REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wieniec stropowy. Fot. Konbet
Wieniec stropowy. Fot. Konbet
KONBET Sp. z o. o. Sp. k.

REKLAMA

REKLAMA

Stropy płytowe nie są może tak popularne jak stropy gęstożebrowe, niemniej jednak są tak samo często stosowane. Spośród stropów płytowych wyróżniamy kilka ich rodzaji są to m.in: stropy monolityczne, częściowo prefabrykowane, płytowo-żebrowe i inne.

Strop monolityczny

Do zalet stropu monolitycznego można zaliczyć dużą sztywność oraz możliwość stosowania nawet przy bardzo dużych obciążeniach (jego elementy są projektowane indywidualnie dla konkretnego budynku). Stropy monolityczne charakteryzuje też wysoka ognioodporność, dochodząca nawet do kilku godzin w płonieniach. Wady stropów monolitycznych to: duża ich pracochłonność, długi czas potrzebny na ich wykonanie oraz wysokie koszty.

REKLAMA

Zobacz także: Strop monolityczny czy gęstożebrowy?

Strop częściowo prefabrykowany

Strop częściowo prefabrykowany to opcja dla tych, którym zależy na czasie i ograniczeniu kosztów (mniej deskowań). Strop ten nie jest tak sztywny jak monolityczny, jest też lżejszy, a jego elementy prefabrykowane są zazwyczaj lepszej jakości niż te, które wykonują robotnicy na budowie. Elementy stropów częściowo prefabrykowanych mogą być wykonane z betonu zwykłego, komórkowego lub sprężonego.

Niewątpliwą wadą takiego rozwiązania jest jedynie to, że elementy prefabrykowane mają dużą masę i rozmiary, dlatego niezbędne będzie wynajęcie dźwigu.

Z pośród płyt w stropach częściowo prefabrykowanych, wyróżniamy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Płyty kanałowe – przenoszone są uchwytami zaciskowymi lub tradycyjnym zawiesiem linowym,

Płyty z betonu komórkowego oraz sprężone przenosi się uchwytami szczękowymi.

Zobacz także: Jak szybko można położyć strop prefabrykowany?


Strop płytowo-żebrowy

Strop płytowo-żebrowy można wykonać jako monolityczny (wykonany w miejscu montażu) lub prefabrykowany.

Strop płytowo-żebrowy składa się z:

  • płyty żelbetowej,
  • belek głównych (podciągów) oraz

       – prostopadłych do nich mniejszych belek (żeber).

Zobacz także:  Czy warto wykonać strop gęstożebrowy w domu jednorodzinnym?

Budowa takiego stropu płytowo-żebrowego przypomina sieć – żebra opierają się na ścianach i podciągach, te zaś opierają się albo (w układzie szkieletowym) tylko na słupach, albo na ścianach i słupach (w układzie mieszanym). W przypadku, gdy rozstaw ścian budynku jest mniejszy niż 6–8 m, można taki strop wykonać bez podciągów, a żebra oprzeć na ścianach. Należy wtedy pamiętać, że w takim przypadku, ze względu na zwiększone obciążenie, przekrój żeber powinien być większy.

Strop płytowo-żebrowy z wypełnieniem ze styropianu

To specyficzny rodzaj stropu płytowo-żebrowego. Jest dużo lżejszy niż tradycyjny, ponieważ ma mniejszą grubość płyty (5–6 cm) oraz gęsto rozstawione żebra (12x16,5 lub 12x22,5 cm). Jako wypełnienie stosuje się tu pustaki styropianowe. Dodatkową zaletą ich zastosowania jest to, że pełnią one jednocześnie rolę izolacji akustycznej oraz termicznej (która szczególnie ważna jest np. nad piwnicami). Wadą tego rodzaju stropu jest jego ograniczone stosowanie – jego rozpiętość może wynosić do ok. 6 m, a obciążenie użytkowe najczęściej nie może przekraczać 1,5 kN/m2.


Stropy z płyt kanałowych niesprężonych

Stropy te wykonane są z płyt betonowych z biegnącymi wzdłuż niż otworami (kanałami). Grubość płyt kanałowych wynosi 24 cm, a średnica otworu to od 17,8 do 19,4 cm przy rozpiętości 2,4–6 m. Ich szerokość jest dostosowana do wymiarów modularnych 90, 120 i 150 cm – wynikających z projektu. Podobnie jak w przypadku innych płyt prefabrykowanych, ze względu na rozmiary i ciężar (płyta o rozpiętości 6 m waży 1,8–2,6 t), w trakcie montażu nieodzowne jest użycie dźwigu. Zaletą stropu z płyt kanałowych jest szybki montaż, ponadto ze stropu można korzystać od razu, od momentu jego ułożenia także i kontynuować dalsze prace.

Strop z płyt wielokanałowych sprężonych

W tego rodzaju stropach, zamiast zbrojenia stosuje się sprężone liny złożone z wielu drutów. Szerokość płyt wynosi 120 cm, grubość 26,5 cm, rozpiętość – od 6 do 12 m. Zaletą tego rozwiązania w porównaniu z płytami niesprężonymi jest fakt, iż mogą one przenosić duże obciążenia.

Strop typu filigran

Filigran to strop składający się z prefabrykowanej płyty żelbetowej o grubości od 5 do 7 cm i warstwy betonu wylewanej już na budowie. Ważne jest, że nie trzeba do niej wykonywać zbrojenia, a grubość  płyty stropowej uzależniona jest od rozpiętości i planowanego obciążenia stropu. Na rynku dostępne są płyty o rozpiętości do 12 m, oferowane w dowolnych kształtach (np. trójkątne, trapezowe, półkoliste).

Zobacz także: Czym charakteryzuje się strop typu filigran?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA