reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Strop gęstożebrowy czy strunobetonowy?

Strop gęstożebrowy czy strunobetonowy?

Strop jest jednym z ważniejszych elementów konstrukcji budynku. W głównej mierze to strop wpływa na stabilność budynku oraz ma wpływ na równomierne rozłożenie obciążeń. Polski rynek oferuje kilka rodzajów stropów: drewnianych, ceglanych, żelbetowych, gęstożebrowych oraz strunobetonowych. Zobacz jaki strop jest lepszy, strop gęstożebrowy – TERIVA czy strop strunobetonowy – na przykładzie lekkiego stropu panelowego SMART.

Teriva – strop gęstożebrowy

Stropy gęstożebrowe to stropy, w których żebra nośne, pracujące jednokierunkowo, rozstawione są nie rzadziej niż co 90 cm. Podstawą stropu gęstożebrowego są belki stropowe. Najczęściej spotyka się rozstaw co 60 cm. Pamiętać należy, że o wytrzymałości stropu decydują nie pustaki, a żebra i beton, którym wypełnia się przestrzenie między pustakami oraz wylewana warstwa nadbetonu. Pustaki, wytwarzane są z ceramiki, betonu lub styropianu - stanowią one wypełnienia pól między belkami żelbetowymi.

Układanie stropu gęstożebrowego przypomina zabawę klockami. Na specjalnych belkach układa się pustaki, a następnie zalewa betonem. Należy pamiętać, że rodzaj używanego betonu ma ogromne znaczenie. Zalecane jest betonowanie stropu betonem minimum klasy C 20/25.  Samo układanie stropu może odbywać się bez udziału ciężkiego sprzętu, a ponadto strop tego typu nie wymaga pełnego deskowania lecz tylko podparcia poprzecznego do belek co ok. 2 m.

Zobacz także: Nowe normy dla stropów gęstożebrowych

- TERIVA skutecznie wyparła stropy monolityczne – wyjaśnia Artur Kisiołek, Dyrektor Sprzedaży firmy KONBET  Sp. z o. o. Sp. k.  

– Ta technologia ma już kilkadziesiąt lat, ale w niektórych regionach w Polsce jest „nowością”. W porównaniu ze stropem monolitycznym TERIVĘ łatwo się układa, stosunkowo szybko, zużywa się także mniej betonu. Stropy TERIVA uzyskują także lepsze parametry termoizolacyjne.

Aby cieszyć się zaletami stropu gęstożebrowego przez naprawdę długie lata należy pamiętać, aby projekt wykonał wykwalifikowany konstruktor. Na projekcie powinien on zaznaczyć elementy podpierające strop i  ilość niezbędnych materiałów do wykonania konstrukcji. Od tego momentu projekt stropu jest wręcz świętością, każda nawet najdrobniejsza zmiana, dokonana bez wiedzy konstruktora może pociągnąć za sobą szereg nieprawidłowości i narazić właściciela budowy na koszty. Zdaniem Artura Kisiołka stopy typu TERIVA powoli odchodzą jednak do lamusa.

Zobacz także: Jak szybko można położyć strop prefabrykowany?

– Dzisiaj o TERIVIE można powiedzieć, że jest produktem schyłkowym. Na budowie XXI wieku kluczowe znaczenie mają bowiem czas i pieniądze. TERIVĘ po ułożeniu trzeba zalać betonem, odczekać (najlepiej 2–4 tygodnie), aż beton zwiąże i dopiero później wykonywać dalsze prace – wyjaśnia specjalista.

-  Mamy więc prosty rachunek ekonomiczny – płacimy za belki i pustaki do stropu typu TERIVA, następnie za ułożenie, za zalanie betonem, a na końcu trzeba jeszcze poczekać, by wykonać dalsze prace budowlane. A na współczesnej budowie czas to pieniądz. TERIVA jest zatem obok stropu monolitycznego jednym z najdroższych rozwiązań. A ponieważ koszty pracy w Polsce wciąż rosną przewagę konkurencyjną rozwiązań zyskują inne rozwiązania, wśród których wiodącym będą stropy z płyt strunobetonowych – uważa pan Artur.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

pustak stropowy Teriva. Fot. KONBET Sp. z o. o. Sp. k.
pustak stropowy Teriva. Fot. KONBET Sp. z o. o. Sp. k.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Majtkowski

Analityk Expandera

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama