reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Problemy z dachem – wymienić czy naprawiać?

Problemy z dachem – wymienić czy naprawiać?

Letnia pora roku jest najlepszą chwilą na to, aby sprawdzić, w jakim stanie są nasze okna czy dach i dokonać ewentualnych napraw. Jeżeli coś okaże się nie tak, jest to ostatnia chwila na ewentualne remonty, które zapewnią nam dobrą izolację w zimę.

Na co jednak się zdecydować? Na wymianę czy jedynie na naprawę? Może się to okazać nie lada dylematem. Przed taką decyzją staje każdy posiadacz domu, który wykryje usterkę. Jeżeli nasz dach przecieka nie ma wątpliwości, że wymaga on wymiany, lecz jeżeli chcemy tylko go odświeżyć wystarczy niewielki remont, który niewymagający całkowitej wymiany dachu. Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału wykonany jest nasz dach. Przed podjęciem decyzji czy wymienić cały dach czy wystarczą jedynie prace naprawcze musimy rozważyć, co będzie się nam bardziej opłacało na dłuższą metę. Jeśli dach jest w kiepskim stanie, remont doraźny może wystarczy jedynie na krótki okres i trzeba będzie go powtórzyć, co będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Pamiętajmy, że nie chodzi tylko o to, by zimą nic nie kapało na nasze głowy, ale również o nasze bezpieczeństwo.

Zobacz także: Wykaz robót zaliczanych do remontu budynku lub lokalu mieszkalnego

Warto często monitorować stan naszego dachu, ponieważ jest on cały czas nastawiony na kaprysy pogody - deszcz, grad, burze czy lód. Jeżeli będziemy często o niego dbać szybciej wyłapiemy małe uszkodzenia, które nie przerodzą się w przyszłości w inną poważną awarię.

Niektóre naprawy mogą być dosyć proste. Na przykład w przypadku, kiedy nasz dach pokryty jest papą lub dachówką. Łatwo też możemy też dokonać napraw rynien. Jednak zanim przystąpimy do prac warto skonsultować się z fachowcem.

Zobacz także: Remont – czy wymianę okien trzeba zgłaszać w urzędzie?

Należy pamiętać, że prace remontowe dachu podlegają prawu budowlanemu. Co prawda, małe prace remontowe jak na przykład usunięcie przecieków nie wymaga powiadamiania urzędników, jednak gruntowny remont wiąże się ze spełnieniem urzędowych formalności.
Remont naszego dachu zgłaszamy w starostwie albo w urzędzie miasta. Prawo budowlane stanowi, że zgłoszenie musi być dokonane nie mniej niż 30 dni przed rozpoczęciem prac.

Będziemy musieli dokładnie określić czas, zakres i sposób wykonania remontu.
Liczyć się musimy jednak z faktem, że dachówka nie zawsze będzie tak samo ładna i funkcjonalna. Poza cieknącym dachem możemy być świadkami powstających grzybów, które pojawiają się w zawilgoconych miejscach, a te mogą powodować różne choroby i alergie.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Letnia pora roku jest najlepszą chwilą na to, aby sprawdzić, w jakim stanie są nasze okna czy dach i dokonać ewentualnych napraw. Jeżeli coś okaże się nie tak, jest to ostatnia chwila na ewentualne remonty, które zapewnią nam dobrą izolację w zimę
Letnia pora roku jest najlepszą chwilą na to, aby sprawdzić, w jakim stanie są nasze okna czy dach i dokonać ewentualnych napraw. Jeżeli coś okaże się nie tak, jest to ostatnia chwila na ewentualne remonty, które zapewnią nam dobrą izolację w zimę

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kru.pl

Najwyższej jakości usługi rejestracji domen, hosting, certyfikaty SSL oraz bezpieczna poczta korporacyjna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama