reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zakup styropianu – na co zwrócić uwagę?

Zakup styropianu – na co zwrócić uwagę?

Aby wybrać dobry styropian, należy zwrócić uwagę na jego rodzaj i zastosowanie. Dowiedz się, jakie są rodzaje styropianu i jak dobrać styropian w zależności od jego zastosowania.

Bardzo ważnym wskaźnikiem informującym o izolacyjności jest współczynnik przewodzenia ciepła, oznaczany literą λ (lambda). Im niższa jest wartość tego współczynnika, tym dany materiał ma lepszą izolacyjność. To znaczy, że możemy przy mniejszej grubości uzyskać lepsze parametry. Nie wystarczy kierować się tylko grubością styropianu. Styropian o grubości 15 cm i współczynniku lambda 0,042 ma mniejszą izolacyjność niż styropian o grubości 12 cm i współczynniku lambda 0,032.

Zobacz także: Docieplanie ścian domów drewnianych – metoda lekka mokra

Obecnie na rynku dostępne są styropiany, których λ kształtuje się w granicach 0,031–0,042 (W/mK). Aby dokonać odpowiedniego zakupu, należy zwrócić uwagę na rodzaj produktu i jego zastosowanie:

  • Styropian ściana EPS 042 – izolacja termiczna ścian, docieplenie stropów między legarami, murów szczelinowych, ścian szkieletowych i działowych, ocieplenie poddaszy.
  • Styropian fasada EPS 040 – izolacja termiczna ścian, docieplenie stropów między legarami, murów szczelinowych, ścian szkieletowych i działowych, ocieplenie poddaszy.
  • Styropian dach-podłoga EPS 038 – izolacja termiczna posadzek, dachów płaskich, stropów, stropodachów.
  • Styropian hydro EPS 035 fundament-dach – miejsca narażone na bezpośredni kontakt z wodą oraz tam gdzie wymagana jest duża odporność mechaniczna.
  • Styropian parking EPS 035 – izolacja termiczna miejsc o dużych obciążeniach mechanicznych (parkingi).
  • Styropian lambda EPS 031 fasada – izolacja termiczna ścian, balkonów, ościeży drzwiowych i okiennych.

Nie należy stosować styropianu twardego (dach-podłoga, parking) na fasadę. Pod wpływem warunków atmosferycznych docieplenie pracuje i twardy styropian, który ma mniejszą elastyczność, może pękać.

Zobacz także: Czy można stosować styropian do izolacji dachu?

Warto również sprawdzić jakość styropianu wizualnie – czy płyty są prosto przycięte i elastyczne, czy granulki styropianu nie wypadają i nie kruszą się. Brak tych cech może bardzo utrudnić montaż styropianu na budynku. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, czy paczki styropianu są odpowiednio oznakowane. Opis musi zawierać dane producenta, adres zakładu produkcyjnego, opis rodzaju styropianu i znak CE. Jest wielu tzw. „garażowych" producentów, których produkty nie spełniają podstawowych wymogów jakościowych.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby wybrać dobry styropian, należy zwrócić uwagę na jego rodzaj i zastosowanie.
Aby wybrać dobry styropian, należy zwrócić uwagę na jego rodzaj i zastosowanie.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama