REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybudować przestronny dom?

W projektach architektonicznych domów jednorodzinnych coraz częściej projektuje się duże i otwarte przestrzenie. Przeszklenia są charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa o wysokim standardzie. Fot. Schüco
W projektach architektonicznych domów jednorodzinnych coraz częściej projektuje się duże i otwarte przestrzenie. Przeszklenia są charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa o wysokim standardzie. Fot. Schüco

REKLAMA

REKLAMA

W projektach architektonicznych domów jednorodzinnych coraz częściej projektuje się duże i otwarte przestrzenie. Przeszklenia są charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa o wysokim standardzie. Aby wybudować idealny dom z dużą ilością naturalnego światła, warto zdecydować się na okna aluminiowe i drzwi przesuwne, które będą łączyć salon z ogrodem.

Efektowne, wielkoformatowe przeszklenia, w postaci drzwi i okien lub ogrodów zimowych nadają bryle budynku elegancji, zaś jego wnętrzom przestronności. Niezwykle ważna jest ich dobra izolacyjność termiczna, trwałość i odporność na odkształcenia. Jeżeli tego typu stolarka nie posiada dobrych parametrów termoizolacyjnych i wytrzymałościowych, powoduje większe niż w przypadku okien standardowych straty ciepła w sezonie grzewczym i przegrzewanie pomieszczeń latem. Podatność na większe odkształcenia może stanowić również słaby punkt budynku pod kątem bezpieczeństwa: ochrony przed włamaniem, przenikaniem wody, a nawet hałasem. Jak dobrać stolarkę okienną i drzwiową, aby otworzyć dom na przestrzeń i światło, pozostawiając go nadal ciepłym i bezpiecznym?

REKLAMA

Jakie są okna z PVC?

Okna z tworzywa sztucznego uważane są za znacznie cieplejsze niż aluminiowe, jednak ta prawidłowość nie zawsze sprawdza się w wypadku wielkoformatowych przeszkleń. Profile z PVC cechuje stosunkowo duża rozszerzalność cieplna, mogą one nie gwarantować stabilności wymiarowej i tak dobrych właściwości statycznych, wymaganych przy dużych formatach okiennych, jak np. aluminium. Ulegając odkształceniu, okna stają się nieszczelne i tracą swoje pierwotne właściwości termoizolacyjne, nie wspominając już o innych cechach takich jak wodoszczelność czy np. izolacyjność akustyczna. Do wykonywania wielkoformatowych przeszkleń należy wybierać profile o zwiększonej głębokości zabudowy z solidnymi, aluminiowymi lub stalowymi kształtownikami oraz kompensatorami zmienności wymiarów profili w postaci szerszych przylg uszczelek i profili dylatacyjnych w przypadku łączenia okien. Takie rozwiązania zastosowo w systemach o ponadstandardowej głębokości zabudowy 82 mm i estetycznie wąskich szerokościach czołowych profili. W takiej technologii doskonała izolacyjność cieplna profilu nie wpływa na pogorszenie właściwości statycznych i wytrzymałościowych okna.

Zobacz także: Jakie okna wybrać: drewniane czy z PVC?

Estetycznie wąskie profile (120 mm, ościeżnicy wraz ze skrzydłem) z sześcioma komorami powietrznymi i systemowymi, stalowymi wzmocnieniami umożliwiają produkcję okien większych o 30% od okien standardowych (Uw=1,4 W/(m2K)) przy zachowaniu takich samych właściwości termoizolacyjnych. Technologia ośmiokomorowych okien z aluminiowymi wzmocnieniami bez mostków termicznych pozwala na produkcję okien nawet o 80% większych niż standardowe, przy zachowaniu doskonałych właściwości statycznych. Zastosowanie 8 komór powietrznych wpływa na dodatkową poprawę własności termoizolacyjnych. O wysokiej jakości systemu może świadczyć fakt, że normowe okno wykonane na jego bazie z szybą o współczynniku Ug=0,7 W/(m2K) osiąga standard pasywny na poziomie Uw=0,8 W/(m2K). Zastosowanie okien o większych gabarytach i szyb o lepszych parametrach cieplnych np. Ug=0,5 W/(m2K) sprawia, że okna będą cieplejsze.

Zobacz także: Czy okna aluminiowe to dobry wybór?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gwarancja komfortu

Profile aluminiowe cechują się dużą wytrzymałością na obciążenia i deformacje, dlatego umożliwiają produkcję dużych skrzydeł okiennych i drzwiowych. Są przy tym lekkie, wytrzymałe i odporne na korozję, jednak nie zawsze mogą być stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Tak zwane „zimne” profile, bez dodatkowej izolacji i tzw. „ciepłe” profile niedostosowane do klimatu Polski nie powinny być w ogóle stosowane z uwagi na ryzyko roszenia, oblodzenia i przede wszystkim niedostateczną izolacyjność cieplną. Dlatego przed zakupem okien należy upewnić się, że zostały one wyprodukowane w dobrym, „ciepłym” standardzie o współczynniku przenikania ciepła dla ramy aluminiowej Uf nie wyższym niż 1,6 W/(m2K). Przypomnijmy tylko, że wymagania ochrony cieplnej budynków mieszkalnych są w Polsce stosunkowo niskie i dopuszczają stosowanie okien o całkowitym współczynniku przenikania ciepła Uw do 1,7 lub 1,8 W/(m2K), co w skrajnym przypadku nie gwarantuje należytej ochrony i oszczędności wydatków ponoszonych na energię. W przypadku przeszkleń wielkoformatowych wymagania rosną i wartość współczynnika przenikania ciepła Uw powinna być często mniejsza od 1,5 W/(m2K). Jako przykład dobrego rozwiązania może posłużyć energooszczędny system okienny o zwiększonej głębokości zabudowy 75 mm.

Zobacz także: Zakup okna – Jakie wybrać profile okienne?

Zastosowanie przekładek z pianką izolacyjną, zoptymalizowana uszczelka środkowa oraz innowacyjna izolacja cieplna wrębu podszybowego sprawiają, że okna w nim wykonywane mogą być tak samo ciepłe jak najlepsze energooszczędne okna wykonane z PVC. Najnowsze technologie produkcji profili aluminiowych umożliwiają uzyskanie standardu odpowiedniego nawet dla domów pasywnych. Okno w systemie o głębokości zabudowy 90 mm i szerokości zewnętrznej 117 mm z potrójną szybą o współczynniku Ug=0,6 W/(m2K) oraz ramkami dystansowymi z tworzywa sztucznego osiąga standard pasywny Uw=0,8 W/(m2K). Idealne parametry okien, nawet przy dużych rozmiarach i ciężarze skrzydła do 160 kg, gwarantuje innowacyjna konstrukcja profilu z nowatorskim tzw. „płetwowym” uszczelnieniem środkowym. Filigranowy wygląd i maksymalny dostęp światła dziennego idzie w parze z najwyższą ochroną przed włamaniem aż do klasy WK3 włącznie. Rzadko dostrzeganym mankamentem otwieranych okien wielkogabarytowych jest ich wielkość i ciężar. Duże skrzydła zabierają więcej miejsca i z tego powodu częściej wykorzystywana jest funkcja uchylania niż rozwierania. Znacznym ułatwieniem jest zastosowanie ukrytych okuć mechatronicznych, które umożliwiają elektryczne uchylanie bez użycia siły fizycznej i mogą być wykorzystane do obsługi całych zespołów okiennych w tym okien trudnodostępnych, np. wysoko umiejscowionych okien pionowych czy też okien dachowych zamontowanych w przeszklonym przekryciu dachowym.

Zobacz także: Zalety i wady okien w dachu

Mówiąc o wielkogabarytowych oknach, nie można zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. Aktywna ochrona przeciwsłoneczna i ochrona przed olśnieniem w sposób istotny przyczyniają się do energooszczędności, komfortu i dobrego samopoczucia mieszkańców. Inteligentne systemy nowoczesnych żaluzji zewnętrznych zapewniają obniżenie kosztu energii chłodzenia, ochronę przed przegrzaniem i przezierność. Wyjątkowa struktura lamelek zapewnia perfekcyjne zacienienie wnętrza przy jednoczesnej optymalnej widoczności na zewnątrz i dostępie rozproszonego światła dziennego do wnętrza. System CTB jest w pełni dostosowany do wielkogabarytowych przeszkleń i odporny na oddziaływanie wiatru nawet o sile orkanu. To z resztą nie jedyne rozwiązanie, innym mogą być przesuwne okiennice aluminiowe wyposażone w szersze lamele ALB, wąskie lamele CTB lub nawet półprzezierne panele fotowoltaiczne, pozyskujące energię elektryczną z promieniowania słonecznego.


Zalety drzwi przesuwnych

Otwarcie domu na przestrzeń zewnętrzną i wpuszczenie do pomieszczeń większej ilości światła umożliwiają drzwi przesuwne. Przeszklenia sięgające od podłogi do sufitu dają wrażenie przenikania się dwóch przestrzeni – domowej i zewnętrznej. Efekt ten potęgują smukłe profile ram i słupków, podkreślające dodatkowo dużą powierzchnię szyb. Z punktu widzenia wygody obsługi i funkcjonalności, niezmiernie ważny jest sposób otwierania, zastosowanie trwałych systemów jezdnych oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Zobacz także: Błędy popełniane przy zakupie i montażu drzwi wewnętrznych

Nowe technologie umożliwiają wykonywanie drzwi przesuwnych w szerokim zakresie wymiarowym, nawet do szerokości 6,5 m i wysokości 2,6 m, z jednym, dwoma lub czterema skrzydłami przesuwnymi. W przypadku drzwi dwudzielnych można wybierać pomiędzy opcją z jednym skrzydłem przesuwnym, posiadającym funkcję uchylania, lub dwoma skrzydłami wzajemnie przesuwnymi. W wersjach trój- i czterodzielnych w zależności od układu pomieszczenia przejście może odbywać się przez środek, z lewej lub prawej strony. Wielkowymiarowe skrzydła nie są rozwierane, lecz lekko unoszone i przesuwane w kierunku równoległym, dlatego nie ograniczają przestrzeni użytkowej. Nowoczesne drzwi PVC, wykonane na bazie wielokomorowych profili o głębokości 70 milimetrów i szyb zespolonych, zapewniają doskonałe parametry izolacyjności cieplnej, szczelności na wiatr i wodę opadową oraz optymalną izolacyjność akustyczną (do 43 dB).

Zobacz także: Drzwi przesuwne na balkon lub taras

REKLAMA

Jednolitą powierzchnię przeszkleń można zrealizować na bazie systemu aluminiowych drzwi przesuwnych o wąskich zewnętrznych szerokościach profili ościeżnicy (108 mm) i skrzydeł od 88 mm. Zachodzenie skrzydła na ramę daje niezwykle harmonijny i elegancki efekt wizualny. Szerokość i wysokość tak wykonanych skrzydeł może osiągać nawet do 3 m, zaś innowacyjna konstrukcja ramy zapobiega odkształcaniu nawet przy wysokich temperaturach. Pomimo filigranowego wyglądu, drzwi wyposażone w przekładki termiczne i odpowiednie potrójne oszklenie mogą osiągać wartości współczynnika przenikania ciepła nawet do Ud≤1,3 W/(m2K). Dzięki temu doskonale chronią wnętrza pomieszczeń przed zimnem, wiatrem, deszczem czy żarem słonecznym.

Wielkowymiarowe drzwi zewnętrzne powinny zapewniać maksymalne bezpieczeństwo antywłamaniowe, najlepiej klasy WK2. Stabilność profili i wyposażenie drzwi w sprawdzone systemy okuć (także mechatronicznych) gwarantują łatwość obsługi i ochronę na najwyższym poziomie. Ponadto bezpieczne korzystanie z przejścia ułatwia niski próg drzwiowy, który stanowi zaletę w przypadku dzieci lub osób niepełnosprawnych. Trwała i cieplnie izolowana konstrukcja zapobiega powstawaniu "zimnego obszaru" po wewnętrznej stronie drzwi, dlatego można je stosować z powodzeniem również w pomieszczeniach sypialnianych.

Źródło: materiały prasowe

Drzwi przesuwne Schüco ASS 70.HI. Widok od strony wnętrza Fot. Schüco
Dom jednorodzinny z wielkoformatową stolarką aluminiową Schüco Fot. Schüco
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    REKLAMA

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    REKLAMA