reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zakup działki pod budowę domu

Zakup działki pod budowę domu

Zanim zdecydujemy się na dany projekt domu, należy wybrać działkę pod jego budowę. Teren pod budowę domu powinien być odpowiedni pod względem budowlano-użytkowym. Dowiedz się, jak kupić dobrą działkę pod budowę domu.

Jak szukać działki budowlanej?

Przed zakupem działki należy najpierw sprawdzić wybrany teren pod kątem tego, jakie inwestycje można na nim poczynić, czyli co można na danej działce wybudować.

– Panuje takie przekonanie, że najpierw trzeba działkę kupić, a dopiero później przymierzać się do wyboru projektu gotowego. Powinno się natomiast najpierw uzyskać informację, co na danej działce można wybudować, a dopiero później tę działkę kupić – uściśla Iwona Dawid-Luka z zielonogórskiej pracowni projektowej FORUM, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Następnym krokiem jest uzyskanie informacji, pod jaki rodzaj zabudowy przeznaczona jest działka wybrana przez inwestora. W tym celu należy udać się do urzędu danej gminy lub miasta.

– Urzędnik udzieli wstępnej informacji, czy wybrany przez inwestora teren jest działką budowlaną – wyjaśnia Irena Betlejewska, z firmy Presto z Brodnicy, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Inwestor powinien sprawdzić także ograniczenia budowlane, którym może podlegać jego działka.

Zobacz także: Czym się kierować przy zakupie działki pod budowę domu?

– Może okazać się, że wypatrzona i wymarzona działka jest przeznaczona pod zupełnie inny rodzaj zabudowy – przestrzega Dariusz Niklewski z pracowni projektowej PROKOM OLSZTYN, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

O tym, co można zrobić z daną działką inwestor dowie się z dokumentów urzędowych: wypisu z Planu Zagospodarowania Przestrzennego albo, w przypadku jego braku, z Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowaniu Terenu. Ile czasu inwestor musi czekać, aby otrzymać taki dokument?

 – Na wypis z miejscowego planu czeka się z reguły, w zależności od regionu i wielkości urzędu, od jednego do maksymalnie dwóch tygodni – szacuje Irena Betlejewska, z firmy Presto z Brodnicy, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Jeśli istnieje Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla wybranej przez inwestora działki, oczekiwanie trwa o wiele krócej. Formalności wydłużają się, gdy inwestor musi poczekać na decyzję o warunkach zabudowy.

– Na decyzję o warunkach zabudowy w zależności od tego, na jakim terenie umiejscowiona jest działka, czeka się od 1,5 do 4, a nawet 5 miesięcy – wyjaśnia Iwona Dawid-Luka z zielonogórskiej pracowni projektowej FORUM, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Koszty uzyskania tych dokumentów nie są wysokie.

 Wypis i wyrys Planu Miejscowego to opłaty rzędu kilkudziesięciu złotych - każda gmina ustala kwoty według własnych, wewnętrznych zasad  dodaje Danuta Piotrowska, z olsztyńskiej firmy Twoja Budowa, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Zobacz także: Jaką działkę kupić pod dom z katalogu?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zanim zdecydujemy się na dany projekt domu, należy wybrać działkę pod jego budowę.
Zanim zdecydujemy się na dany projekt domu, należy wybrać działkę pod jego budowę.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kajetan Kubicz

Adwokat i Senior Associate Kancelarii LTCA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama