| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Okna, które generują duże straty ciepła – czy są zgodne z prawem?

Okna, które generują duże straty ciepła – czy są zgodne z prawem?

Okna mają duży wpływ na bilans energetyczny budynku. W niektórych przypadkach przez okna może uciekać, aż 45% ciepła. Czy w polskim prawie funkcjonują przepisy, które mają wpływ na bilans energetyczny budynku? Na pytanie odpowiada Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA.

Energooszczędność okna określa się na podstawie tzw. współczynnika izolacji cieplnej (UW). Jego minimalną wartość reguluje wydane w 2002 roku rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury. Zgodnie z jego treścią, w Polsce wymagania różnią się w zależności od strefy klimatycznej.

Najbardziej rygorystyczne dotyczą IV i V strefy (południowa i północno wschodnia część Polski), gdzie wszystkie okna – poza połaciowymi i piwnicznymi – w budynkach mieszkalnych powinny się mieć UW nie wyższe niż 1,7 W/m2K. Natomiast dostępna obecnie stolarka energooszczędna ma przeciętnie współczynnik w granicach 1,3 W/m2K.

STRATY CIEPŁA W BUDYNKACH*
DOM BUDYNEK WIELORODZINNY
Okna 15–25% 30–45%
Ściany 10–30% 10–30%
Dach 10–20% 10–20%
Wentylacja 10–30%   –
Piwnica/ Podłoże 3–6% 2–5%

*Gdzie 100% - sumaryczne straty w całym budynku

Zobacz także: Jakie powinny być okna?

Należy jednak pamiętać, że straty, które generują okna nie zależą tylko od ich budowy, lecz także od liczby okien, ich rozmieszczenia oraz wielkości.

Zakłada się, że im większa powierzchnia przeszkleń, tym większe straty ciepła.

Wspomniane wcześniej rozporządzenie ogranicza powierzchnię okien ze względu na oszczędność energii jednak tylko w przypadku, gdy ich współczynnik UW jest wyższy niż 1,5 W/m2K .

Są także wymogi techniczne dotyczące oświetlenia, które określają z kolei minimalną wielkość przeszkleń. Niestety dla deweloperów stanowią one najczęściej jedyne wytyczne w kwestii doboru wielkości i rozmieszczenia okien.

Zobacz także: Okna plastikowe – prawdy i mity

Artur Głuszcz – MS więcej niż OKNA

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Halina Kochalska

Analityk Gold Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »