REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawdź stan swoich okien

REKLAMA

REKLAMA

Aby okna drewniane służyły nam przez długi czas – wymagają przeprowadzenia kontroli przynajmniej dwa razy w roku. Stan okien warto sprawdzać jesienią, w chłodnych temperaturach stolarka drewniana jest bardziej narażona na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Zobacz w jaki sposób ocenić stan techniczny okien i dokonać podstawowych napraw?

Producenci okien stosują obecnie fabryczne zabezpieczenia, które zwiększają trwałość drewna, chronią je przed wchłanianiem wilgoci oraz zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów. Jeszcze kilka lat temu tego typu zabiegi nie były powszechne, dlatego okna z tamtego okresu wymagają znacznie większego nakładu pracy, by zachowały zadowalający stan wizualny i techniczny.

REKLAMA

Jak określić stan okien?

Przegląd stolarki należy rozpocząć od dokładnych oględzin powierzchni ramy. Sprawdzamy, czy nie pojawiły się na niej drobne uszkodzenia powłoki lakierniczej, takie jak pęknięcia czy zarysowania.

REKLAMA

– Kontrolując ramę, zwróćmy dodatkowo uwagę na to, czy nie pojawiły się na niej nienaturalne przebarwienia. Może to świadczyć o zasiedleniu mikroorganizmów, takich jak pleśnie czy grzyby – mówi Sławomir Dubiela z MS więcej niż OKNA.

W następnej kolejności należy sprawdzić wszystkie metalowe elementy tj.: okucia, zawiasy, rygle itd. Przyjrzyjmy się, czy nie pojawiły się na nich ślady korozji. Zobaczmy też, czy nie pracują z oporem lub odwrotnie – nie obluzowały się. W ostatnim etapie skontrolujmy uszczelki pod względem sprężystości oraz powstania ewentualnych ubytków.

Zobacz także: Jakie błędy popełniamy przy pielęgnacji okien?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Naprawa drobnych uszkodzeń

Jeżeli w trakcie oględzin zaobserwujemy szczególnie niepokojące objawy, takie jak głębokie pęknięcia czy całkowite uszkodzenie powłoki lakierniczej, powinniśmy zgłosić się z tym problemem do fachowców. Jeśli jednak są to tylko drobne uszkodzenia, możemy podjąć się ich naprawy we własnym zakresie.

Niewielkie uszkodzenia lakieru

Naturalna eksploatacja okien powoduje, że na ich powierzchni z czasem pojawiają się różnego rodzaju zadrapania czy zarysowania. W tym przypadku również występuje zagrożenie wchłaniania wilgoci w strukturę drewna.

REKLAMA

Usuwanie rozpoczynamy od zmatowienia uszkodzonej powierzchni za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego. Ograniczmy się przy tym wyłącznie do miejsc, w których powstał defekt. Następnie usuwamy osadzony kurz i odtłuszczamy drewno. Na koniec w zależności od stopnia uszkodzenia nanosimy jedną bądź dwie warstwy lakieru.

Pamiętajmy, by nakładać warstwy nawierzchniowe w warunkach zalecanych przez producenta stosowanego środka. Z reguły temperatura powinna wynosić minimalnie ok. 10°C, natomiast wilgotność nie może przekraczać 80%.

Zobacz także: Zalety i wady okien w dachu

Drobne pęknięcia

Mikropęknięcia powstają na skutek działania warunków atmosferycznych np. intensywnego wiatru lub opadów gradu. W ich wnętrzu gromadzi się wilgoć, co może doprowadzić do powstania sinizny, a tym samym do uszkodzenia drewna.

Chcąc je usunąć, należy sięgnąć po specjalistyczne środki do konserwacji stolarki. Naniesienie ich na powierzchnię drewna spowoduje, że dostęp wilgoci do powstałych szczelin zostanie zablokowany, a pozostała część powłoki ochronnej zostanie odświeżona. Pozwoli to rzadziej przeprowadzać procesy renowacyjne.

Uszczelki

Skrajne niskie temperatury na zewnątrz w połączeniu z wysoką wilgotnością w pomieszczeniach mogą doprowadzić do powstawania ubytków na powierzchni uszczelek wskutek przymarzania do skrzydła.

Chcąc temu zapobiec, należy konserwować je za pomocą preparatów na bazie silikonu, które nadają odpowiednią sprężystość i zapobiegają nadmiernemu pochłanianiu wody. Jeżeli pomimo tego pojawiły się ubytki, należy wymienić uszczelki.

– Obecnie wymiana jest niezwykle łatwa, ponieważ uszczelki montowane są „na wcisk”. Przed montażem powinniśmy dokładnie oczyścić podłoże z zanieczyszczeń. Bardzo ważne, abyśmy dobrali odpowiednią grubość, szerokość oraz profil – stwierdza Sławomir Dubiela.

Okucia

W trakcie eksploatacji okien okucia podlegają silnemu naprężeniu. Niewystarczająca ilość smaru w połączeniu z opadami skutkują pojawianiem się korozji oraz zwiększonym tarciem, przez co elementy zaczynają działać z oporem.

Ciężko pracujące okucia należy pokryć specjalnie przygotowanym w tym celu smarem. Powinniśmy unikać stosowania w tym celu domowych środków, ponieważ mogą one przynieść odwrotny skutek w stosunku do założonego. Jeśli zaś na powierzchni okuć pojawiła się korozja, należy ja usunąć i pokryć nową warstwą powłoki antykorozyjnej W trakcie tej czynności powinniśmy uważać, by nie uszkodzić powłoki antykorozyjnej.

Zobacz także: Wymiana okien – jak zrobić to prawidłowo?

Źródło: MS więcej niż OKNA

Stan okien warto sprawdzać jesienią, w chłodnych temperaturach stolarka drewniana jest bardziej narażona na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Fot. MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA
Przegląd stolarki należy rozpocząć od dokładnych oględzin powierzchni ramy. Fot. MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA