REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Stawianie ścianek działowych – poradnik

Ekspert Lafarge
Budowa ściany działowej. Fot. Lafarge
Budowa ściany działowej. Fot. Lafarge
Lafarge

REKLAMA

REKLAMA

Ściany działowe są jednym z ważniejszych elementów budynku, ponieważ to one wyznaczają układ naszego domu lub mieszkania. Stawiając ścianki działowe należy pilnować, aby zostały one wykonane zgodnie z zasadami profesjonalnej sztuki budowlanej. Dobrze wykonane ścianki działowe nie tylko zapewnią nam prywatność, a przy odrobinie pomysłowości mogą się stać się również ozdobą wnętrza.

Funkcją ścian działowych w budynku jest dzielenie przestrzeni budynku na mniejsze pomieszczenia. Konstrukcja ścian nie musi być masywna, niemniej jednak ściany powinny spełniać wszelkie wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej a także powinny mieć odpowiednio wykonaną izolację termiczną. Ważne jest także, aby chroniły nas przed hałasem oraz zabezpieczały wnętrze przed wilgocią. W odróżnieniu od ścian konstrukcyjnych, ściany działowe nie podlegają tak dużym obciążeniom, trzeba jednak uwzględniać ewentualne, mniejsze obciążenia oddziałujące na ich powierzchnie, np. półki czy szafki wiszące.

REKLAMA

Wybór materiału do budowy ścian

Wybierając materiały do budowy ścianki działowej powinniśmy mieć na uwadze późniejsze przeznaczenie konstrukcji. Wybór materiałów w tym przypadku jest zdecydowanie szerszy niż przy budowie ścian nośnych, jednak każda z opcji ma swoje wady i zalety. Najczęściej wybieramy te same materiały, które były wykorzystane przy wznoszeniu ścian konstrukcyjnych ze względu na fakt, że prace te następują po sobie. Czasami zdarza się jednak, że w wykończonym obiekcie powstaje potrzeba zmiany rozmieszczenia pomieszczeń. W takim przypadku najwłaściwiej jest skonsultować się z konstruktorem, który podsunie optymalne rozwiązanie. Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do budowy ścian działowych jest cegła pełna o szerokości 12 cm. Mniej powszechne są cegły cieńsze ponieważ – w przeciwieństwie do pełnej cegły – w tym wypadku należy zastosować zbrojenie poziome.

Zobacz także: Jaki rodzaj ścian wybrać do budowy domu?

Ściany działowe wykonane z cegieł pełnych cechują się wysoką wytrzymałością i ochroną akustyczną, należy jednak pamiętać o ich wadze. Dlatego też trzeba je stawiać na wzmocnieniach stropów lub belce żelbetowej, opierającej się na ścianach nośnych. Aby ciężar ścian działowych był jak najmniejszy, warto stosować cegłę dziurawkę, która zmniejszy wagę ściany o 30%, jednak zredukowanie gęstości z pewnością przełoży się na pogorszenie właściwości akustycznych. Kolejnym rozwiązaniem są pustaki ceramiczne. Dzięki zastosowaniu tak dużych elementów prace postępują dużo szybciej, a postawione ściany mają grubość 8,8 lub 12 cm. Wykańcza się je tynkiem, który polepsza ich właściwości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Czym można wykończyć ściany wewnętrzne?

Do budowy ścianek działowych równie często stosuje się beton komórkowy. Warto zwrócić uwagę na niski ciężar bloczków z betonu, dzięki czemu unika się niepotrzebnego obciążania, a co za tym idzie uginania stropów. Ponadto, praca z bloczkami z betonu jest szybka i bardzo wygodna. Jednak ze względu na stosunkowo niewielką gęstość trudno zawiesić na nich cięższe elementy oraz słabo tłumią dźwięki – dlatego też wymagają otynkowania z tradycyjnej zaprawy. Zwiększenie masy ściany przekłada się bezpośrednio na poprawę walorów akustycznych. Tego typu ściany można również wykończyć płytami gipsowo-kartonowymi z dodatkową warstwą izolacji akustycznej, jednak wiąże się to ze znacznym wzrostem kosztów. Obecnie najczęstszym rozwiązaniem stosowanym do podziału przestrzeni w gotowym budynku są ściany z płyt gipsowych – lekkich i prostych w montażu, jednak zdecydowanie mniej wytrzymałych. Coraz częściej w funkcji budulca ścian działowych wykorzystuje się również pustaki szklane, tzw. luksfery, które dotychczas stanowiły głównie element dekoracyjny.


Budowa ścian działowych i nośnych

Przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić, jak w projekcie został określony sposób oparcia ścian na posadzce lub stropie. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinno się zawsze zasięgnąć porady konstruktora. Najbardziej popularny sposób łączenia ścian działowych z konstrukcyjnymi polega na wycięciu w ścianach konstrukcyjnych co najmniej 5 cm głębokości bruzd. Wszelkie nierówności są później przykrywane tynkiem. Kolejna metoda to łączenie za pomocą zakotwień w ścianie nośnej. Robi się to za pomocą płaskowników lub prętów stalowych, które powinny mocować ścianę działową w co trzeciej spoinie poziomej. Kotwienie jest konieczne w przypadku ścian, których grubość nie przekracza 6,5 cm. Oba sposoby zapewniają odpowiednią stabilność konstrukcji.

Zobacz także: Jakie materiały wykorzystać do budowy ścian domu?

Bardzo ważne jest aby pamiętać, że ściany działowe nie mogą się stykać ze stropem, który ugina się podczas eksploatacji obiektu. Sztywne połączenie mogłoby spowodować zbytnie obciążenie ścian, które w konsekwencji może prowadzić do ich pękania. Dlatego też styk między ścianą a stropem wypełnia się specjalną pianką, która zapewnia niezbędną szczelność, a jednocześnie amortyzuje obciążenia i nie doprowadza do odkształceń. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na staranne wypełnienie, tak aby uniknąć powstawania mostków termicznych! Trzeba pamiętać, że ściany działowe z reguły cechują się znacznie gorszą izolacyjnością cieplną. Jeśli stanowią jedyną barierę między pomieszczeniami ogrzewanymi a nieogrzewanymi, należy zawsze zastosować dodatkową izolację, np. z wełny mineralnej.

Zobacz także: Ściany z ceramiki czy z betonu komórkowego?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA