REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wieniec stropowy a energooszczędne rozwiązania w budownictwie

Wieniec stropowy to miejsce powstawania największych mostków termicznych. Fot. Konbet
Wieniec stropowy to miejsce powstawania największych mostków termicznych. Fot. Konbet
KONBET Sp. z o. o. Sp. k.

REKLAMA

REKLAMA

Wieniec stropowy energooszczędnym rozwiązaniem? Nowoczesne, energooszczędne rozwiązania technologiczne stosowane w budownictwie mogą znacznie poprawić parametry cieplne budynku. Zobacz jaki wpływ na energooszczędność budynku może mieć nowoczesny wieniec stropowy.

Oszczędzanie energii w ostatnim czasie stało się bardzo popularne, budownictwo nie pozostaje głuche na takie głosy. Coraz większe zainteresowanie budownictwem energooszczednym wynika z większej świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz z konieczności dostosowania się do unijnych standardów (jak np. dyrektywa EPBD).  Nie bez znaczenia są także czynniki finansowe.

REKLAMA

Koszty ogrzewania można obniżyć na przykład za pomocą dobrze przygotowanego projektu domu energooszczędnego, do budowy którego zostaną wykorzystane energooszczędne materiały budowlane. Dzięki zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań możemy zaoszczędzić pieniądze oraz przyczynić się do ochrony środowiska.

Zobacz także: Najczęstsze miejsca pojawiania się mostków termicznych

Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?

REKLAMA

Dom energooszczędny jest konstrukcją, w której wykorzystane zostały rozwiązania technologiczne oraz projektowe, umożliwiające znaczne zminimalizowanie kosztów utrzymania budynku. Prawidłowo zaprojektowany i zbudowany dom energooszczędny może zaoszczędzić nawet 50 procent środków, jakie zwykle przeznacza się na ogrzewanie.

Projekt domu energooszczędnego powinien skupiać się na poprawie klasy energetycznej budynku oraz minimalnym zużyciu energii. Bardzo ważna jest także izolacja termiczna, która musi być położona ze szczególną starannością. Dobrze ocieplony dach i ściany to pierwszy krok w kierunku energooszczędności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku budynku energooszczędnego ważne jest także prawidłowe zaprojektowanie elementów konstrukcyjnych, w taki sposób, aby nie powstawały mostki termiczne przez które następuje ucieka bardzo dużo ciepła z budynku.

Zobacz także: Mostki termiczne w miejscu łączenia ściany z dachem

Najwięcej mostków termicznych znajduje się w miejscach połączeń konstrukcyjnych, gdzie łączą się różne elementy przegród zewnętrznych budynku. Do miejsc takich należą wieńce i nadproża oraz  połączenia dachu i ściany zewnętrznej.

Zobacz także: Mostki termiczne w miejscu łączenia ściany z dachem

Nowoczesne rozwiązania termoizolacyjne

REKLAMA

Znaczną redukcję strat ciepła uzyskuje się poprzez zastosowanie produktów energooszczędnych. O sukcesie w budownictwie energooszczędnym decydują właściwości termoizolacyjne oferowanych rozwiązań. Ich badaniem zajmują się ośrodki naukowe na całym świecie.

 - W ostatnich latach zauważamy duże zainteresowane rynku budowlanego w zakresie energooszczędności oraz termoizolacyjnych rozwiązań. Strop jest elementem konstrukcyjnym silnie narażonym na straty ciepła. O ile jednak zwracamy dużą uwagę na elementy wypełnienia stropu (np. elementy styropianowe, pustaki stropowe wielokomorowe), o tyle wydaje się, że nie ma rozwiązań dedykowanych bezpośrednio do izolacji termicznej wieńca – tłumaczy Łukasz Haremza, specjalista ds. technicznych z firmy KONBET. - Lukę tę wypełnia nowość na polskim rynku kształtka wieńcowa TERMOBET. Badania nad termoizolacyjnością tego elementu przeprowadzone zostały w Katedrze Pieców Przemysłowych i Ochrony Środowiska Wydział IPMiFS pod opieką  dr. inż. Rafała Wyczółkowskiego .

Zobacz także: Jak budować energooszczędnie?

Analizie poddano własności cieplne wieńców w kierunku poziomym. Pod uwagę wzięto tradycyjny wieniec żelbetonowy, wieniec z kształtką wieńcową żelbetonową, wieniec z kształtką wieńcową typu „L” z keramzytobetonu oraz wieniec z nowym produktem firmy KONBET, kształtką wieńcową TERMOBET.

W rozwiązaniu firmy KONBET zastosowano kształtkę wieńcową (zwaną też pustakiem szalunkowym L), której pionowa ścianka (od strony zewnętrznej wieńca) wykonana jest z styropianu. Celem tego rozwiązania jest obniżenie strat ciepła przez wieniec.

Zobacz także: Energooszczędny dom w krótkim czasie

Jak pokazują badania zastosowanie kształtki żelbetowej poprawia izolacyjność cieplną wieńca
w stopniu minimalnym. Kształtka keramzytowa daje lepszy efekt, podnosząc izolacyjność cieplną
o blisko o jedną piątą. Zdecydowanie najlepszy efekt daje zastosowanie kształtki ze ścianką styropianową TERMOBET. W tym przypadku izolacyjność cieplna wieńca podniesiona zostaje niemal cztery i pół razy.

Wieniec stropowy to miejsce powstawania największych mostków termicznych, zatem bardzo istotna jest jego ochrona. Warto wybierać zatem rozwiązania, które redukują do minimum straty ciepła w obrębie wieńca stropu, obniżają koszty ogrzewania, a dodatkowo zmniejszają pracochłonność wykonania wieńca, bez konieczności stosowania szalunku. Dobry wybór dokonany na etapie projektowania zaowocuje  w przyszłości mniejszymi opłatami chociażby za ogrzewanie.

Zobacz także: Energooszczędny dom w krótkim czasie

Źródło: Konbet

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA