reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Podłoga na gruncie – wykonanie krok po kroku

Podłoga na gruncie – wykonanie krok po kroku

Podłoga na gruncie jest elementem budynku, który warto wykonać zanim jeszcze zaczniemy budować ściany zewnętrzne budynku. Podłogę na gruncie inaczej wykonujemy w budynku podpiwniczonym, a inaczej w budynku bez piwnicy. Zobacz jaka jest różnica.

Podłoga na gruncie składa się z kilku warstw:
– podbudowy z zagęszczonego mechanicznie żwiru (podsypki)  o grubości 15–30 cm,
–  warstwy betonu grubości ok. 10 cm (często zbrojonej),
– izolacji przeciwwilgociowej, najczęściej wykonanej z folii paroizolacyjnej lub papy asfaltowej,
– izolacji termicznej wykonanej ze styropianu gr. 10 cm,
– szlichty – zbrojonej warstwy betonu podkładowego gr. ok. 4–7 cm
– oraz warstwy wykończeniowej – posadzki.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

W zależności od tego, jakie są założenia projektu, warstwy podłogi na gruncie w zależności od projektu, mogą nieco różnić się od siebie. Zawsze jednak, wykonywanie podłogi na gruncie zaczynamy od włożenia podsypki na grunt.

Zobacz także: Jak prawidłowo wykonać podłogę na gruncie?

Krok 1 – wysypanie podsypki

Podsypka jest warstwą znajdującą się pomiędzy gruntem a  warstwą betonu. Przyjmuje się, że warstwa ta powinna mieć ok. 30 grubości. W sytuacji, kiedy budynek nie jest podpiwniczony, podsypka wykładana jest bezpośrednio na grunt. W przypadku, kiedy budynek jest podpiwniczony – w wykopie podsypkę należy układać pomiędzy ławami fundamentowymi, na oczyszczonej i równej warstwie gruntu. Układaną podsypkę należy dokładnie wyrównać i ubić, aby warstwa była sztywna i zwarta.

Krok 2 – wykonanie warstwy betonu

Kiedy warstwa podsypki jest już gotowa, możemy przystąpić do betonowania. Sama warstwa podsypki nie jest zbyt spójna, a warstwa betonu stanowi swojego rodzaju podstawę dla kolejno wykonywanych warstw. Warstwę płynnego betonu wylewamy bezpośrednio na ułożona podsypkę. Beton możemy zamówić w wytwórni, możemy też przygotować go na budowie. Lepszym rozwiązaniem jest zamówienie gotowej mieszanki betonowej, wtedy będziemy mieć pewność, że została przygotowana w sposób właściwy. Chcąc zamówić gotowy beton powinniśmy sprawdzić, jaka jego ilość będzie nam potrzebna – najlepiej zapytać o to kierownika budowy.

Zobacz także: Jaki beton należy zastosować do wykonywania fundamentów?

Sprawdźmy dokładnie projekt, według którego jest wykonywana podłoga na gruncie.  Może zdarzyć się tak, że zanim wykonamy warstwę betonu, będziemy musieli ułożyć jeszcze warstwę izolacji termicznej (np. ze styropianu). Unikniemy tej sytuacji np. stosując podsypkę z keramzytu.

Krok 3 – izolacja przeciwwilgociowa

Izolacje przeciwwilgociową podłogi na gruncie najczęściej wykonuje się z papy lub z folii. Zadaniem izolacji przeciwwilgociowej jest ochrona pierwszej kondygnacji przed wilgocią pochodzącą od gruntu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Podłoga na gruncie jest elementem budynku, który warto wykonać zanim jeszcze zaczniemy budować ściany zewnętrzne budynku.
Podłoga na gruncie jest elementem budynku, który warto wykonać zanim jeszcze zaczniemy budować ściany zewnętrzne budynku.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama