REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaką bramę garażową wybrać?

 Wybór bramy garażowej powinniśmy uzgodnić już na etapie projektowania domu. Odpowiednia brama garażowa jest tak samo ważna jak drzwi wejściowe lub okna.
Wybór bramy garażowej powinniśmy uzgodnić już na etapie projektowania domu. Odpowiednia brama garażowa jest tak samo ważna jak drzwi wejściowe lub okna.
Wiśniowski

REKLAMA

REKLAMA

Wybór bramy garażowej powinniśmy uzgodnić już na etapie projektowania domu. Odpowiednia brama garażowa jest tak samo ważna jak drzwi wejściowe lub okna. Musi być funkcjonalna, a jednocześnie należy dopasować ją do wyglądu elewacji.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli bram garażowych: segmentowe, uchylne, roletowe i rozwierne. Dokonując wyboru odpowiedniego rozwiązania, należy mieć na względzie wiele aspektów przyszłego użytkowania, takich jak wygoda obsługi, trwałość konstrukcji, bezpieczeństwo czy architektura budynku i otoczenia. Nieprzemyślany wybór może nastręczyć wiele problemów będących źródłem frustracji i generujących dodatkowe koszty. Nie zapominajmy, że bramę garażową użytkujemy z taką samą intensywnością jak drzwi wejściowe i często jest jednym z najbardziej widocznych elementów fasady budynku.

REKLAMA

Brama garażowa – ważny element budynku

Ujednolicanie wyglądu elementów okiennych i drzwiowych to nowoczesny trend, który przyszedł do Polski z Europy Zachodniej. Ze względu na swoje rozmiary, brama garażowa skupia uwagę i przyciąga wzrok bardziej niż stolarka okienna i drzwiowa. Niezwykle estetyczny efekt wizualny można osiągnąć, stosując stolarkę okienną, drzwi wejściowe oraz bramę w tym samym kolorze.
Wszystkie elementy o tych samych kolorach powierzchni warto zamówić u jednego producenta, żeby później uniknąć czasochłonnych poszukiwań. W ofercie firm znajdują się kompletne rozwiązania stolarki aluminiowej drzwiowej i okiennej, które każdorazowo są dobierane do indywidualnych potrzeb klienta i obowiązujących trendów architektonicznych. Bramy segmentowe są dostępne w wielu wzorach o różnorodnych przetłoczniach: niskich, wysokich, bez przetłoczek oraz kaseton. W ofercie dostępne są też bramy o gładkich powierzchniach oraz kolorach drewnopodobnych, które można dopasować do stolarki okiennej i drzwiowej.

Zobacz także: Jaką rolę w budynku odgrywa brama garażowa?

– W budynkach o modernistycznej architekturze imponująco prezentuje się stolarka aluminiowa w zestawieniu z bramą segmentową w kolorze antracytu o gładkiej powierzchni i wysokich przetłoczeniach. W architekturze klasycznej bardzo dobrze odnajdują się wszelkie kolory oklein drewnianych. Wśród koneserów nowoczesnej architektury dużą popularność zyskują również okleiny o ciemnym odcieniu egzotycznego drewna, takie jak występujący w naszej ofercie dąb bagienny. Aby osiągnąć zamierzony efekt estetyczny dobrze jest zamawiać bramy garażowe oraz stolarkę drzwiową i okienną u jednego producenta - daje to gwarancję jednego koloru. Przy kompletowaniu zamówienia u różnych dostawców, mimo tej samej nazwy handlowej, może dojść do dużych różnic w odcieniu lub fakturze okleiny. – mówi Grzegorz Koc, Product Manager w firmie WIŚNIOWSKI.


Jak wybrać bramę garażową?

REKLAMA

Architektura i otoczenie domu jest kwestią niepowtarzalną. Położenie wjazdu, wysokość garażu oraz jego umiejscowienie w bryle budynku to podstawowe warunki, od których zależeć będzie dobór bramy garażowej. Istotną zaletą bram rozwiernych jest fakt, że otwierają się na zewnątrz, nie zajmując przestrzeni wewnątrz garażu, natomiast bramy uchylne unoszą się do góry. Ze względu na mechanizm otwierania, bramy uchylne i rozwierne nie mogą być jednak stosowane we wszystkich przypadkach, gdyż wymagają zarezerwowania miejsca przed garażem, by umożliwić swobodny ruch skrzydeł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Jeżeli mamy ograniczoną powierzchnię przed garażem, warto wybrać bramę roletową lub segmentową. Skrzydło w bramie uchylnej podnosi się do góry, wychodząc poza obrys budynku na długość 1 m, i taką odległość należy zachować ustawiając samochód przed garażem. Jest to też ważne ze względu na bezpieczeństwo użytkowników – opowiada Grzegorz Koc, Product Manager w firmie WIŚNIOWSKI.

Płaszcz bramy segmentowej i roletowej unosi się pionowo do góry i chowa pod sufitem (bramy segmentowe) lub zwija w skrzynkę (bramy roletowe), dzięki czemu można ustawić samochód tuż przed garażem i swobodnie wjechać. Ze względu na mechanizm unoszenia, niektóre bramy segmentowe nie nadają się do niskich garaży z niewielką wysokością nadproża. W ofercie firm dostępne są jednak bramy, które mogą być montowane również przy 100 mm nadprożu. Miejsce i sposób instalacji powinny być skonsultowane z firmą montażową. Aby uniknąć późniejszych problemów eksploatacyjnych, niezwykle ważną kwestią jest kupowanie bramy garażowej wraz z całym wyposażeniem i automatyką u tego samego producenta. Jedynie całościowy system posiada atest CE, który daje gwarancję bezpieczeństwa i poprawności funkcjonowania.

Zobacz także: Czy można sterować domem za pomocą telefonu komórkowego?

– Warto zwrócić uwagę, że brama i mechanizm kupowane oddzielnie tworzą urządzenie, które nie posiada certyfikatu CE mimo że wszystkie komponenty systemu taki atest posiadają. Dopiero montaż całego systemu opatrzonego certyfikatem CE spełniającego normę europejską EN 13241-1 (łącznie z bramą, prowadnicami i napędem pochodzącymi od jednej firmy) daje gwarancję bezpiecznego i bezawaryjnego funkcjonowania – mówi Grzegorz Koc, Product Manager w firmie WIŚNIOWSKI.

Inteligentna brama 

REKLAMA

Budując dom, coraz więcej uwagi poświęcamy jego funkcjonalności. Chcemy, by nie tylko był on estetyczny wizualnie, ale również ułatwiał nam codzienne życie. Już nikogo nie dziwi automatycznie zapalające się o zmroku światło, zdalnie uruchamiany system grzewczy czy elektrycznie opuszczane rolety okienne. Teraz przychodzi czas na zaawansowaną automatyzację bram garażowych. Dotychczas otwierane przy pomocy pilota, dziś mogą być zintegrowane z telefonem komórkowym. Poprzez zdalny sygnał mogą być otwierane lub zamykane. Dodatkowo sygnał może otworzyć bramę ogrodzeniową ułatwiając dostęp do posesji. Wyposażone w czujniki ruchowe i fotokomórki stają się jeszcze bezpieczniejsze w użytkowaniu.

– W obszarze bram garażowych widzimy rosnącą rolę rozwiązań inteligentnych. Czujniki, fotokomórki mają podnosić komfort użytkowania urządzeń, w jakie dom jest wyposażany. Idąc za poprawą funkcjonalności i bezpieczeństwa, wprowadziliśmy również czytnik linii papilarnych pozwalający otwierać drzwi lub te same funkcje możemy zrealizować przy użyciu pilota. System pozwala też zarządzać dostępem do określonych obszarów w domu. Jest to szczególnie pomocne w przypadku dużej liczby użytkowników bez obaw o zgubienie kluczy czy pilotów. – mówi Grzegorz Koc, Product Manager w firmie WIŚNIOWSKI.

Źródło: materiały prasowe

Brama w nowym kolorze Dąb Bagienny
Wiśniowski
Brama. Fot. materiały prasowe.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Odmrożenie cen prądu: 60% podwyżki opłat w spółdzielniach mieszkaniowych? Za co?

    Ostrzegają przedstawiciele innych spółdzielni mieszkaniowych, z którymi rozmawiali dziennikarze "Rzeczpospolitej".

    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    REKLAMA

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    REKLAMA

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA