reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak budować dom w czasie zimy?

Jak budować dom w czasie zimy?

Zima to nie najlepsza pora roku na prowadzenie prac budowlanych, jednak czasem jesteśmy zmuszeni do pracy na zewnątrz nawet w trakcie zimy. Wynika to z problemów z realizacją harmonogramu prac budowlanych, jednak często nie jesteśmy w stanie się przed tym ustrzec i musimy prowadzić prace budowlane zimą. Na co zwrócić uwagę podczas budowania domu zimą?

Należy pamiętać o tym,  że koszt budowy w zimie niewątpliwie wzrośnie. Istnieje również ryzyko różnych uszkodzeń, wynikających chociażby z mrozu.

Beton a zima

Aby móc zimą wykonywać prace związane z wykorzystaniem betonu, powinniśmy dodać do niego preparat przeciwmrozowy. Choć nawet wtedy musimy zwrócić uwagę na temperaturę powietrza na zewnątrz – jeśli spadnie poniżej -5°C, z betonowaniem należy zaczekać. Gdy już uda nam się wybetonować powierzchnie, należy zabezpieczyć ją na następne kilka dni styropianem lub słomianymi matami. Dzięki temu nie do końca stwardniały beton nie zamarznie.

Jeśli w naszym domu musimy przeprowadzić betonowanie stropów lub nadproży, poczekajmy na dodatnie temperatury. Te elementy mają duży wpływ na bezpieczeństwo całej konstrukcji, a ciężko ochronić je przed zamarznięciem. Poczekać musimy również w wypadku prac tynkarskich czy murarskich jeśli nie chcemy ich później powtarzać.

Zobacz także: Dlaczego warto mieć porządek na budowie?

Tynkowanie w zimie

Udało nam się doprowadzić dom do stanu zamkniętego przed zimą? Jeśli tak, możemy kontynuować prace, pod warunkiem, że uda nam się utrzymać w pomieszczeniach temperaturę nie niższą niż 15°C. Gdy nie możemy uruchomić planowanego ogrzewania, możemy skorzystać z droższego rozwiązania – np. nagrzewnic. Pamiętajmy także o wentylacji – odprowadzi ona wilgotne powietrze i przyspieszy schnięcie tynków oraz podkładów podłogowych.

Ogrzewanie należy uruchomić kilka dni wcześniej ze względu na to, że tynkowane powierzchnie powinny mieć ok. 15°C. Nawet gdy uda nam się zakończyć tynkowanie, nie możemy doprowadzić do tego, żeby temperatura w domu spadła poniżej 8°C. Starajmy się utrzymywać 8–10°C.

Zobacz także: Kto nadzoruje prace na budowie?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zima to nie najlepsza pora roku na prowadzenie prac budowlanych, jednak czasem jesteśmy zmuszeni do pracy na zewnątrz nawet w trakcie zimy.  Fot. materiały prasowe
Zima to nie najlepsza pora roku na prowadzenie prac budowlanych, jednak czasem jesteśmy zmuszeni do pracy na zewnątrz nawet w trakcie zimy. Fot. materiały prasowe

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Regulska-Cieślak

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama