reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Ile kosztuje budowa domu?

Ile kosztuje budowa domu?

Koszt budowy domu w głównej mierze zależy od projektu, zastosowanych materiałów i technoligi budowy. Istotna jest także lokalizacja i wielkość inwestycji.

Sprzedając materiały budowlane często spotykam ludzi, którzy zadają  mi proste pytanie: „Ile, w przybliżeniu, kosztuje budowa domu?”. No cóż, może pytanie proste, ale odpowiedź trudna. Mimo że w branży budowlanej pracuję kilkanaście lat, jeszcze niedawno nie potrafiłem udzielić pytającemu zadowalającej odpowiedzi. Przecież koszt budowy domu zależy od projektu (wielkości domu, rodzaju stropu, wielkości i skomplikowania dachu, ilości kondygnacji itp.), zastosowanych technologii, sposobu zakupu materiałów (przez wykonawcę czy samodzielnie). Czynniki, które mają wpływ na cenę, to również lokalizacja budowy, wielkość wybranej firmy wykonawczej, no i oczywiście etap budowy (stan surowy otwarty, zamknięty, deweloperski itd.), w stosunku do którego podajemy całkowity koszt. Dla jednego wybudowany dom jest wtedy, kiedy ma dach, a dla drugiego - kiedy może się wprowadzić.

Rozpatrując te wszystkie zmienne, w końcu znalazłem sposób, żeby odpowiedzieć na postawione  pytanie - „ile w przybliżeniu kosztuje budowa domu?”. Stworzyłem w  „rzeczywisty koszt budowy domu” - mówi Łukasz Maćkowiak.

Zobacz także: Zakup materiałów budowlanych przez Internet

Przykładowy koszt budowy domu

Dom można wybudować już za 180 000 złotych. Można też wybudować dom za 400 000 zł Skąd takie różnice? Czym się różnią te budynki?

Dom za 180 000 zł

Za 180 000 zł można postawić budynek o powierzchni 80 m2 bez piwnicy i bez garażu. Ściany można wykonać sposobem gospodarczym z betonu komórkowego i ocieplić styropianem. Na dachu położyć blachodachówkę. Koszt zakupu materiałów w tym przypadku to 150 000 zł, natomiast robocizny 30 000 zł.

Zobacz także: Projekt domu – z katalogu czy indywidualny?

Dom za 400 000 zł

Za 400 000 zł  możemy postawić dom o powierzchni 240 m2 z garażem. W tej cenie, na dachu położymy dachówkę ceramiczną i umieścimy okna dachowe. Koszt materiałów to 280 000 zł, natomiast koszt robocizny to 120 000 zł. Wielkość oraz złożoność dachu ma wpływ nie tylko na koszt materiałów budowlanych (dochodzą liczne drogie obróbki i akcesoria), ale także na koszt wykonania.

Powyżej przedstawione skrajne koszty budowy domu uświadamiają, jak trudno jest odpowiedzieć sobie na pytanie ile kosztuje budowa domu. Dlatego też jeżeli chcemy w przybliżeniu ustalić koszty budowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: jak duży chcemy mieć dom, z jakich materiałów będzie wykonany oraz jaką konstrukcję dachu wybierzemy.

Źródło: materiały prasowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dom można wybudować już za 180 000 złotych. Można też wybudować dom za 400 000 zł
Dom można wybudować już za 180 000 złotych. Można też wybudować dom za 400 000 zł

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama