reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zakup działki pod budowę domu

Zakup działki pod budowę domu

Zanim zdecydujemy się na dany projekt domu, należy wybrać działkę pod jego budowę. Teren pod budowę domu powinien być odpowiedni pod względem budowlano-użytkowym. Dowiedz się, jak kupić dobrą działkę pod budowę domu.

Wydanie decyzji o warunkach zabudowy kosztuje ok. 50 złotych.

Warunki geologiczno-inżynierskie

Warunki geologiczne na danej działce mają bardzo duże znaczenie przy wyborze i adaptacji projektu, a także przy samej budowie domu.

–Bardzo często inwestorzy myślą już o projekcie domu, ale nie zastanawiają się, jakie są warunki geologiczne na danej działce  – zwraca uwagę Iwona Dawid-Luka z zielonogórskiej pracowni projektowej FORUM, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Poznaj warunki geologiczne działki

Dlaczego poznanie warunków geologicznych jest takie ważne?

– Działka może się znaleźć w terenie osuwiskowym, na terenie wysokiego poziomu wód gruntowych, czy też nienośnych gruntów, gdzie podłoże na którym możemy posadowić obiekt znajdują się dość głęboko, nawet poniżej kilku metrów. W takim przypadku posadowienie bezpośrednie na fundamentach nie wchodzi w rachubę, a inne rozwiązania konstrukcyjne, np. pale, przy budowie domku jednorodzinnego, to koszt nieproporcjonalnie wysoki do całości inwestycji – wyjaśnia Ryszard Babik, z Pracowni Projektowej ARCO z Nowej Rudy, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

– Zdarzają się też działki nierówne, wymagające bardzo dużych nakładów na roboty ziemne, które mogą wydawać się okazyjnie tanie, ale finalnie budowa okazuje się bardzo droga – dodaje Ryszard Babik.

Zobacz także: Kto jest kim na budowie – zadania kierownika budowy

Sprawdź działkę pod kątem geologicznym

– Pełne informacje możemy uzyskać dopiero na podstawie badań geologicznych. Wstępne dane możemy uzyskać już poprzez warunki zabudowy czy też wypis z miejscowego planu zagospodarowania – mówi Iwona Dawid-Luka z zielonogórskiej pracowni projektowej FORUM, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Zbadanie, na jakim terenie leży działka pomoże uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie budowy i już po zamieszkaniu albo pozwoli odpowiednio się na nie przygotować. Badanie geologiczne wykonuje geolog. Szacunkowy koszt za wykonanie badań geologicznych dla małej działki wynosi ok. 1000 złotych (200 zł za odwiert).

Uzbrojenie działki budowlanej

Zbrojenie działki, czyli doprowadzenie mediów do działki, to inwestycja dość czasochłonna i kosztowna. Do prowadzenia prac budowlanych niezbędne jest wykorzystanie mediów, takich jak woda i prąd.

– Aby podjąć dobrą decyzje o zakupie działki, trzeba wiedzieć, czy działka jest uzbrojona, czy nieuzbrojona. Warto też sprawdzić, czy teren ma bezpośredni dostęp do drogi – radzi Irena Betlejewska, z firmy Presto z Brodnicy, Ekspertka Budowy SILKA YTONG.

Istotne jest również, aby dojazd do działki był możliwy drogą, po której będą mogły poruszać się auta ciężarowe. Znacznie ułatwi to dostawę materiałów czy dojazd ciężkiego sprzętu na teren budowy, np. dźwigu do montażu stropu.

Te czynniki związane są z kolejnym, bardzo ważnym elementem dotyczącym wyboru dobrego terenu  lokalizacją działki.

Zobacz także: Działka ekologiczna? Czemu nie!

Walory lokalizacyjne działki

Walory lokalizacyjne działki zaczynają odgrywać szczególną rolę dopiero, gdy już mieszkamy w danym miejscu, ale warto jeszcze przed zakupem sprawdzić okoliczną infrastrukturę  i to w szerokim znaczeniu tego słowa.

– Inwestorzy powinni brać pod uwagę bliskość szkoły, sklepu, przystanku komunikacji, miejsca pracy, obwodnicy czy autostrady, bliski dostęp do sieci technicznych (woda kanalizacja, energia, gaz, telefon), łatwy zjazd na drogę publiczną. A zarazem unikać działek osłoniętych wzniesieniem, lasem czy też innym obiektem, a więc słabo nasłonecznionych. Warto przewidywać, jaki układ działki będzie bardziej funkcjonalny. Zazwyczaj są to powierzchnie bardziej kwadratowe, płaskie lub położone na stoku południowym – radzi Ryszard Babik, z Pracowni Projektowej ARCO z Nowej Rudy, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

 – Nie należy zapominać o istniejących przepisach techniczno-budowlanych, które ustalają minimalne odległości od innych obiektów, w tym między innymi odległości pożarowe, odległości od pasa drogi publicznej, odległości od terenów leśnych, studni etc. Te przepisy trudno jest inwestorowi zweryfikować bez konsultacji z posiadającym odpowiednią wiedzę techniczno-prawną ekspertem – dodaje Ryszard Babik.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zanim zdecydujemy się na dany projekt domu, należy wybrać działkę pod jego budowę.
Zanim zdecydujemy się na dany projekt domu, należy wybrać działkę pod jego budowę.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama