REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybór działki budowlanej

jz
Archon +
Zakup małej działki pod budowę ma wiele zalet. Mała działka jest łatwa w utrzymaniu, jest tania i nie wymaga dużo prac np. ogrodniczych. Niestety kupując małą działkę budowlaną nie wybudujemy sobie dużego, rozłożystego domu. Jeśli natomiast planowaliśmy postawić na niej więcej jak jeden budynek – może stać się to po prostu niemożliwe.
Zakup małej działki pod budowę ma wiele zalet. Mała działka jest łatwa w utrzymaniu, jest tania i nie wymaga dużo prac np. ogrodniczych. Niestety kupując małą działkę budowlaną nie wybudujemy sobie dużego, rozłożystego domu. Jeśli natomiast planowaliśmy postawić na niej więcej jak jeden budynek – może stać się to po prostu niemożliwe.

REKLAMA

REKLAMA

Wybór działki budowlanej to jedna z ważniejszych decyzji, które musimy podjąć chcąc wybudować dom. Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując działkę pod budowę domu? Przede wszystkim na jej wielkość i kształt oraz otoczenie. Działka o nie typowym kształcie nie musi być problemem, w takim przypadku trzeba tylko właściwie dobrać do niej projekt budynku.
1 Duża działka daje nam znacznie więcej możliwości – niż mała, wymaga jednak więcej pracy. Na dużej działce możemy postawić budynek według dowolnego projektu. Jeśli nawet zdecydujemy się na jeden mniejszy lub kilka budynków – będziemy mogli je dowolnie rozplanować. W takim przypadku możemy także wygospodarować miejsce na ogród, w którym będziemy mogli zbudować basen lub oczko wodne.
Shutterstock
ShutterStock
2 Działka na planie kwadratu. Taka działka umożliwia usytuowanie budynku na samym jej środku. W takiej sytuacji możemy zakupić dowolny projekt. Takie usytuowanie budynku pozwala zachować dużą intymność z racji dużej odległości od ogrodzenia.
3 Wąska działka o szerokości mniejszej niż 17 m może być dość kłopotliwa. Do takiej działki trudno jest dobrać projekt, ponieważ nie możemy zapomnieć o właściwej odległości, miedzy ogrodzeniem a ścianą budynku, którą musimy zachować (3 m – w przypadku, gdy ściana budynku nie ma okien lub drzwi; oraz 4 m – gdy ściana budynku od strony ogrodzenia ma okna lub drzwi). Jeśli posiadamy wąską działkę możemy wybrać np. budynek dwukondygnacyjny zaprojektowany na planie prostokąta. Na pewno będziemy musieli zrezygnować z domu parterowego, ponieważ taki dom potrzebuje dużej powierzchni zabudowy.
4 Działka wąska i długa. Takie działki najczęściej spotyka się w miastach. Jeśli posiadamy taką działkę lub myślimy o jej zakupie, najlepiej by było aby długości boków działki miały nie mniej jak 20 m długości. W takiej sytuacji będziemy mogli postawić na działce dom o szerokości 10 m, co znacznie zwiększy wybór projektów.
5 Działka narożna ma wiele zalet. Dom możemy usytuować na niej dowolnie, frontem w tę stronę świata, która nam akurat bardziej odpowiada. Działkę narożną można wykorzystać także do celów gospodarczych stawiając na niej np. sklep. Wadą działki narożnej może być wzmożony ruch pojazdów – jeśli działka znajduje się nieopodal ulicy. Budując dom na działce narożnej musimy wziąć pod uwagę to, że taki budynek będzie miał dwie elewacje frontowe oraz będziemy musieli postawić solidne ogrodzenie.
Shutterstock
ShutterStock
6 Działka w kształcie trapezu, to nietypowa działka, ale nie rozwiązanie bez wyjścia. Na działkę w kształcie prostokąta możemy wybrać projekt budynku o bardzo podobnej bryle. Jeśli działka przylega do ulicy swoim dłuższym bokiem – wybierzmy dom o szerszym froncie i analogicznie, jeśli działka od strony ulicy jest węższa – wybierzmy dom z węższą częścią frontową. Należy pamiętać jednak, że powierzchnia działki w kształcie trapezu powinna być większa, niż wynika to z opisu w katalogu projektów.
7 Działka na planie trójkąta. Takie działki spotyka się rzadko, głównie z powodu ich małego zainteresowania. Na działkę trójkątną, tak samo jak na działkę trapezową warto wybrać dom o nietypowej bryle. Fot. Fotolia
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

REKLAMA

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

REKLAMA