| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Wyznaczanie wykopu pod fundamenty

Wyznaczanie wykopu pod fundamenty

Wyznaczaniem wykopu pod fundamenty zajmuje się geodeta wykorzystując do tego celu paliki za pomocą, których wyznacza naroża domu. Zanim przystąpimy do wykonywania fundamentów, paliki trzeba usunąć.

Geodeta wyznaczający na placu budowy miejsce, w którym będzie znajdować się budynek, robi to z pomocą prostych narzędzi takich jak paliki i sznurek. Zanim fundament zostanie wykonany, paliki należy usunąć i zastąpić je tak zwanymi ławami sznurowymi. Ławy sznurowe umieszcza się w odległości od 0,5 do 2 m od obrysu budynku. Na wyznaczonym obrysie ścian budynku zarówno och ich zewnętrznej jak i wewnętrznej strony przybija się poziomo deski, między którymi rozciąga się sznur w taki sposób, aby przebiegał on idealnie nad palikami, które umieścił geodeta.

Zobacz także: Etapy wykonywania fundamentów

Aby utrwalić miejsce wytyczenia ścian budynku na desce można wbić gwóźdź lub wykonać nacięcie – znacznik.  Podczas wykonywania prac ziemnych należy uważać, aby  nie przesunąć ław sznurowych, jeśli się przesuną, trzeba będzie od nowa wytaczać fundament.

Jeśli planujemy wykonać ławy fundamentowe, wykop pod fundament należy wykonać szerszy niż szerokość wykonywanych ław fundamentowych.

Jeśli podczas wykonywania prac okaże się, że ściany fundamentowe trzeba będzie pogrubić, należy to zrobić do środka budynku. Inne rozwiązanie mogłoby spowodować niezgodność z wymogami formalnymi zawartymi w projekcie.

Zobacz także:  Jak prawidłowo wykonać fundament w domku jednorodzinnym?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »