REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podłoga na gruncie – wykonanie krok po kroku

jz
Podłoga na gruncie jest elementem budynku, który warto wykonać zanim jeszcze zaczniemy budować ściany zewnętrzne budynku.
Podłoga na gruncie jest elementem budynku, który warto wykonać zanim jeszcze zaczniemy budować ściany zewnętrzne budynku.

REKLAMA

REKLAMA

Podłoga na gruncie jest elementem budynku, który warto wykonać zanim jeszcze zaczniemy budować ściany zewnętrzne budynku. Podłogę na gruncie inaczej wykonujemy w budynku podpiwniczonym, a inaczej w budynku bez piwnicy. Zobacz jaka jest różnica.

Podłoga na gruncie składa się z kilku warstw:
– podbudowy z zagęszczonego mechanicznie żwiru (podsypki)  o grubości 15–30 cm,
–  warstwy betonu grubości ok. 10 cm (często zbrojonej),
– izolacji przeciwwilgociowej, najczęściej wykonanej z folii paroizolacyjnej lub papy asfaltowej,
– izolacji termicznej wykonanej ze styropianu gr. 10 cm,
– szlichty – zbrojonej warstwy betonu podkładowego gr. ok. 4–7 cm
– oraz warstwy wykończeniowej – posadzki.

REKLAMA

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

W zależności od tego, jakie są założenia projektu, warstwy podłogi na gruncie w zależności od projektu, mogą nieco różnić się od siebie. Zawsze jednak, wykonywanie podłogi na gruncie zaczynamy od włożenia podsypki na grunt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak prawidłowo wykonać podłogę na gruncie?

Krok 1 – wysypanie podsypki

Podsypka jest warstwą znajdującą się pomiędzy gruntem a  warstwą betonu. Przyjmuje się, że warstwa ta powinna mieć ok. 30 grubości. W sytuacji, kiedy budynek nie jest podpiwniczony, podsypka wykładana jest bezpośrednio na grunt. W przypadku, kiedy budynek jest podpiwniczony – w wykopie podsypkę należy układać pomiędzy ławami fundamentowymi, na oczyszczonej i równej warstwie gruntu. Układaną podsypkę należy dokładnie wyrównać i ubić, aby warstwa była sztywna i zwarta.

Krok 2 – wykonanie warstwy betonu

Kiedy warstwa podsypki jest już gotowa, możemy przystąpić do betonowania. Sama warstwa podsypki nie jest zbyt spójna, a warstwa betonu stanowi swojego rodzaju podstawę dla kolejno wykonywanych warstw. Warstwę płynnego betonu wylewamy bezpośrednio na ułożona podsypkę. Beton możemy zamówić w wytwórni, możemy też przygotować go na budowie. Lepszym rozwiązaniem jest zamówienie gotowej mieszanki betonowej, wtedy będziemy mieć pewność, że została przygotowana w sposób właściwy. Chcąc zamówić gotowy beton powinniśmy sprawdzić, jaka jego ilość będzie nam potrzebna – najlepiej zapytać o to kierownika budowy.

Zobacz także: Jaki beton należy zastosować do wykonywania fundamentów?

Sprawdźmy dokładnie projekt, według którego jest wykonywana podłoga na gruncie.  Może zdarzyć się tak, że zanim wykonamy warstwę betonu, będziemy musieli ułożyć jeszcze warstwę izolacji termicznej (np. ze styropianu). Unikniemy tej sytuacji np. stosując podsypkę z keramzytu.

Krok 3 – izolacja przeciwwilgociowa

Izolacje przeciwwilgociową podłogi na gruncie najczęściej wykonuje się z papy lub z folii. Zadaniem izolacji przeciwwilgociowej jest ochrona pierwszej kondygnacji przed wilgocią pochodzącą od gruntu.

Należy pamiętać, aby podczas wykonywania  izolacji przeciwwilgociowej budynku, połączyć ją z izolacją pozioma ścian fundamentowych.

Zobacz także: Jaki jest podział izolacji przeciwwilgociowych fundamentów i ich zastosowanie?

REKLAMA

Izolację przeciwwilgociową należy ułożyć na wcześniej wykonanej warstwie betonu. Jeśli tak wynika z projektu, izolację można układać też na warstwie ociepleniowej o ile została ona wykonana z materiału o małej nasiąkliwości (np. styropianu przeznaczonego do fundamentów – XPS).  Gdy poziom wód gruntowych jest dość wysoki, należy dodatkowo położyć izolację przeciwwodną.

Jeśli budynek znajdujący się na podmokłej działce jest nie podpiwniczony, nie musimy się tym przejmować, w takiej sytuacji zazwyczaj poziom wody gruntowej jest znacznie niżej niż został posadowiony budynek.

Krok 4 – izolacja termiczna

Izolację termiczną stosujemy w celu zatrzymania ciepła wewnątrz budynku. Brak izolacji będzie powodować, że ciepło z wnętrza budynku będzie „uciekać” w stronę gruntu. Jako izolację termiczną na podłodze na gruncie najczęściej stosuje się specjalne do tego celu przeznaczony styropian (polistyren ekstrudowany – XPS).

Zobacz także: Jak odpowiednio dobrać izolacje termiczną podłogi na gruncie?

Krok 5 – wykonanie szlichty (podkładu betonowego)

REKLAMA

Szlichta jest warstwą na której będziemy wykonywać ostateczną warstwę posadzki. Sposobów na wykonanie tej warstwy jest wiele: może być to jastrych, podłoga a legarach lub też tradycyjny podkład. Każde z rozwiązań nieco różni się od siebie, a to które rozwiązane wybierzemy zależy w dużej mierze od nas lub od projektanta, który wykonał projekt.

Jednym z częściej wybieranych rozwiązań jest zastosowanie wylewki samopoziomującej. Samodzielne wyrównanie warstwy zaprawy nie jest prostym zadaniem. Zastosowanie zaprawy samopoziomującej znacznie ułatwia prace. Specjalnie przygotowana zaprawa o właściwościach samopoziomujących ma najczęściej grubość 1 cm, dzięki niej w prosty sposób możemy uzyskać prostą powierzchnię. Z racji tego, że zaprawa samopoziomująca ma grubość jedynie 1 cm (a wymagane jest ok. 7 cm), pod warstwę samopoziomującą powinniśmy zastosować podkład tradycyjny, a zaprawę samopoziomująca zastosować jedynie w celu wyrównania ostatecznej warstwy, na której będziemy potem układać panele  lub inną warstwę wykończeniową.

Zobacz także: Podłoga na gruncie – na legarach czy na podkładzie betonowym?

Krok 6 – warstwa wykończeniowa

Wyboru ostatecznej warstwy wykończeniowej możemy dokonać, kiedy praktycznie już cały budynek będzie gotowy. Rozwiązań jest bardzo wiele, a wybór w dużym stopniu zależy od rodzaju pomieszczenia, które będziemy wykańczać. Jako warstwę wykończeniowa możemy zastosować np.: terakotę, gress, panele, okładziny drewniane i inne materiały.

Zobacz także: Podłoga z drewna tekowego – odporna na wilgoć

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA