REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Trwały taras nad pomieszczeniem ogrzewanym – jak go wykonać?

Prawidłowo wykonany taras będzie trwały i bezpieczny przez wiele lat.
Prawidłowo wykonany taras będzie trwały i bezpieczny przez wiele lat.
Atlas
Atlas

REKLAMA

REKLAMA

Prawidłowo wykonany taras będzie trwały i bezpieczny przez wiele lat. Jednocześnie, profesjonalnie zaprojektowany taras nie będzie wymagał częstych napraw. Taras znajdujący się nad pomieszczeniem ogrzewanym wymaga szczególnego wykonania. Sprawdź, jak dobrze wykonać taras.

Spadek na zewnątrz

Taras trzyma się na płycie konstrukcyjnej. Powinna ona być zamontowana nieco niżej niż płyta stropowa w pomieszczeniu przylegającym. Inaczej woda z zalewanego deszczem tarasu może przelewać się przez próg. Z tego samego powodu górna płaszczyzna płyty konstrukcyjnej powinna być  ukształtowana ze spadkiem na zewnątrz, czyli od ściany przylegającej do tarasu. Wówczas deszcz będzie mógł swobodnie spływać do rynien otaczających taras.

REKLAMA

Jeżeli spadku nie ma, na płycie trzeba zrobić wylewkę – tzw. podkład spadkowy o nachyleniu 1–2% (1–2 cm na metrze długości). Najlepiej wykonać go bezpośrednio na płycie (minimalna grubość to 20 mm). Jeżeli z różnych względów zastosowanie tak grubej warstwy wylewki jest niemożliwe, należy użyć szybko twardniejącej zaprawy, którą można układać w warstwie o grubości 5–30 mm.

Zobacz także: Jaki materiał wybrać do wykończenia tarasu?

Niezależnie od tego, jaki materiał będzie zastosowany, należy wcześniej pokryć płytę konstrukcyjną warstwą kontaktową, stosując emulsję gruntującą.

Termoizolacja i hydroizolacja tarasu

REKLAMA

Na podkładzie spadkowym trzeba położyć zabezpieczenie przeciwwilgociowe i termoizolację. Najpierw należy wykonać paroizolację ze specjalistycznych pap lub folii. Warstwę termoizolacyjną mogą natomiast stanowić płyty styropianowe, najlepiej z frezowanymi obrzeżami, ułożone „na mijankę”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby uniknąć zawilgocenia warstwy termoizolacyjnej, warto zastosować dodatkową warstwę izolacji, np. z folii wywiniętej na ścianę. Niewygodnego wywijania folii na ścianę można uniknąć, używając samoprzylepnych profili dylatacyjnych z fartuchem z folii. Teraz kolej na warstwę dociskową, na której potem położone zostaną płytki.

Po wyschnięciu warstwy dociskowej należy przystąpić do wykonania hydroizolacji podpłytkowej. W tej roli doskonale sprawdzają się nowoczesne izolacje bezspoinowe, tzw. płynne folie i zaprawy uszczelniające, które wraz z systemem taśm, narożników i mankietów uszczelniających tworzą bardzo skuteczne systemy izolacji przeciwwodnych.

Zobacz także: Jak zaprojektować przestronny taras?

Przed przystąpieniem do nakładania folii w płynie, należy zagruntować warstwę dociskową. Emulsję tę nakłada się przynajmniej w dwóch warstwach. Tego typu bezspoinowe folie w płynie są niezawodne, trwałe i bardzo skuteczne.


Dylatacja pozioma i pionowa

W naszym klimacie każdy taras w ciągu roku jest narażony na znaczne różnice temperatur. To narzuca konieczność wykonania w trakcie budowy szczelin dylatacyjnych. Będą one niwelowały naturalne rozszerzanie się i kurczenie materiałów, z których zbudowany jest taras, zapobiegając pękaniu poszczególnych warstw. Należy je wykonać zarówno w wylewce kształtującej spadek, jak i w warstwie dociskowej – tak, by dzieliły płyty na pola o bokach nie większych niż 2,5/2,5 m. Ważne jest też, by przebiegały dokładnie jedna nad drugą. Należy także pamiętać o pionowej szczelinie dylatacyjnej między stykiem ściany, słupów itp. a warstwami tarasu. Na tarasach o szerokości mniejszej niż 3 m dylatacje nie są konieczne. Lepiej jednak nie rezygnować z nich w miejscach styku tarasu ze ścianami. Szczeliny dylatacyjne należy wypełnić materiałem elastycznym, na przykład silikonem sanitarnym.

Zobacz także: O czym należy wiedzieć dobierając system izolacji?

Profesjonalne kleje do płytek tarasowych

Płytki na tarasie powinny być mrozoodporne i nienasiąkliwe, a zarazem odporne na ścieranie. Do ich przyklejenia konieczne będą zaprawy nie tylko elastyczne, ale i dające możliwość przyklejenia płytki do podłoża całą jej powierzchnią. Do klejenia płytek na tarasie można użyć zaprawy o podwyższonej przyczepności. Taka zaprawa pozwala przyklejać wszystkie płytki ceramiczne, ale też płyty cementowe, betonowe lub kamienne. W przypadku płytek mogących ulegać przebarwieniom w kontakcie z szarym cementem należy użyć innego rodzaju kleju.

Fuga cementowa

Spoiny między płytkami wypełni elastyczna fuga cementowa. Jeśli posadzka tarasu wykonana jest  z materiałów o porowatej strukturze, a zatem stanowi powierzchnię nieodporną na wodę i zabrudzenia, należy ją pokryć środkiem ochronnym, który ma właściwości impregnujące i antypoślizgowe.

Zobacz także: Jak skutecznie spoinować?

Trwała i stabilna balustrada

W czasie prac remontowych na tarasie musimy bezwzględnie zbadać, czy balustrady są mocno związane ze ścianami budynku i płytą tarasową. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości – a już na pewno wtedy, gdy balustrada rusza się w strefie połączenia – takie miejsca należy rozkuć. Po odpyleniu i zwilżeniu wodą mocowania można odtworzyć, używając szybkowiążącej zaprawy montażowej. Należy jednak pamiętać o jednym: żeby gniazda połączeniowe wypełniać zaprawą w miarę szybko, ponieważ w warunkach optymalnych wiąże ona już w 15 do 20 minut.

Źródło: Andrzej Błaszczuk, Grupa Atlas

Płytki na tarasie powinny być mrozoodporne i nienasiąkliwe, a zarazem odporne na ścieranie.
Atlas
Atlas
Taras znajdujący się nad pomieszczeniem ogrzewanym wymaga szczególnego wykonania.
Atlas
Atlas
Profesjonalnie zaprojektowany taras nie będzie wymagał częstych napraw.
Atlas
Atlas
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA