reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zmiany w produkcji okien drewnianych

Zmiany w produkcji okien drewnianych

Produkcja okien drewnianych z roku na rok stale się zmienia i robi się coraz bardziej zaawansowana. Specjaliści cały czas pracują nad wdrażaniem nowych rozwiązań, które pozwolą produkować jak najlepsze okna drewniane. Zobacz co zmieniło się w ostatnim czasie w produkcji stolarki drewnianej i jaki ma to wpływ na konsumentów?

Zmiany wprowadzane w produkcji okiennej stolarki drewnianej ma wbrew pozorom dość duże znaczenie dla jej późniejszych użytkowników. Wprowadzane modyfikacje mają wpływ nie tylko na parametry oferowanych okien czy drzwi, ale umożliwiają także lepsze dopasowanie ich do potrzeb klientów a także wydłużają czas ich użytkowania.

W ciągu ostatnich latach mogliśmy zaobserwować dynamiczny rozwój maszyn produkcyjnych pozwalających na wykonywanie nietypowych elementów. Klienci coraz częściej oczekują od producentów możliwości realizacji indywidualnych zamówień, gdzie sami będą decydować o wymiarach, kształcie a także funkcjach okien i drzwi. Aby było to możliwe, potrzebna była modernizacja procesu mechanicznej obróbki drewna.

Zobacz także: Z jakich gatunków drewna wykonuje się okna drewniane?

Do tej pory przez wiele lat stosowano klasyczne maszyny stolarskie. Obecnie zastępuje się je w pełni zautomatyzowanymi ciągami produkcyjnymi, które wykorzystują nowoczesne urządzenia zwane centrami CNC (Computerized Numerical Control pol. komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych), i mają znacznie większe możliwości. Typowy proces skomputeryzowanego wytwarzania okna czy drzwi składa się z kilku faz projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), przetwarzania projektu na plan sterowania maszyn (CAM) oraz CNC właściwego wykonania.

Niezbędna była również modernizacja konstrukcji poszczególnych elementów okien. Przykładem są stosowane obecnie profile, które dzięki większej grubości pozwalają na montaż trójszybowych pakietów szyb zespolonych, co zapewnia lepszą izolację cieplną. Niektóre rozwiązania wymagają też zastosowania innej technologii montażu np. wklejania wkładów szybowych do skrzydeł. Dzięki temu uzyskuje się większą sztywność i stabilność, co przekłada się na trwałość stolarki.

Zobacz także:  Szyby okienne – poradnik

Bardzo szybko rozwijają się także technologia lakierowania powierzchni. Obecnie najczęściej stosuje się niemal wyłącznie lakiery wodorozcieńczalne, które w zależności od pokrywanej warstwy nakłada się poprzez: zanurzanie, polewanie, natrysk hydrodynamiczny lub natrysk elektrostatyczny. Wykorzystuje się do tego nowoczesne linie lakiernicze wyposażane w automaty lub roboty aplikujące lakier.  Chcąc uzyskać estetyczną powłokę a także zabezpieczyć okna drewniane na wiele lat, należy przestrzegać wszystkich obowiązujących zasad w produkcji stolarki. Wymagana są m.in. precyzyjna aplikacja, właściwa grubość każdej z warstw, stała kontrola w trakcie trwania procesu lakierowania czy w końcu odpowiednie parametry, takie jak: wilgotność, temperatura oraz czasy poszczególnych cykli. Producenci zaniedbujący te aspekty prędzej czy później będą musieli albo to zmienić, bo jeśli tego nie zrobią - stracą zaufanie konsumentów.

Zobacz także:  Czy opłaca się kupować okna drewniane?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Produkcja okien drewnianych z roku na rok stale się zmienia i robi się coraz bardziej zaawansowana.
Produkcja okien drewnianych z roku na rok stale się zmienia i robi się coraz bardziej zaawansowana.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Kujda

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama