REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Projekt domu: jedna czy dwie łazienki?

Łazienka musi przede wszystkim dobrze spełniać swoją rolę użytkową. Od jej lokalizacji i wyposażenia zależy wygoda korzystania. Fot. Fotolia.
Łazienka musi przede wszystkim dobrze spełniać swoją rolę użytkową. Od jej lokalizacji i wyposażenia zależy wygoda korzystania. Fot. Fotolia.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dobry projekt domu jednorodzinnego wymaga sporo pacy. Uzyskany efekt ma jednak duży wpływ na samopoczucie przyszłych mieszkańców. Jednym z pytań, które może pojawić się podczas projektowania domu jest: ile łazienek powinno być w domu jednorodzinnym? Czy więcej jak jedna łazienka w domu jednorodzinnym to luksus?

Kto pierwszy, ten lepszy…

REKLAMA

Dodatkowe instalacje sanitarne w oczywisty sposób zwiększają koszty urządzenia całości mieszkania. Część osób decyduje się jednak na luksus posiadania więcej niż jednej łazienki. Rozwiązanie takie pozwala uniknąć przynajmniej niektórych konfliktowych sytuacji, związanych ze wspólnym życiem pod jednym dachem.

REKLAMA

Łatwiejsza dostępność pomieszczeń wiąże się tu jednocześnie z zapewnieniem większej intymności przy ich użytkowaniu. Małżeństwo może więc zafundować sobie  dodatkową łazienkę rodem z amerykańskich filmów, która dzięki połączeniu z sypialnią nie będzie bezpośrednio dostępna dla dzieci.

Zdarza się też, że w obszernym mieszkaniu organizuje się całą, wydzieloną strefę przeznaczoną dla ewentualnych gości. Natomiast dla niektórych domowników liczą się po prostu wyznaczniki prestiżowe, związane z wysokim statusem materialnym i chęcią przełożenia go na różne dziedziny codziennego życia. W każdej sytuacji warto maksymalnie wykorzystać walory takiej inwestycji, by nie pozostała ona jedynie dodatkowym wydatkiem.

Zobacz także: Jak dostosować łazienkę do indywidualnych potrzeb?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umiejscowienie łazienki w projekcie

Łazienka musi przede wszystkim dobrze spełniać swoją rolę użytkową. Od jej lokalizacji i wyposażenia zależy wygoda korzystania. W przypadku posiadania dwóch pomieszczeń o tym samym przeznaczeniu, można jednak pozwolić sobie na zabiegi dekoracyjne, które nie są bezpośrednio związane z ich funkcjonalnością.

– Część klientów poszukujących podwójnych instalacji sanitarnych decyduje się na zastosowanie ich w różnej oprawie, tworząc aranżacje o całkowicie odmiennej stylistycezauważa Sylwia Madyda z firmy Madix, zajmującej się dystrybucją wyposażenia łazienkowego znanych włoskich marek

– Popularnym ostatnio rozwiązaniem jest wprowadzanie do drugiego pomieszczenia gustownych drobiazgów lub całej armatury i ceramiki w stylu retro.

W efekcie przestrzeń domową można wzbogacić o ciekawie urządzone miejsca, które niekoniecznie służą do czynności o identycznym charakterze. Tematyczne wnętrza to bowiem także dobry sposób na urozmaicenie sobie codziennej rutyny.

Zobacz także: Ściany i podłogi w łazience: kompendium aranżacyjne

Wygodna i funkcjonalna łazienka

REKLAMA

Podstawę zawsze stanowi w pełni wyposażona łazienka, zapewniająca sprawność i wygodę dla wszystkich zabiegów higienicznych. Najlepiej, gdy jest ona usytuowana w dogodnej dla wszystkich mieszkańców lokalizacji, a jej wystrój ma przede wszystkim wymiar praktyczny. Więcej fantazji można natomiast wykazać, organizując alternatywny salon kąpielowy, nawiązujący właśnie do eleganckich trendów sprzed lat.

Doskonale sprawdza się on jako miejsce, gdzie można odseparować się od przyziemnych problemów i odpocząć w przyjemnym otoczeniu. Na kojącą kąpiel w niepowtarzalnym klimacie w dużym stopniu składają się elementy wystroju, jak starannie dobrane zdobienia standardowych urządzeń sanitarnych, gustowne meble oraz odpowiednio dobrane dodatki i aromatyczne świece. Retro lubi przy tym przestrzeń. Jeśli dysponujemy dużym lokalem, możemy zaaranżować go na prawdziwą nastrojową strefę relaksu, w której wanna, umywalka, a nawet baterie czy przelewy stanowią jedną elegancką oprawę do tradycyjnego postrzegania funkcjonalności łazienki.

Kolorystka, kształt, wzornictwo oraz wszelkie elementy wykończenia poszczególnych zewnętrznych instalacji łazienkowych możemy precyzyjnie dobierać do specyfiki stylu retrododaje Sylwia Madyda z Madix.

– Ponadto różnorodny design dostępnych modeli np. baterii łazienkowych sprawia, że dawna, charakterystyczna stylistyka w rzeczywistości przybiera wiele możliwych form i odsłon.

Zobacz także: Jak wykorzystać drewno w łazience?

Źródło: Madix

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA