reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak zamontować drzwi wejściowe do mieszkania?

Jak zamontować drzwi wejściowe do mieszkania?

Drzwi wejściowe do mieszkania to element, który oddziela strefę prywatną od zewnętrznej. Ich odpowiedni montaż będzie świadczył nie tylko o walorach estetycznych wejścia do mieszkania, ale również funkcjonalnych, które gwarantują poczucie bezpieczeństwa.

Gotową ościeżnicę umieszcza się w istniejącym otworze drzwiowym. Tę odległość wyrównuje się drewnianym klinem, który wbija się między mur a ościeżnicę. Kliny wbija się zaczynając od góry. Kątownikiem sprawdzamy, czy rama ościeżnicy w każdym narożniku ma kąt 90 stopni. Ustawienie ościeżnicy względem pionu i poziomu sprawdza się za pomocą poziomicy. Pod ościeżnicę warto włożyć kawałek gumy bądź filcu, by wygłuszyć odgłos trzaskających drzwi. Następnie należy wywiercić otwory montażowe w ościeżnicy. Otwory w ścianie wykonuje się poprzez otwory w ościeżnicy. W otwory wbija się kotwy rozprężne i delikatnie dokręca się ich śruby. Między stojakami ościeżnicy umieszcza się rozpory z przyciętych na wymiar desek.

Jeżeli w ościeżnicy znajdują się fabrycznie zamocowane zawiasy, można na nich zawiesić skrzydło drzwi osłonięte folią. Będzie ono wtedy dodatkowo usztywniać ościeżnicę. Następnie ościeżnicę oklejamy taśmą malarską. W szczelinę pomiędzy ścianą a ościeżnicą wtłacza się piankę montażową. Dzięki rozporom nie wypchnie ona ościeżnicy z właściwego umiejscowienia. Pianką wypełnia się szczelinę tylko do połowy, ponieważ po czasie pęcznieje. Pojemnik z pianką należy trzymać zaworem do dołu. Po godzinie pianka zasycha. Można wtedy odciąć jej nadmiar. Miejsce połączenia należy dodatkowo uszczelnić silikonem jeszcze przed oderwaniem taśmy malarskiej.

Zobacz także: Jak dobrze wybrać drzwi zewnętrzne?

Warto jest dokręcić śruby kotew, a miejsca w których są wkręcone zakamuflować zaślepkami.

Należy pamiętać, by pomiędzy stojakami ościeżnicy a ścianą pozostawić około 2 cm wolnej przestrzeni, a nad częścią nadprożową ościeżnicy – od 1 do 1,5 cm .

Po zamocowaniu ościeżnic w murze usuwa się drewniany ślepy próg. Jeżeli przed montażem drzwi nie zrobiono wylewki podłogowej, metalowy próg można zostawić. Wówczas, po wykonaniu tej wylewki próg zostanie przez nią zamaskowany. Do zakrycia miejsca, w którym ościeżnica łączy się z murem można użyć opasek drzwiowych.

Zobacz także: Czym charakteryzują się drzwi uchylno-przesuwne?

Przed zakupem należy ustalić, w którą stronę drzwi powinny się otwierać. Dostępne są dwa rodzaje drzwi: lewe i prawe. Drzwi lewe to takie, które widziane od strony otwarcia mają zawiasy po lewej stronie. Drzwi prawe, widziane z tego samego miejsca, mają zawiasy po prawej stronie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Odpowiedni montaż drzwi wejściowych świadczy nie tylko o walorach estetycznych wejścia do mieszkania, ale również funkcjonalnych, które gwarantują poczucie bezpieczeństwa. Fot. Zakład Stolarki Budowlanej CAL
Odpowiedni montaż drzwi wejściowych świadczy nie tylko o walorach estetycznych wejścia do mieszkania, ale również funkcjonalnych, które gwarantują poczucie bezpieczeństwa. Fot. Zakład Stolarki Budowlanej CAL

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama