reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Trwały taras nad pomieszczeniem ogrzewanym – jak go wykonać?

Trwały taras nad pomieszczeniem ogrzewanym – jak go wykonać?

Prawidłowo wykonany taras będzie trwały i bezpieczny przez wiele lat. Jednocześnie, profesjonalnie zaprojektowany taras nie będzie wymagał częstych napraw. Taras znajdujący się nad pomieszczeniem ogrzewanym wymaga szczególnego wykonania. Sprawdź, jak dobrze wykonać taras.

Spadek na zewnątrz

Taras trzyma się na płycie konstrukcyjnej. Powinna ona być zamontowana nieco niżej niż płyta stropowa w pomieszczeniu przylegającym. Inaczej woda z zalewanego deszczem tarasu może przelewać się przez próg. Z tego samego powodu górna płaszczyzna płyty konstrukcyjnej powinna być  ukształtowana ze spadkiem na zewnątrz, czyli od ściany przylegającej do tarasu. Wówczas deszcz będzie mógł swobodnie spływać do rynien otaczających taras.

Jeżeli spadku nie ma, na płycie trzeba zrobić wylewkę – tzw. podkład spadkowy o nachyleniu 1–2% (1–2 cm na metrze długości). Najlepiej wykonać go bezpośrednio na płycie (minimalna grubość to 20 mm). Jeżeli z różnych względów zastosowanie tak grubej warstwy wylewki jest niemożliwe, należy użyć szybko twardniejącej zaprawy, którą można układać w warstwie o grubości 5–30 mm.

Zobacz także: Jaki materiał wybrać do wykończenia tarasu?

Niezależnie od tego, jaki materiał będzie zastosowany, należy wcześniej pokryć płytę konstrukcyjną warstwą kontaktową, stosując emulsję gruntującą.

Termoizolacja i hydroizolacja tarasu

Na podkładzie spadkowym trzeba położyć zabezpieczenie przeciwwilgociowe i termoizolację. Najpierw należy wykonać paroizolację ze specjalistycznych pap lub folii. Warstwę termoizolacyjną mogą natomiast stanowić płyty styropianowe, najlepiej z frezowanymi obrzeżami, ułożone „na mijankę”.

Aby uniknąć zawilgocenia warstwy termoizolacyjnej, warto zastosować dodatkową warstwę izolacji, np. z folii wywiniętej na ścianę. Niewygodnego wywijania folii na ścianę można uniknąć, używając samoprzylepnych profili dylatacyjnych z fartuchem z folii. Teraz kolej na warstwę dociskową, na której potem położone zostaną płytki.

Po wyschnięciu warstwy dociskowej należy przystąpić do wykonania hydroizolacji podpłytkowej. W tej roli doskonale sprawdzają się nowoczesne izolacje bezspoinowe, tzw. płynne folie i zaprawy uszczelniające, które wraz z systemem taśm, narożników i mankietów uszczelniających tworzą bardzo skuteczne systemy izolacji przeciwwodnych.

Zobacz także: Jak zaprojektować przestronny taras?

Przed przystąpieniem do nakładania folii w płynie, należy zagruntować warstwę dociskową. Emulsję tę nakłada się przynajmniej w dwóch warstwach. Tego typu bezspoinowe folie w płynie są niezawodne, trwałe i bardzo skuteczne.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Płytki na tarasie powinny być mrozoodporne i nienasiąkliwe, a zarazem odporne na ścieranie.
Płytki na tarasie powinny być mrozoodporne i nienasiąkliwe, a zarazem odporne na ścieranie.

Profesjonalnie zaprojektowany taras nie będzie wymagał częstych napraw.
Profesjonalnie zaprojektowany taras nie będzie wymagał częstych napraw.

Prawidłowo wykonany taras będzie trwały i bezpieczny przez wiele lat.
Prawidłowo wykonany taras będzie trwały i bezpieczny przez wiele lat.

Taras znajdujący się nad pomieszczeniem ogrzewanym wymaga szczególnego wykonania.
Taras znajdujący się nad pomieszczeniem ogrzewanym wymaga szczególnego wykonania.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama