reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Wybór okien dachowych – krok po kroku

Wybór okien dachowych – krok po kroku

Chcąc doświetlić poddasze, najlepszym rozwiązaniem będzie montaż okna dachowego. Do wyboru mamy np. lukarny lub okna połaciowe. Zobacz które rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze.

Jaki rodzaj okna dachowego wybrać?

Decydując się na okno dachowe, wybierać będziemy spośród kilku rodzajów okien. Wybór w dużym stopniu zależy od tego, w jakim stopniu będziemy mogli zaingerować w konstrukcję dachu. Ważne jest także, aby wybrane okno wyglądało estetycznie i pasowało do bryły budynku oraz nie wymagało nakładu dużych środków finansowych.

Najczęściej stosowanym rodzajem okien dachowych są lukarny i okna połaciowe.

Lukarna – jest to tradycyjny sposób doświetlania poddaszy. Lukarna to nadbudówka na dachu, która umożliwia zamontowanie tradycyjnego, pionowego okna. Najczęściej spotyka się je w domach tradycyjnych (dawnych lub sytlizowanych), ale coraz popularniejsze staje się projektowanie ich, w unowocześnionej, powiększonej formie, w budynkach nowoczesnych.

Okno połaciowe – montowane jest bezpośrednio w połaci dachu, pod tym samym kątem nachylenia co dach. Nie zmienia kształtu bryły budynku, jest mało widoczne i nie wymaga zmiany konstrukcji dachu. Montaż okna połaciowego nie jest zbyt skomplikowany, dlatego też jest to najczęściej stosowane obecnie rozwiązanie.

Zobacz także: Zalety i wady okien w dachu

Jakie są różnice w oświetlaniu?

W przypadku lukarny, wszystko zależy od tego jakiej jest wielkości, gdzie się znajduje, jak duże jest pomieszczenie oraz jaki jest kąt nachylenia dachu i sposób wykonania samej lukarny. Zazwyczaj, w przypadku tradycyjnych, wąskich okien najwięcej światła jest tuż przy lukarnie, natomiast już 5 m od niej może go być zbyt mało, aby doświetlić pomieszczenie.

Jeżeli chodzi o okna połaciowe, to światło, które przez nie dostaje się do pomieszczenia rozchodzi się w nim zazwyczaj dosyć równomiernie. Tu również sporo zależy od kąta nachylenia dachu, a także od rodzaju ościeża (najlepiej jeżeli dolna krawędź jest pionowa a górna pozioma). Należy również zastanowić się, od której strony świata najlepiej będzie zamontować okno – jeżeli umieścimy je od strony południowej, może okazać się, że latem w pomieszczeniu będzie zbyt gorąco (trzeba będzie zamontować rolety), jeżeli od północnej – światło będzie rozproszone. Pamiętajmy, że w czasie zimy okno połaciowe może zostać zasypane śniegiem, co znacznie ograniczy dostęp światła do pomieszczenia.

Zobacz także: Jak dobrać i usytuować okna dachowe?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

okno dachowe, rolety Fot. Franc Gardiner
okno dachowe, rolety Fot. Franc Gardiner

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama