reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak stosować zaprawę klejowo-szpachlową?

Jak stosować zaprawę klejowo-szpachlową?

Mineralna zaprawa klejowo-szpachlowa – jak ją odpowiednio nałożyć? I kiedy najlepiej to zrobić aby fasada odzyskała ładny wygląd i odpowiednio chroniła ściany?

Mineralna i naturalnie biała zaprawa klejowo-szpachlowa przeznaczona jest do renowacji budynków. Umożliwia ona przyklejanie płyt termoizolacyjnych oraz wykonywanie warstwy zbrojącej w systemach ociepleniowych. Zaprawa przydatna jest również podczas szpachlowania elewacji – wyrównuje  nierówności podłoża sięgające do 10 mm. Można ją stosować wewnątrz i na zewnątrz budynków także podczas prac renowacyjnych na obiektach zabytkowych. Zaprawę klejowo-szpachlową należy nanosić na płytę izolacyjną w formie garbu na jej obrzeżach oraz punktowo w taki sposób, aby 40–50% powierzchni płyty zostało przyklejone do podłoża. Przerwa technologiczna między przeklejaniem a kołkowaniem styropianu czy wełny mineralnej powinna wynieść minimum 24 godziny.

Zobacz także: Rodzaje zapraw murarskich i tynkarskich oraz ich przeznaczenie

Szpachlowanie na płytach styropianowych należy wykonać na przeszlifowanej powierzchni. Co więcej, gotową masę nanosić nierdzewną pacą stalową i równocześnie zatapiać w niej pionowe pasy siatki z włókna szklanego z minimalnym zakładem wynoszącym 10 cm. Prace powinny być wykonane tak, aby siatka zbrojeniowa była niewidoczna. Warto pamiętać, by szczelin powstałych pomiędzy płytami izolacyjnymi, nie wypełniać zaprawą klejowo-szpachlową. W przypadku zastosowania wełny mineralnej szpachlowanie powierzchni powinno odbywać się w dwóch etapach. Pierwszym z nich jest nałożenie zaprawy klejowo-szpachlowej jako warstwy wyrównawczej o grubości minimum 3 mm.

Zobacz także: Jaką zaprawę zastosować do wykończenia elewacji z klinkieru?

Po przerwie technologicznej – minimum 3 dniowej – należy nanieść kolejną powłokę zaprawy klejowo-szpachlowej i w niej zatopić siatkę z włókna szklanego. Takie zabezpieczenie podłoża gwarantuje odporność mechaniczną i pozwala kontynuować prace ociepleniowe bez obawy o efekt końcowy. Warto jednak pamiętać, że skuteczność zaprawy osiągana jest wtedy, gdy temperatura otoczenia, podłoża i materiału w czasie obróbki nie jest niższa niż +5 st. C. Duża wilgotność powietrza oraz niskie temperatury mogą znacznie wydłużyć czas wiązania materiału i należy to wziąć pod uwagę planując przerwy technologiczne.

Mineralna zaprawa klejowo-szpachlowa na bazie cementu i wapna hydratyzowanego przeznaczona jest do wykonywania warstwy zbrojącej w systemach ociepleniowych, przyklejania płyt termoizolacyjnych, a także szpachlowania elewacji. Optymalnie dobrane parametry techniczne oraz możliwość wykonywania kilku prac jednym produktem sprawiają, że jest to niezastąpiony produkt do docieplenia ścian również na obiektach zabytkowych.

Źródło: Baumit

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Mineralna i naturalnie biała zaprawa klejowo-szpachlowa przeznaczona jest do renowacji budynków. Umożliwia ona przyklejanie płyt termoizolacyjnych oraz wykonywanie warstwy zbrojącej w systemach ociepleniowych.
Mineralna i naturalnie biała zaprawa klejowo-szpachlowa przeznaczona jest do renowacji budynków. Umożliwia ona przyklejanie płyt termoizolacyjnych oraz wykonywanie warstwy zbrojącej w systemach ociepleniowych.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama