reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak wybudować przestronny dom?

Jak wybudować przestronny dom?

W projektach architektonicznych domów jednorodzinnych coraz częściej projektuje się duże i otwarte przestrzenie. Przeszklenia są charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa o wysokim standardzie. Aby wybudować idealny dom z dużą ilością naturalnego światła, warto zdecydować się na okna aluminiowe i drzwi przesuwne, które będą łączyć salon z ogrodem.

Gwarancja komfortu

Profile aluminiowe cechują się dużą wytrzymałością na obciążenia i deformacje, dlatego umożliwiają produkcję dużych skrzydeł okiennych i drzwiowych. Są przy tym lekkie, wytrzymałe i odporne na korozję, jednak nie zawsze mogą być stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Tak zwane „zimne” profile, bez dodatkowej izolacji i tzw. „ciepłe” profile niedostosowane do klimatu Polski nie powinny być w ogóle stosowane z uwagi na ryzyko roszenia, oblodzenia i przede wszystkim niedostateczną izolacyjność cieplną. Dlatego przed zakupem okien należy upewnić się, że zostały one wyprodukowane w dobrym, „ciepłym” standardzie o współczynniku przenikania ciepła dla ramy aluminiowej Uf nie wyższym niż 1,6 W/(m2K). Przypomnijmy tylko, że wymagania ochrony cieplnej budynków mieszkalnych są w Polsce stosunkowo niskie i dopuszczają stosowanie okien o całkowitym współczynniku przenikania ciepła Uw do 1,7 lub 1,8 W/(m2K), co w skrajnym przypadku nie gwarantuje należytej ochrony i oszczędności wydatków ponoszonych na energię. W przypadku przeszkleń wielkoformatowych wymagania rosną i wartość współczynnika przenikania ciepła Uw powinna być często mniejsza od 1,5 W/(m2K). Jako przykład dobrego rozwiązania może posłużyć energooszczędny system okienny o zwiększonej głębokości zabudowy 75 mm.

Zobacz także: Zakup okna – Jakie wybrać profile okienne?

Zastosowanie przekładek z pianką izolacyjną, zoptymalizowana uszczelka środkowa oraz innowacyjna izolacja cieplna wrębu podszybowego sprawiają, że okna w nim wykonywane mogą być tak samo ciepłe jak najlepsze energooszczędne okna wykonane z PVC. Najnowsze technologie produkcji profili aluminiowych umożliwiają uzyskanie standardu odpowiedniego nawet dla domów pasywnych. Okno w systemie o głębokości zabudowy 90 mm i szerokości zewnętrznej 117 mm z potrójną szybą o współczynniku Ug=0,6 W/(m2K) oraz ramkami dystansowymi z tworzywa sztucznego osiąga standard pasywny Uw=0,8 W/(m2K). Idealne parametry okien, nawet przy dużych rozmiarach i ciężarze skrzydła do 160 kg, gwarantuje innowacyjna konstrukcja profilu z nowatorskim tzw. „płetwowym” uszczelnieniem środkowym. Filigranowy wygląd i maksymalny dostęp światła dziennego idzie w parze z najwyższą ochroną przed włamaniem aż do klasy WK3 włącznie. Rzadko dostrzeganym mankamentem otwieranych okien wielkogabarytowych jest ich wielkość i ciężar. Duże skrzydła zabierają więcej miejsca i z tego powodu częściej wykorzystywana jest funkcja uchylania niż rozwierania. Znacznym ułatwieniem jest zastosowanie ukrytych okuć mechatronicznych, które umożliwiają elektryczne uchylanie bez użycia siły fizycznej i mogą być wykorzystane do obsługi całych zespołów okiennych w tym okien trudnodostępnych, np. wysoko umiejscowionych okien pionowych czy też okien dachowych zamontowanych w przeszklonym przekryciu dachowym.

Zobacz także: Zalety i wady okien w dachu

Mówiąc o wielkogabarytowych oknach, nie można zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. Aktywna ochrona przeciwsłoneczna i ochrona przed olśnieniem w sposób istotny przyczyniają się do energooszczędności, komfortu i dobrego samopoczucia mieszkańców. Inteligentne systemy nowoczesnych żaluzji zewnętrznych zapewniają obniżenie kosztu energii chłodzenia, ochronę przed przegrzaniem i przezierność. Wyjątkowa struktura lamelek zapewnia perfekcyjne zacienienie wnętrza przy jednoczesnej optymalnej widoczności na zewnątrz i dostępie rozproszonego światła dziennego do wnętrza. System CTB jest w pełni dostosowany do wielkogabarytowych przeszkleń i odporny na oddziaływanie wiatru nawet o sile orkanu. To z resztą nie jedyne rozwiązanie, innym mogą być przesuwne okiennice aluminiowe wyposażone w szersze lamele ALB, wąskie lamele CTB lub nawet półprzezierne panele fotowoltaiczne, pozyskujące energię elektryczną z promieniowania słonecznego.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W projektach architektonicznych domów jednorodzinnych coraz częściej projektuje się duże i otwarte przestrzenie. Przeszklenia są charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa o wysokim standardzie. Fot. Schüco
W projektach architektonicznych domów jednorodzinnych coraz częściej projektuje się duże i otwarte przestrzenie. Przeszklenia są charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa o wysokim standardzie. Fot. Schüco

Drzwi przesuwne Schüco ASS 70.HI.  Widok od strony wnętrza  Fot. Schüco
Drzwi przesuwne Schüco ASS 70.HI. Widok od strony wnętrza Fot. Schüco

Dom jednorodzinny z wielkoformatową stolarką  aluminiową Schüco Fot. Schüco
Dom jednorodzinny z wielkoformatową stolarką aluminiową Schüco Fot. Schüco

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stachowiak

Marketing Team Leader w firmie HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama