| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Konserwacja okien

Konserwacja okien

Konserwacja okien jest obowiązkowa dla każdego, kto chce cieszyć się komfortem w swoim domu. O okna należy zadbać szczególnie w miesiącach jesiennych, by były dobrze zabezpieczone przed nadchodzącą zimą. O czym należy pamiętać podczas uszczelniania okien? Jak dbać o elementy okienne wykonane z metalu?

Zimowe porządki

Okna z PVC, pomimo swych doskonałych właściwości w zakresie odporności na czynniki atmosferyczne, wymagają czyszczenia i konserwacji, zwłaszcza w okresie jesiennym. Jeśli odpowiednio ich nie zabezpieczymy, to wiatr, śnieg i mróz mogą je łatwo uszkodzić - podkreśla Marcin Wiśniewski Prezes firmy Stolmar Sp. z o.o. W trakcie roku należy dokonać ich przeglądu dwukrotnie, ale pamiętajmy, że  konserwacja jesienna jest szczególnie ważna –  okna muszą być dobrze przygotowane na nadejście zimy. Podstawą naszych zabiegów powinno być dokładne umycie okien. Myjemy je nie tylko po to, by wyglądały czysto i estetycznie, ale także po to, aby brud nie niszczył ich powierzchni. Należy także pamiętać, aby czyścić szyby specjalistycznymi płynami oraz by nie wycierać okien do sucha. Kolejnym etapem jesiennej konserwacji jest przegląd, który rozpocząć należy od obejrzenia wszystkich metalowych elementów konstrukcji. Ustalamy wtedy, czy wszystkie części są w dobrym stanie i czy działają prawidłowo. Jeżeli w trakcie oględzin zaobserwujemy szczególnie niepokojące objawy, np. pęknięcia czy uszkodzenia, powinniśmy zgłosić tę sprawę do fachowców. Jeśli jednak są to tylko drobne uszkodzenia, możemy podjąć się ich naprawy we własnym zakresie. Aby okucia okienne działały odpowiednio, należy co pół roku smarować je specjalnym preparatem, który zapobiega tarciu i chroni przed korozją. Można też zastosować biały smar maszynowy lub wazelinę.

Zobacz także:  Czy okna aluminiowe to dobry wybór?

Przed zniszczeniami chroń także uszczelki

Na koniec pamiętajmy o uszczelkach okiennych. Uszczelki znajdujące się w ościeżnicy i skrzydle okiennym, są zimą wyjątkowo narażone na uszkodzenia. Zniszczone przestają chronić okna przed wilgocią, mogą też przepuszczać do naszego domu zimne powietrze, a nawet przymarzać do profili. Aby uniknąć tych kłopotów, powinniśmy zakonserwować uszczelki gliceryną lub specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami na bazie żywic silikonowych. Najbardziej narażoną na zniszczenia częścią uszczelki jest ta znajdująca się w dolnej części ramy. Tu bowiem działanie czynników zewnętrznych jest szczególnie silne.- podkreśla Prezes Wiśniewski.

Na pewno każdemu z nas zależy, aby nasze domowe okna cieszyły się estetycznym wyglądem i wzorowo spełniały swoje funkcje, zwłaszcza zimą. Dlatego też należy przynajmniej razy w roku stosować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne. Jesień to ostatni dzwonek, aby przygotować nasze okna do zimy, dzięki czemu w nienaruszonym stanie, przetrwają nadchodzące śniegi i mrozy.

Zobacz także:  Czy opłaca się kupować okna drewniane?

Źródło: Stolmar Sp. z o.o.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Konserwacja okien  jest obowiązkowa dla każdego, kto chce cieszyć się komfortem w swoim domu. Fot. Stolmar
Konserwacja okien jest obowiązkowa dla każdego, kto chce cieszyć się komfortem w swoim domu. Fot. Stolmar

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »