| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak profesjonalnie dbać o rynny i krokwie?

Jak profesjonalnie dbać o rynny i krokwie?


Aby mieć pewność, że budynek mieszkalny jest odpowiednio zabezpieczony, należy go odpowiednio konserwować. Szczególnej uwagi potrzebują rynny i krokiew. Pełnią one wiele funkcji istotnych dla prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania budynku.

Często zapominamy, że rynny to nie dekoracyjny deseń, a niezbędny element każdego domu. To one chronią naszą elewację przed wodą, odprowadzając ją i jednocześnie nie dopuszczając do jej zalewania. Dzięki temu tynki nie odpadają i nie mamy w domu wilgoci, co byłoby konsekwencją ich braku. Żeby prawidłowo spełniały swą funkcję, należy odpowiednio o nie dbać. W zupełności wystarczy przegląd wiosną i jesienią, pozbycie się liści i sprawdzenie ich stanu po zalegającym wcześniej śniegu. Należy także sprawdzić ich szczelność. Według fachowców dobrą metodą jest wlanie do rynny wody. Zatykamy otwór odpływowy i napełniamy ją wodą mniej więcej do połowy jej wysokości. To pozwoli sprawdzić, czy mamy gdzieś do czynienia z przeciekami. Miejscem, w którym pojawiają się najczęściej są łączenia. To właśnie one są najbardziej narażone na pęknięcia. Jeżeli znajdziemy nieszczelność, łatwo się jej pozbędziemy, stosując uszczelniacze, które możemy wybrać z całej gamy dostępnej na rynku.

Zobacz także: Jak naprawić rynny?

Krokiew to element konstrukcyjny dachu. Bardzo istotny, ponieważ przenosi obciążenia dachu od pokrycia dachowego, jak również siły wiatru czy obciążenia śniegiem i ciężaru własnego. Należy więc zadbać o jej żywotność poprzez właściwą konserwację. Zabezpieczy ona drewno przed szkodliwymi czynnikami. O konserwacji krokwi należy myśleć już na etapie wyboru drewna. Trzeba wybrać takie, które posiada dobre właściwości mechaniczne, np. świerk, jodła. Pamiętajmy także o bardzo istotnej kwestii – drewno na krokiew musi być bardzo dobrze wysuszone.

Konserwacja krokwi to nic innego jak impregnacja drewna. Pokrywa się je środkami, które mają chronić drewno przed owadami, bakteriami i grzybami. Preparaty te mają również za zdanie chronić ją przed działaniem ognia i wilgoci. Obecnie na rynku dostępnych jest całe mnóstwo różnorodnych preparatów stosowanych do impregnacji drewna. Krokiew to element szalenie ważny dla konstrukcji budynku, dlatego najlepiej korzystać z preparatów znanych, sprawdzonych i dobrej jakości.
Preparaty do impregnacji pielęgnują drewno powierzchniowo. Wnikają około 2 cm w głąb drewna, jednak to wystarczy, by należycie je chronić. Warto jednak wspomnieć, by przed impregnacją zająć się obróbką mechaniczną drewna, a mianowicie złącz ciesielskich. Konserwacja krokwi ma za zadanie zabezpieczyć je przed zniszczeniem. To ważne dla bezpieczeństwa budynku.

Zobacz także: Jak czyścić system rynnowy?

Źródło: materiały prasowe

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Rynny potrzebują szczególnej uwagi. Pełnią one wiele funkcji istotnych dla prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania budynku.
Rynny potrzebują szczególnej uwagi. Pełnią one wiele funkcji istotnych dla prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania budynku.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »