reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Budowa domu – formalności

Budowa domu – formalności

Budowa domu jest procesem, który pokonuje się krok po kroku odwiedzając różne urzędy i wypełniając różne wnioski. Podpowiadamy, jak uporać się z formalnościami związanymi z budową domu oraz jak zacząć planować budowę.

Krok pierwszy

Aby rozpocząć budowę musimy mieć pozwolenie na budowę. Nie ma znaczenia czy posiadamy działkę czy nie. W pierwszej kolejności powinniśmy udać się do Wydziału Architektury Urzędu Gminy lub miasta, w którym zamierzamy budować dom.  Należy dowiedzieć się, czy działka, na której chcemy rozpocząć budowę znajduje się na terenie objętym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak – nie będziemy mieć żadnych problemów. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kiedy działka nie posiada miejscowego planu zagospodarowania terenu. W takim przypadku trzeba wystąpić do gminy o wydanie „warunków zabudowy i zagospodarowania terenu”.

Warto dowiedzieć się także czy działka, którą chcemy nabyć nie widnieje przypadkiem w ewidencji gruntów jako działka rolna. Jeśli okaże się działką rolną, aby móc wybudować na niej dom będziemy musieli uzyskać decyzję o wyłączeniu działki (gruntu) z produkcji rolnej. Taki wniosek można złożyć w Starostwie w Wydziale Gospodarki Gruntami.

Mapa geodezyjna do celów projektowych

Kolejnym dokumentem, który powinniśmy pozyskać jest mapa geodezyjna do celów projektowych, którą można uzyskać w Urzędzie w Wydziale Geodezji lub w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Mapa powinna być zaktualizowana przez geodetę.

Zobacz także: Mapy geodezyjne i formalności przed rozpoczęciem budowy

Projekt architektoniczny

Jeśli posiadamy warunki zabudowy i mapę geodezyjną możemy zacząć rozglądać się za wymarzonym projektem domu. Wybór odpowiedniego projektu jest bardzo ważny, ponieważ musi być on zgodny z tym co zawarte jest w warunkach zabudowy. Poza tym w wybudowanym domu będziemy mieszkać przez lata dlatego też jego wybór projektu powinien być dobrze przemyślany.

Zobacz także: Dom z garażem czy bez?

Projekt architektoniczny możemy kupić w biurze projektów. Na rynku dostępnych jest też wiele katalogów (internetowych i drukowanych), w których możemy szukać inspiracji lub wybrać konkretny projekt.  Poza projektem gotowym możemy tez wybrać projekt indywidualny, wykonany na zamówienie wg własnego pomysłu. Niestety jest on znacznie droższy, niż projekt gotowy.

Pozwolenie na budowę

Jeśli doszliśmy już do ubieganie się o pozwolenie na budowę, powinniśmy złożyć odpowiedni wniosek – prośbę o zatwierdzenie projektu budowlanego oraz prośbę o wydanie pozwolenia na budowę. Do dokumentów należy dołączyć:
- projekt budowlany
- oświadczenie o prawie do dyspozycji nieruchomością na cele budowlane
- inne dokumenty i opinie, które mogą być potrzebne w celu uzupełnienia projektu budowlanego np. dotyczące przyłącza mediów
- decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Zobacz także: Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie do Urzędu Gminy?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Budowa domu. Fot. materiały prasowe
Budowa domu. Fot. materiały prasowe

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama