REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wniosek o wydanie warunków zabudowy krok po kroku

Joanna Orzechowska
Dom jednorodzinny.
Dom jednorodzinny.
MULTI przyjemność budowania
MULTI przyjemność budowania

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z etapów na drodze do wybudowania upragnionego domu jest uzyskanie warunków zabudowy. Wniosek o wydanie warunków zabudowy wraz z odpowiednimi załącznikami należy złożyć w urzędzie gminy. Jak to zrobić krok po kroku?

Składając wniosek o wydanie warunków zabudowy należy jednak pamiętać, że otrzymanie decyzji obwarowane jest pewnymi wymogami. Przede wszystkim wydanie decyzji nie może stać w sprzeczności z innymi przepisami (dotyczącymi ochrony środowiska naturalnego itp.).

REKLAMA

Zobacz także: Jakie obiekty budowlane zwolnione są z pozwolenia na budowę?

Ponadto działka musi:

1. Posiadać albo mieć zaplanowane odpowiednie uzbrojenie.

2. Mieć dostęp pośredni bądź bezpośredni do drogi publicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Nie wymagać zgody na zmianę przeznaczenia (na cele nierolnicze lub nieleśne).

4. Posiadać w sąsiedztwie przynajmniej jedną działkę (z dostępem od tej samej drogi publicznej), której sposób zabudowania daje podstawy do wydania warunków dla naszych planów.

Wyjątek stanowi tu zabudowa zagrodowa, ale tylko w przypadku, gdy gospodarstwo rolne ma powierzchnię powyżej średniej dla danej gminy.

Jeżeli spełnione są wszystkie te warunki możemy przystąpić do składania wniosku.

Zobacz także: Jak zaplanować koszty budowy?

Krok pierwszy – skąd wziąć formularz?

Ze względu na to, że gminy same ustalają formę wniosku, mogą się one różnić między sobą. Dlatego też formularz powinniśmy albo bezpośrednio z miejscowego urzędu, bądź też w formie PDF z jego strony internetowej.

Krok drugi – uzupełnienie formularza

Do wypełnienia wniosku należy się przygotwać – zgromadzić odpowiednie dokumenty oraz przemyśleć kilka kwestii. Co należy umieścić we wniosku?

Adres i numer ewidencyjny działki, dla której chcemy uzyskać warunki. Numer ewidencyjny otrzymamy w wydziale geodezji starostwa lub gminy.

Nazwę (lub numer) drogi publicznej, z której jest wjazd na działkę.

Jaki rodzaj inwestycji planujemy na danej działce – czy ma być to rozbudowa istniejącego obiektu, czy też budowa od podstaw.

Przewidywane, przybliżone parametry inwestycji. Chodzi przede wszystkim o o powierzchnię działki, budynków, dróg, parkingów, zieleni, ale także o przybliżone wymiary samego budynku (powierzchnia całkowita, użytkowa, wysokość obiektu).

W jaki sposób chcemy zagospodarować daną działkę – czy ma być to dom jednorodzinny, bliźniaczy, na obrzeżach graniczących z inną działką, itp.

Szczegóły dotyczące budynku – ilość kondygnacji, konstrukcja dachu (kąt nachylenia, ilość spadów), ewentualna powierzchnia garażowa.

Planowany sposób:

  • zaopatrywania w ciepło (drewno, gaz, węgiel, olej, itp.)
  • dostarczania wody (z wodociągu miejskiego lub z własnej studni),
  • odprowadzania ścieków (system kanalizacyjny, zbiornik – szambo, oczyszczalnia przydomowa),
  • gospodarowanie odpadami (umowa z firmą systematycznie odbierającą pojemniki).
  • Szacunkowe, zgodne z warunkami przyłączenia, dobowe zapotrzebowanie na gaz, wodę i energię elektryczną.

Krok trzeci – załączniki

Wniosek należy uzupełnić o dodatkowe dokumenty:

  • Zaświadczenia od zakładów zarządzających sieciami o tym, że uzbrojenie terenu (funkcjonujące lub planowane) jest adekwatne do projektowanych potrzeb. Rolę tę może spełniać umowa o przyłączenie lub warunki techniczne przyłączenia.
  • Kopia mapy zasadniczej (skala 1:500 lub 1:1000) w dwóch egzemplarzach. Są one sporządzane są w formacie A3 i można je uzyskać w powiatowym ośrodku informacji geodezyjnej i kartograficznej w cenie 45zł. Mapa musi obejmować teren działki wraz z otoczeniem o promieniu trzykrotności szerokości frontu działki, ale nie mniejszym niż 50 metrów. Frontem określana jest stona od której znajduje się główny wjazd lub wejście na działkę. Granice działki należy wyraźnie zaznaczyć na kolorowo. Na jednej z map oznaczamy miejsca, w których planujemy wybudowanie określonych we wniosku obiektów.
  • Niektóre urzędy wymagają dokładniejszych informacji dotyczących budynków – szczegółowych rysunków, opisów, czy nawet wstępnej koncepcji architektonicznej.

Łatwość z jaką przyjdzie nam uzyskanie decyzji zależy w dużej mierze od lokalizacji działki. Dużo prościej spełnić wszystkie warunki, jeżeli jest ona położona w mieście. Trudniej, gdy chcemy zagospodarować obszar działki rolnej. Wtedy, jeżeli chcemy ją odrolnić, pod uwagę brana jest także klasa gleby oraz powierzchnia.

Zobacz także:  Jak długo można zwlekać z budową?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA