REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Stawianie ścianek działowych – poradnik

Ekspert Lafarge
Budowa ściany działowej. Fot. Lafarge
Budowa ściany działowej. Fot. Lafarge
Lafarge

REKLAMA

REKLAMA

Ściany działowe są jednym z ważniejszych elementów budynku, ponieważ to one wyznaczają układ naszego domu lub mieszkania. Stawiając ścianki działowe należy pilnować, aby zostały one wykonane zgodnie z zasadami profesjonalnej sztuki budowlanej. Dobrze wykonane ścianki działowe nie tylko zapewnią nam prywatność, a przy odrobinie pomysłowości mogą się stać się również ozdobą wnętrza.

Funkcją ścian działowych w budynku jest dzielenie przestrzeni budynku na mniejsze pomieszczenia. Konstrukcja ścian nie musi być masywna, niemniej jednak ściany powinny spełniać wszelkie wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej a także powinny mieć odpowiednio wykonaną izolację termiczną. Ważne jest także, aby chroniły nas przed hałasem oraz zabezpieczały wnętrze przed wilgocią. W odróżnieniu od ścian konstrukcyjnych, ściany działowe nie podlegają tak dużym obciążeniom, trzeba jednak uwzględniać ewentualne, mniejsze obciążenia oddziałujące na ich powierzchnie, np. półki czy szafki wiszące.

REKLAMA

Wybór materiału do budowy ścian

Wybierając materiały do budowy ścianki działowej powinniśmy mieć na uwadze późniejsze przeznaczenie konstrukcji. Wybór materiałów w tym przypadku jest zdecydowanie szerszy niż przy budowie ścian nośnych, jednak każda z opcji ma swoje wady i zalety. Najczęściej wybieramy te same materiały, które były wykorzystane przy wznoszeniu ścian konstrukcyjnych ze względu na fakt, że prace te następują po sobie. Czasami zdarza się jednak, że w wykończonym obiekcie powstaje potrzeba zmiany rozmieszczenia pomieszczeń. W takim przypadku najwłaściwiej jest skonsultować się z konstruktorem, który podsunie optymalne rozwiązanie. Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do budowy ścian działowych jest cegła pełna o szerokości 12 cm. Mniej powszechne są cegły cieńsze ponieważ – w przeciwieństwie do pełnej cegły – w tym wypadku należy zastosować zbrojenie poziome.

Zobacz także: Jaki rodzaj ścian wybrać do budowy domu?

Ściany działowe wykonane z cegieł pełnych cechują się wysoką wytrzymałością i ochroną akustyczną, należy jednak pamiętać o ich wadze. Dlatego też trzeba je stawiać na wzmocnieniach stropów lub belce żelbetowej, opierającej się na ścianach nośnych. Aby ciężar ścian działowych był jak najmniejszy, warto stosować cegłę dziurawkę, która zmniejszy wagę ściany o 30%, jednak zredukowanie gęstości z pewnością przełoży się na pogorszenie właściwości akustycznych. Kolejnym rozwiązaniem są pustaki ceramiczne. Dzięki zastosowaniu tak dużych elementów prace postępują dużo szybciej, a postawione ściany mają grubość 8,8 lub 12 cm. Wykańcza się je tynkiem, który polepsza ich właściwości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Czym można wykończyć ściany wewnętrzne?

Do budowy ścianek działowych równie często stosuje się beton komórkowy. Warto zwrócić uwagę na niski ciężar bloczków z betonu, dzięki czemu unika się niepotrzebnego obciążania, a co za tym idzie uginania stropów. Ponadto, praca z bloczkami z betonu jest szybka i bardzo wygodna. Jednak ze względu na stosunkowo niewielką gęstość trudno zawiesić na nich cięższe elementy oraz słabo tłumią dźwięki – dlatego też wymagają otynkowania z tradycyjnej zaprawy. Zwiększenie masy ściany przekłada się bezpośrednio na poprawę walorów akustycznych. Tego typu ściany można również wykończyć płytami gipsowo-kartonowymi z dodatkową warstwą izolacji akustycznej, jednak wiąże się to ze znacznym wzrostem kosztów. Obecnie najczęstszym rozwiązaniem stosowanym do podziału przestrzeni w gotowym budynku są ściany z płyt gipsowych – lekkich i prostych w montażu, jednak zdecydowanie mniej wytrzymałych. Coraz częściej w funkcji budulca ścian działowych wykorzystuje się również pustaki szklane, tzw. luksfery, które dotychczas stanowiły głównie element dekoracyjny.


Budowa ścian działowych i nośnych

Przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić, jak w projekcie został określony sposób oparcia ścian na posadzce lub stropie. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinno się zawsze zasięgnąć porady konstruktora. Najbardziej popularny sposób łączenia ścian działowych z konstrukcyjnymi polega na wycięciu w ścianach konstrukcyjnych co najmniej 5 cm głębokości bruzd. Wszelkie nierówności są później przykrywane tynkiem. Kolejna metoda to łączenie za pomocą zakotwień w ścianie nośnej. Robi się to za pomocą płaskowników lub prętów stalowych, które powinny mocować ścianę działową w co trzeciej spoinie poziomej. Kotwienie jest konieczne w przypadku ścian, których grubość nie przekracza 6,5 cm. Oba sposoby zapewniają odpowiednią stabilność konstrukcji.

Zobacz także: Jakie materiały wykorzystać do budowy ścian domu?

Bardzo ważne jest aby pamiętać, że ściany działowe nie mogą się stykać ze stropem, który ugina się podczas eksploatacji obiektu. Sztywne połączenie mogłoby spowodować zbytnie obciążenie ścian, które w konsekwencji może prowadzić do ich pękania. Dlatego też styk między ścianą a stropem wypełnia się specjalną pianką, która zapewnia niezbędną szczelność, a jednocześnie amortyzuje obciążenia i nie doprowadza do odkształceń. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na staranne wypełnienie, tak aby uniknąć powstawania mostków termicznych! Trzeba pamiętać, że ściany działowe z reguły cechują się znacznie gorszą izolacyjnością cieplną. Jeśli stanowią jedyną barierę między pomieszczeniami ogrzewanymi a nieogrzewanymi, należy zawsze zastosować dodatkową izolację, np. z wełny mineralnej.

Zobacz także: Ściany z ceramiki czy z betonu komórkowego?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

    Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

    Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

    W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

    Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

    Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

    Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

    Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

    REKLAMA

    Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

    Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

    Jak zaprosić batmana do ogrodu?

    Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

    W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

    W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

    Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

    Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

    REKLAMA

    Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

    Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

    Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

    Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

    REKLAMA