reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Wymiana okien – jak zrobić to prawidłowo?

Wymiana okien – jak zrobić to prawidłowo?

Aby dom funkcjonował bezpiecznie, należy dbać o jego stan techniczny. Co jakiś czas powinniśmy przeprowadzać prace remontowe. Jednym z przykładów remontu domu jest wymiana okien. Wbrew pozorom, wymiana okien to poważne przedsięwzięcie.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wymiana okien wymaga wiedzy i przygotowania. Przed podjęciem prac powinniśmy dobrze zastanowić się nad wyborem nowych okien i odpowiednio dobrać metodę montażu. Pierwszą kwestią, przed która staniemy jest wybór odpowiedniego materiału: drewno czy PVC? Podejmując decyzję, warto rozważyć wszystkie zalety i wady obu tych możliwości.  Wybierając okna do domu, należy wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale przede wszystkim parametry techniczne. Warto też poszukać w swoim regionie sprawdzonych producentów, którzy zagwarantują nam produkt najwyższej jakości.

Izolacyjność termiczna

Jedną z najistotniejszych cech, na które warto zwrócić uwagę przy okazji wyboru stolarki otworowej jest izolacyjność termiczna. Energooszczędne okna zapewnią ciepło oraz niższe rachunki za ogrzewanie. Właściwości cieplne okna określa współczynnik Uw, który wskazuje straty ciepła przez okno po zamontowaniu go w budynku – im jest on niższy, tym więcej ciepła zachowamy wewnątrz.

Izolacyjność akustyczna

Kolejnym ważnym aspektem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu wyciszenia, co jest szczególnie ważne, w przypadku, gdy nasz budynek znajduje się w pobliżu ruchliwych ulic, obwodnic, linii kolejowych czy lotnisk. Współczynnik izolacyjności akustycznej Rw wyrażany jest w decybelach i określa poziom tłumienia dźwięków pochodzących z zewnątrz budynku. Należy zwrócić uwagę na to, że im jest on wyższy, tym ciszej będzie w pomieszczeniu. W celu ograniczenia hałasu stosuje się pakiety szybowe zbudowane ze szkła o różnej grubości. Szkło dźwiękochłonne pozwala na znaczne wytłumienie odgłosów z zewnątrz, jednak należy pamiętać, że nie powinno się redukować poziomu hałasu do zera.

Zobacz także: Na co należy zwracać uwagę podczas kupowania okien?

Okucia z zawiasami

Niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są rozwiązania techniczne zastosowane w samych oknach. Najbardziej przydatne dla klientów wydaje się być zastosowanie okuć z zawiasami umożliwiającymi regulację docisku do ościeżnicy.

Prawidłowy montaż okien

Niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną zdecydowanej większości reklamacji dotyczących funkcjonowania lub szczelności okien jest ich nieodpowiedni montaż. Dlatego też warto oddać tę kwestię w ręce specjalistów. Większość producentów podaje opis wykonania prawidłowego montażu. Warunki montażu opisane są w poradnikach montażysty lub też umieszczone na karcie gwarancyjnej.

– Niewątpliwie, jednym z najważniejszych dokumentów, jakie otrzymujemy wraz ze stolarką okienną jest jej gwarancja. Gwarancja powinna dotyczyć całego produktu i obejmować możliwie najdłuższy okres użytkowania. Tylko dokładnie przygotowanie się do wymiany okien pozwoli nam na to, abyśmy w pełni cieszyli się z okien przez długie lata. – mówi Marcin Wiśniewski.

Zobacz także: Remont – czy wymianę okien trzeba zgłaszać w urzędzie?

Źródło: materiały prasowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jednym z przykładów remontu domu jest wymiana okien. Wbrew pozorom, wymiana okien to poważne przedsięwzięcie.
Jednym z przykładów remontu domu jest wymiana okien. Wbrew pozorom, wymiana okien to poważne przedsięwzięcie.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama