| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Drzwi – z MDF czy HDF?

Drzwi – z MDF czy HDF?

Kupując drzwi często spotkamy się z oznaczeniami MDF i HDF. MDF i HDF to skróty, mówiące o tym, że drzwi wykonane są z płyty pilśniowej. Jednak tylko tak ograniczona informacja, byłaby sporym niedopowiedzeniem. MDF i HDF to produkty drewnopochodne, powstające w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkiem różnych związków, które są łączone i utwardzane w wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem.

MDF – Medium Density Fibreboard jest oznaczeniem płyty z włókien drzewnych o średniej gęstości. Cechuje ją wysoka jakość oraz szerokie zastosowanie praktyczne. Jej jednorodny skład i gęstość znacząco ułatwia obróbkę maszynową: uzyskanie różnorodnych profili, wiercenie czy frezowanie. Gęstość płyty stanowi od 650 do 850 kg/m3.

HDF – Hight Density Fibreboard jest to płyta z włókien drzewnych, która charakteryzuje się dużą twardością i podwyższoną gęstością (powyżej 850 kg/m3). Jest to zazwyczaj cienka płyta, będąca alternatywą dla sklejki drewnianej.

Zobacz także:  Czym jest HDF i MDF?

Czym są płyty MDF i HDF

Powszechne w użyciu płyty MDF i HDF produkowane są w ściśle określonych warunkach. Ścinki drewna rozcierane są na włókna i zaprawiane żywicą. Następnie suszy się je i formuje w ciągłą matę. Ta z kolei cięta jest na arkusze, które poddaje się wysokiej temperaturze i znacznemu naciskowi. W efekcie powstaje materiał o jednorodnym składzie w całym przekroju. Godna uwagi jest olbrzymia gęstość płyty, która często przekracza aż o 50% gęstość litego drewna.

Płyty MDF charakteryzują się wyjątkową twardością. W konsekwencji przekłada się to na wysoką trwałość drzwi wykonanych z tego materiału. Stąd tak często wybierane są przez osoby budujące i remontujące mieszkanie.

– Wszystkie drzwi okleinowane w naszej ofercie mają ramę wykonaną z płyty MDF, która dodatkowo jest obłożona obustronnie płytą HDF – tłumaczy Adam Hucz, dyrektor ds. marketingu firmy Invado.

Zobacz także: Błędy popełniane przy zakupie i montażu drzwi wewnętrznych

Ekologiczne materiały

Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów, zarówno płytę MDF, jak i HDF można określić mianem ekologicznych. Do ich niewątpliwych zalet zalicza się konkurencyjna cena oraz łatwość obróbki. MDF i HDF sprawdzają się świetnie jako izolator akustyczny, chroniący pomieszczenia od niepotrzebnych hałasów. Jest to szczególnie istotna cecha, kiedy dotyczy drzwi wewnętrznych.

– Płyty pilśniowe są dobrym rozwiązaniem, ponieważ dają gwarancję trwałości – przekonuje Adam Hucz z INVADO. – Nie wypaczają się tak, jak drzwi z litego drewna, a ich zwiększona gęstość poprawia odporność na uszkodzenia mechaniczne – dodaje.

Nic więc dziwnego, że płyty MDF i HDF są najczęściej wybierane zarówno przez producentów stolarki, jak i klientów. Sprzyja temu również postępująca świadomość ekologiczna. Coraz częściej zauważamy, że nawet jednostkowe decyzje mają wpływ na kondycję naszej planety i chętnie korzystamy z możliwości danego nam wyboru.

Zobacz także: Kominki ekologiczne - GALERIA

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Invado Sp. z o.o.

Producent stolarki drzwiowej

Źródło:

Własne

Zdjęcia

MDF i HDF to skróty, mówiące o tym, że drzwi wykonane są z płyty pilśniowej. Fot. Invado
MDF i HDF to skróty, mówiące o tym, że drzwi wykonane są z płyty pilśniowej. Fot. Invado

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

More7 Polska Sp. z o.o.

More7 Polska Sp. z o.o. to poznański producent i integrator dedykowanego systemu do zarządzania relacjami z Klientem CRM7.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »