| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zakup kostki brukowej - krok po kroku

Zakup kostki brukowej - krok po kroku

Jak kupować kostkę brukową? Kostka brukowa ma dość szerokie zastosowanie – wykładamy nią podjazdy, ścieżki wokół domu i alejki w ogrodzie. Radzimy na co zwrócić uwagę przy zakupie kostki brukowej.

Kostka brukowa jest popularnym materiałem do wykańczania nawierzchni łatwo dostępnym na rynku. Bogata oferta, pod względem zarówno wzornictwa, jak i kolorystyki, pozwoli nam na wykonanie unikatowego wzoru. Przy wyborze kostki brukowej musimy zwrócić uwagę nie tylko na walory estetyczne, lecz także na funkcjonalność. Wśród parametrów, które charakteryzują kostkę brukową są m.in. grubość, wielkość, faktura i kształt.

Wybieramy odpowiednią grubość kostki brukowej

Żeby wybrać najlepszą grubość kostki brukowej, musimy wiedzieć jaką nawierzchnię zamierzamy nią wyłożyć – wykładając podjazd nie użyjemy tej samej kostki brukowej, co w przypadku alejki ogrodowej.

Zobacz także: Nawierzchnia z kostki betonowej

Właściwa grubość kostki brukowej dla różnych powierzchni prezentuje się w ten sposób:

– 4 cm – kostka brukowa o tej grubości jest odpowiednia do wykładania nawierzchni przeznaczonych do ruchu pieszych i pojazdów o masie poniżej 2 ton.

– 6 cm – powierzchnia taka pozwoli na ruch pojazdów o masie do 3,5 ton (czyli standardowych pojazdów osobowych).

– 8 cm – taka kostka będzie w stanie wytrzymać ruch samochodów ciężarowych.

– 10 cm i 14 cm – są to najgrubsze rodzaje kostek brukowych, raczej niespotykane w otoczeniu budynków mieszkalnych. Przeznaczone są do stosowania w różnego typu składach materiałów ciężkich i w miejscach ruchu ciężkich maszyn i pojazdów ciężarowych.

Zobacz także: Nawierzchnie z bruku kamiennego

Wybieramy odpowiednią wielkość kostki brukowej

Wybierając odpowiednią wielkość kostki brukowej kierujemy się podobnym kryterium, jak przy wyborze jej grubości. Musimy mieć na uwadze to, jaka powierzchnia będzie nią wykładana. Chcąc wyłożyć dużą, w miarę regularną powierzchnię (taką jak podjazd), powinniśmy wybrać większą kostkę o regularnych kształtach. Dzięki temu wyłożymy podjazd szybciej, a dodatkowo nie będziemy mieli problemu ze zbędnymi elementami. Z kolei kostka brukowa o niewielkich rozmiarach jest idealnym materiałem do wyłożenia wąskich, krętych ścieżek. Taka kostka pozwoli na dokładne zachowanie kształtu układanej nawierzchni.

Kształt kostki brukowej

Obecnie na rynku mamy duży wybór różnorodnych kształtów kostki brukowej. Nazwy kształtów kostki brukowej różnią się między sobą w zależności od producenta. Dostępne są kostki w kształcie trapezu, fali oraz tradycyjne prostokątne kostki.

Materiał i faktura kostki brukowej

Faktura kostki brukowej wynika przede wszystkim z materiału, z jakiego została wykonana. Inną fakturę będzie miała kostka kamienna, a inną kostka betonowa. Wybierając kostkę brukową powinniśmy zwrócić uwagę na jej kolor, tak by kostka brukowa pasowała do otoczenia i do budynku, w pobliżu którego będzie się znajdować. Należy pamiętać, że kostka brukowa jest na co dzień narażana na różne czynniki, które mogą prowadzić do jej uszkodzenia, dlatego powinniśmy wybrać kostkę wykonaną z trwałego i z mrozoodpornego materiału.

Zobacz także: Sposoby układania kostki brukowej

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »