REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Projekt domu: jedna czy dwie łazienki?

Łazienka musi przede wszystkim dobrze spełniać swoją rolę użytkową. Od jej lokalizacji i wyposażenia zależy wygoda korzystania. Fot. Fotolia.
Łazienka musi przede wszystkim dobrze spełniać swoją rolę użytkową. Od jej lokalizacji i wyposażenia zależy wygoda korzystania. Fot. Fotolia.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dobry projekt domu jednorodzinnego wymaga sporo pacy. Uzyskany efekt ma jednak duży wpływ na samopoczucie przyszłych mieszkańców. Jednym z pytań, które może pojawić się podczas projektowania domu jest: ile łazienek powinno być w domu jednorodzinnym? Czy więcej jak jedna łazienka w domu jednorodzinnym to luksus?

Kto pierwszy, ten lepszy…

REKLAMA

Dodatkowe instalacje sanitarne w oczywisty sposób zwiększają koszty urządzenia całości mieszkania. Część osób decyduje się jednak na luksus posiadania więcej niż jednej łazienki. Rozwiązanie takie pozwala uniknąć przynajmniej niektórych konfliktowych sytuacji, związanych ze wspólnym życiem pod jednym dachem.

REKLAMA

Łatwiejsza dostępność pomieszczeń wiąże się tu jednocześnie z zapewnieniem większej intymności przy ich użytkowaniu. Małżeństwo może więc zafundować sobie  dodatkową łazienkę rodem z amerykańskich filmów, która dzięki połączeniu z sypialnią nie będzie bezpośrednio dostępna dla dzieci.

Zdarza się też, że w obszernym mieszkaniu organizuje się całą, wydzieloną strefę przeznaczoną dla ewentualnych gości. Natomiast dla niektórych domowników liczą się po prostu wyznaczniki prestiżowe, związane z wysokim statusem materialnym i chęcią przełożenia go na różne dziedziny codziennego życia. W każdej sytuacji warto maksymalnie wykorzystać walory takiej inwestycji, by nie pozostała ona jedynie dodatkowym wydatkiem.

Zobacz także: Jak dostosować łazienkę do indywidualnych potrzeb?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umiejscowienie łazienki w projekcie

Łazienka musi przede wszystkim dobrze spełniać swoją rolę użytkową. Od jej lokalizacji i wyposażenia zależy wygoda korzystania. W przypadku posiadania dwóch pomieszczeń o tym samym przeznaczeniu, można jednak pozwolić sobie na zabiegi dekoracyjne, które nie są bezpośrednio związane z ich funkcjonalnością.

– Część klientów poszukujących podwójnych instalacji sanitarnych decyduje się na zastosowanie ich w różnej oprawie, tworząc aranżacje o całkowicie odmiennej stylistycezauważa Sylwia Madyda z firmy Madix, zajmującej się dystrybucją wyposażenia łazienkowego znanych włoskich marek

– Popularnym ostatnio rozwiązaniem jest wprowadzanie do drugiego pomieszczenia gustownych drobiazgów lub całej armatury i ceramiki w stylu retro.

W efekcie przestrzeń domową można wzbogacić o ciekawie urządzone miejsca, które niekoniecznie służą do czynności o identycznym charakterze. Tematyczne wnętrza to bowiem także dobry sposób na urozmaicenie sobie codziennej rutyny.

Zobacz także: Ściany i podłogi w łazience: kompendium aranżacyjne

Wygodna i funkcjonalna łazienka

REKLAMA

Podstawę zawsze stanowi w pełni wyposażona łazienka, zapewniająca sprawność i wygodę dla wszystkich zabiegów higienicznych. Najlepiej, gdy jest ona usytuowana w dogodnej dla wszystkich mieszkańców lokalizacji, a jej wystrój ma przede wszystkim wymiar praktyczny. Więcej fantazji można natomiast wykazać, organizując alternatywny salon kąpielowy, nawiązujący właśnie do eleganckich trendów sprzed lat.

Doskonale sprawdza się on jako miejsce, gdzie można odseparować się od przyziemnych problemów i odpocząć w przyjemnym otoczeniu. Na kojącą kąpiel w niepowtarzalnym klimacie w dużym stopniu składają się elementy wystroju, jak starannie dobrane zdobienia standardowych urządzeń sanitarnych, gustowne meble oraz odpowiednio dobrane dodatki i aromatyczne świece. Retro lubi przy tym przestrzeń. Jeśli dysponujemy dużym lokalem, możemy zaaranżować go na prawdziwą nastrojową strefę relaksu, w której wanna, umywalka, a nawet baterie czy przelewy stanowią jedną elegancką oprawę do tradycyjnego postrzegania funkcjonalności łazienki.

Kolorystka, kształt, wzornictwo oraz wszelkie elementy wykończenia poszczególnych zewnętrznych instalacji łazienkowych możemy precyzyjnie dobierać do specyfiki stylu retrododaje Sylwia Madyda z Madix.

– Ponadto różnorodny design dostępnych modeli np. baterii łazienkowych sprawia, że dawna, charakterystyczna stylistyka w rzeczywistości przybiera wiele możliwych form i odsłon.

Zobacz także: Jak wykorzystać drewno w łazience?

Źródło: Madix

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA