reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Wieniec stropowy a energooszczędne rozwiązania w budownictwie

Wieniec stropowy a energooszczędne rozwiązania w budownictwie

Wieniec stropowy energooszczędnym rozwiązaniem? Nowoczesne, energooszczędne rozwiązania technologiczne stosowane w budownictwie mogą znacznie poprawić parametry cieplne budynku. Zobacz jaki wpływ na energooszczędność budynku może mieć nowoczesny wieniec stropowy.

Oszczędzanie energii w ostatnim czasie stało się bardzo popularne, budownictwo nie pozostaje głuche na takie głosy. Coraz większe zainteresowanie budownictwem energooszczednym wynika z większej świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz z konieczności dostosowania się do unijnych standardów (jak np. dyrektywa EPBD).  Nie bez znaczenia są także czynniki finansowe.

Koszty ogrzewania można obniżyć na przykład za pomocą dobrze przygotowanego projektu domu energooszczędnego, do budowy którego zostaną wykorzystane energooszczędne materiały budowlane. Dzięki zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań możemy zaoszczędzić pieniądze oraz przyczynić się do ochrony środowiska.

Zobacz także: Najczęstsze miejsca pojawiania się mostków termicznych

Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?

Dom energooszczędny jest konstrukcją, w której wykorzystane zostały rozwiązania technologiczne oraz projektowe, umożliwiające znaczne zminimalizowanie kosztów utrzymania budynku. Prawidłowo zaprojektowany i zbudowany dom energooszczędny może zaoszczędzić nawet 50 procent środków, jakie zwykle przeznacza się na ogrzewanie.

Projekt domu energooszczędnego powinien skupiać się na poprawie klasy energetycznej budynku oraz minimalnym zużyciu energii. Bardzo ważna jest także izolacja termiczna, która musi być położona ze szczególną starannością. Dobrze ocieplony dach i ściany to pierwszy krok w kierunku energooszczędności.

W przypadku budynku energooszczędnego ważne jest także prawidłowe zaprojektowanie elementów konstrukcyjnych, w taki sposób, aby nie powstawały mostki termiczne przez które następuje ucieka bardzo dużo ciepła z budynku.

Zobacz także: Mostki termiczne w miejscu łączenia ściany z dachem

Najwięcej mostków termicznych znajduje się w miejscach połączeń konstrukcyjnych, gdzie łączą się różne elementy przegród zewnętrznych budynku. Do miejsc takich należą wieńce i nadproża oraz  połączenia dachu i ściany zewnętrznej.

Zobacz także: Mostki termiczne w miejscu łączenia ściany z dachem

Nowoczesne rozwiązania termoizolacyjne

Znaczną redukcję strat ciepła uzyskuje się poprzez zastosowanie produktów energooszczędnych. O sukcesie w budownictwie energooszczędnym decydują właściwości termoizolacyjne oferowanych rozwiązań. Ich badaniem zajmują się ośrodki naukowe na całym świecie.

 - W ostatnich latach zauważamy duże zainteresowane rynku budowlanego w zakresie energooszczędności oraz termoizolacyjnych rozwiązań. Strop jest elementem konstrukcyjnym silnie narażonym na straty ciepła. O ile jednak zwracamy dużą uwagę na elementy wypełnienia stropu (np. elementy styropianowe, pustaki stropowe wielokomorowe), o tyle wydaje się, że nie ma rozwiązań dedykowanych bezpośrednio do izolacji termicznej wieńca – tłumaczy Łukasz Haremza, specjalista ds. technicznych z firmy KONBET. - Lukę tę wypełnia nowość na polskim rynku kształtka wieńcowa TERMOBET. Badania nad termoizolacyjnością tego elementu przeprowadzone zostały w Katedrze Pieców Przemysłowych i Ochrony Środowiska Wydział IPMiFS pod opieką  dr. inż. Rafała Wyczółkowskiego .

Zobacz także: Jak budować energooszczędnie?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wieniec stropowy to miejsce powstawania największych mostków termicznych. Fot. Konbet
Wieniec stropowy to miejsce powstawania największych mostków termicznych. Fot. Konbet

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szkolenia 24 h

internetowy serwis szkoleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama