reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Konserwacja rynien i pielęgnacja krokwi – czyli jak dbać o dach?

Konserwacja rynien i pielęgnacja krokwi – czyli jak dbać o dach?

Budynek, w którym mieszkamy powinien spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Dlatego konieczne jest jego odpowiednie utrzymanie. Regularna konserwacja budynku wiąże się z mniejszą ilością napraw.

Musimy pamiętać o regularnych przeglądach, wszystkich elementów budynku, które tego wymagają i to nie ze względu na estetykę, ale na bezpieczeństwo właśnie. Przeważnie tego typu prace wykonuje się dwa razy w roku – jesienią i wiosną, czyli przed i po zimie.

Konserwacja rynien

Często zapominamy, że rynny to nie dekoracyjny deseń, a niezbędny element każdego domu. To one chronią naszą elewację przed wodą, odprowadzając ją i jednocześnie nie dopuszczając do jej zalewania. Dzięki temu tynki nie odpadają i nie mamy w domu wilgoci, co byłoby konsekwencją ich braku. Żeby prawidłowo spełniały swą funkcję, należy odpowiednio o nie dbać. Wystarczy przegląd wiosną i jesienią, pozbycie się liści i sprawdzenie ich stanu po zalegającym wcześniej śniegu. Należy także sprawdzić ich szczelność. Fachowcy twierdzą, że wystarczy wlać do niej wodę.

– Zatykamy otwór odpływowy i napełniamy rynnę wodą. Mniej więcej do połowy jej wysokości. To wystarczy, by sprawdzić czy mamy gdzieś do czynienia z przeciekami. Miejscem, gdzie pojawiają się najczęściej są łączenia. To właśnie one są najbardziej narażone – mówi Grzegorz Średniawa, finalista II edycji ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ.

Jeżeli znajdziemy nieszczelność, łatwo się jej pozbędziemy, stosując uszczelniacze. Wybrać można z całej gamy uszczelniaczy dostępnej na rynku.

Zobacz także: Jak profesjonalnie dbać o rynny i krokwie?

Odpowiednia pielęgnacja krokwi

Krokiew to element konstrukcyjny dachu. Jest bardzo istotny, ponieważ przenosi obciążenia dachu od pokrycia dachowego, jak również siły wiatru, czy obciążenia śniegiem i ciężaru własnego. Należy więc zadbać o jej żywotność poprzez właściwą konserwację. Zabezpieczy ona drewno przed szkodliwymi czynnikami. O konserwacji krokwi myśleć należy już na etapie wyboru drewna na nią.

– Wybierać należy takie, które posiada dobre właściwości mechaniczne np. świerk, jodła. Pamiętać także należy o bardzo istotnej kwestii – drewno na krokiew musi być bardzo dobrze wysuszone – dodaje Grzegorz Średniawa.

Konserwacja krokwi to impregnacja drewna. Pokrywa się je środkami, które mają chronić drewno przed owadami, bakteriami i grzybami. Preparaty te mają również za zdanie chronić ją przed działaniem ognia i wilgoci.

Zobacz także: Dachy krokwiowe i krokwiowo-jętkowe

– Obecnie na rynku dostępnych jest całe mnóstwo różnorodnych preparatów stosowanych do impregnacji drewna. Krokiew to element szalenie ważny dla konstrukcji budynku, dlatego polecam korzystanie raczej ze znanych, sprawdzonych i dobrej jakości preparatów – dodaje Grzegorz Średniawa.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Budynek, w którym mieszkamy powinien spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Dlatego konieczne jest jego odpowiednie utrzymanie.
Budynek, w którym mieszkamy powinien spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Dlatego konieczne jest jego odpowiednie utrzymanie.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama