu roku, będziemy zmuszeni powtórzyć cały proces.

Czy i kiedy PGNiG może odmówić wykonania przyłącza?

Może się tak zdarzyć np. wtedy, gdy nasza nieruchomość znajduje się w tak dużej odległości od istniejącej sieci, że dostawcy nie opłaca się budowa nowego odgałęzienia. Co należy w tej sytuacji zrobić? Jeżeli budynek nie znajduje się na kompletnym pustkowiu, to najlepiej porozmawiać z sąsiadami. Jeżeli zbierze się odpowiednia liczba odbiorców dostawca może zdecydować się jednak rozbudować sieć.

Jak podpisać umowę?

Umowę można podpisać już w chwili uzyskania warunków. Jeśli chcemy aby podpisał ją w naszym imieniu ktoś inny, pamiętajmy że wymagane jest udzielenie takiej osobie oficjalnego pełnomocnictwa.

Jeżeli deklarujemy chęć zawarcia umowy od razu po otrzymaniu warunków przyłączenia, składając wniosek, będziemy musieli okazać dokument tożsamości. Osoby prowadzące działalność gospodarczą w miejscu, do którego ma być dostarczany gaz, powinny dołączyć także aktualny odpis KRS lub kopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej i decyzję o nadaniu NIP lub inny dokument poświadczający go.

Zobacz także: Wszystkie dokumenty potrzebne do budowy domu

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama