| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Rola membrany dachowej w pokryciu dachowym

Rola membrany dachowej w pokryciu dachowym

Membrana dachowa jest bardzo istotnym elementem w konstrukcji dachu. Choć folia dachowa jest niewidoczna, ma wpływ na trwałość całej konstrukcji. To dzięki membranie dachowej dach oddycha i nie przecieka.

Membrana pełni bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu całego dachu, a jej brak może grozić poważnymi konsekwencjami. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak odpowiedzialne zadanie pełni, ponieważ po zamontowaniu pozostaje niewidzialna dla użytkownika i bardzo trudna do skontrolowania.

Membrana dachowa – definicja i funkcje

Membrana dachowa jest materiałem składającym się z trzech warstw. Począwszy od warstwy funkcyjnej (jednostronnie przepuszczająca cząsteczki pary wodnej) oraz dwóch warstwy zewnętrznych  chroniących warstwę funkcyjną przed uszkodzeniami.

Zobacz także: W jaki sposób możemy dokonać wymiany pokrycia dachu?

Fundamentalną funkcją membran dachowych jest ochrona termoizolacji i konstrukcji dachu  przed wilgocią z zewnątrz, a także odprowadzanie wilgoci z ocieplenia. Jest to o tyle istotne, że zawilgocenie materiału izolującego drastycznie obniża jego sprawność cieplną. Membrana działa dwutorowo: przeciwdziała przedostaniu się wody opadowej do ocieplenia, ale też umożliwia wyprowadzenie pary wodnej (powstającej wewnątrz pomieszczeń) z izolacji na zewnątrz.

Membrana a pokrycie dachowe

Właściwie każdy dach, a przede wszystkim ocieplony, powinien być zabezpieczony przed kondensatem (czyli skropliną), a także przed wodą, śniegiem i wiatrem, który może przewiewać przez ocieplenie.

– Zazwyczaj poddasza ocieplane są wełną mineralną lub szklaną. Aby spełniała one swoje zadania prawidłowo, musi być odpowiednio zabezpieczona przed działaniem wilgoci. Pamiętajmy, że zawilgocony materiał izolacyjny jest nieskuteczny, co łączy się ze stratami energii zużywanej na ogrzanie domu. Aby temu przeciwdziałać, należy zastosować od strony poddasza folię paroizolacyjną, natomiast od strony zewnętrznej paroprzepuszczalną membraną dachową. Dopiero takie połączenie zapewni komfortowe warunki mieszkaniowe. Para wodna w budynkach mieszkalnych to naturalne zjawisko. Powstaje ona wskutek wszelkich codziennych czynności jak pranie, gotowanie czy kąpiel. Chociaż sama w sobie nie jest zagrożeniem dla dachu, to już jej skroplenie grozi poważnymi szkodami w domu. Przedostawanie się wilgoci do termoizolacji może okazać się na tyle destrukcyjne dla konstrukcji dachu oraz pomieszczeń na poddaszu, że konieczny będzie kapitalny remont – mówi January Nowosiński, Doradca Techniczno-Handlowy, Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe ERGOTAX

Księgowi & doradcy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »