reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak zabezpieczyć dom przed skutkami trzęsienia ziemi?

Jak zabezpieczyć dom przed skutkami trzęsienia ziemi?

Pomimo tego, że Polska nie jest narażana na regularne wstrząsy sejsmiczne, to zdarzają się w niej trzęsienia. Przeważanie występują one na terenach górzystych, w miejscach gdzie drążone są tunele kopalniane lub występują szkody górnicze. Sprawdź, w jaki sposób uchronić dom przed trzęsieniem ziemi.

Lokalne trzęsienia ziemi, zwane antropogennymi, powstają na skutek działalności człowieka. Eksploatacja złóż węgla i miedzi powoduje nieodwracalne zmiany
w strukturze skał. Wydrążone korytarze i wyrobiska są bardzo częstą przyczyną tąpnięć. Te małe trzęsienia ziemi powstają głównie z powodu usunięcia materiału skalnego, a także poprzez kontrolowane wybuchy stosowane w trakcie wydobycia. W porównaniu do naturalnych ruchów sejsmicznych, nie są one aż tak groźne i nie powodują dużych strat. Czas trwania tąpnięcia jest z reguły dużo krótszy od naturalnych ruchów sejsmicznych. Pojedynczy wstrząs rzadko kiedy wyrządza nadmierne szkody, zdarzają się jednak przypadki, w których poważnym uszkodzeniom ulegają całe budynki oraz przedmioty, które się w nich znajdują.

– Budynki stawiane na terenach zagrożonych występowaniem szkód górniczych wymagają specjalnych rozwiązań i modyfikacji, które umożliwiają zapobieganie potencjalnym uszkodzeniom konstrukcji – mówi Anna Baczkowska, architekt i kierownik technicznego wsparcia sprzedaży w firmie Armstrong.

Normy budowlane określają m.in. limity wysokości budynków, ale także wszelkie konieczne zmiany konstrukcyjne. Najważniejszym elementami, które powinny podlegać wzmocnieniu, są fundamenty i ściany.

– Odpowiednie rozwiązania techniczne zapobiegają niszczeniu i powstawaniu pęknięć, zapewniają stabilność budynków, absorbując przy tym część energii wstrząsów. To jednak nie wszystko. Dostosowane do wymagań „trudnego” otoczenia powinny być również wszelkie materiały wykończeniowe, m.in. sufity podwieszane – dodaje Anna Baczkowska.

W budynkach przemysłowych oraz obiektach użyteczności publicznej, gdzie zwykle występują duże płaszczyzny sufitowe, coraz częściej stosuje się sufity modułowe.

– Standardowe rozwiązania nie gwarantują jednak pełnego bezpieczeństwa podczas wstrząsów i tąpnięć. Konieczne są wzmocnione konstrukcje, które m.in. zminimalizują ryzyko spadnięcia płyt w trakcie zagrożenia. Dobrym wyjściem może być zastosowanie najnowszych systemu – tłumaczy Anna Baczkowska.

- Nową serię sufitów stworzono z myślą o obiektach położonych na obszarach narażonych na działanie niebezpiecznych czynników takich, jak wstrząsy sejsmiczne czy tąpnięcia i spełniają najsurowsze normy obowiązujące na tych terenach – wyjaśnia Anna Baczkowska.

Zobacz także: Dom nad jeziorem – marzeniem wielu z nas

Sufity te zostały wyposażone w specjalnie zaprojektowane mocowania oraz złącza przeciwwstrząsowe, które utrzymują ruszt sufitu i zapobiegają wypadaniu płyt.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Projektowanie elementów odpornych na wstrząsy wiąże się z przeprowadzeniem serii rygorystycznych testów w specjalistycznych ośrodkach badawczych. Fot. Fotolia
Projektowanie elementów odpornych na wstrząsy wiąże się z przeprowadzeniem serii rygorystycznych testów w specjalistycznych ośrodkach badawczych. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Rosińska Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama