reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > ABC pianek izolacyjnych

ABC pianek izolacyjnych


Izolację z pianki poliuretanowej PU (PUR/PIR) stosuje się głównie do izolowania hal produkcyjnych. Pianek poliuretanowych nie powinno się wykorzystywać gdzie popadnie, mimo to niektórzy inwestorzy decydują się na wykorzystanie tej technologii przemysłowej w budownictwie mieszkalnym.

Ten materiał izolacyjny sprzedawany jest w postaci płyt izolacyjnych. Oferowany jest także jako usługa natryskiwania na powierzchnie i pomiędzy okładziny. Producenci i dystrybutorzy pianki akcentują wysokie właściwości izolacyjne PU, powołując się na współczynnik lambda, który opisuje zdolność materiału do przewodzenia ciepła (oznaczanego grecką literą λ).

W reklamach pojawia się najczęściej jedna wartość, tymczasem właściwości cieplne PU zależą od: kompozycji, grubości, okładzin. We wszystkich przypadkach, choć w różnym stopniu, pogarszają się z czasem.

Jednak takie dane mogą wprowadzać w błąd, ponieważ w zapewnieniu ochrony cieplnej i ograniczeniu strat ciepła w budynku nie chodzi o chwilowy wynik opisany przez wartość lambda. Równie istotne jest zachowanie właściwości cieplnych w czasie wieloletniego użytkowania obiektu, unikanie mostków cieplnych, w tym liniowych, oraz przyleganie izolacji do ocieplanej powierzchni.

Co powoduje, że materiał izolacyjny izoluje? W przypadku pianek PU stosowanych w izolacji cieplnej budynku, materiał ten zawdzięcza swoją izolacyjność głównie niskiej przewodności zawartych w nim gazów. W procesie spieniania w piance tworzą się zamknięte komory z uwięzionym gazem, najczęściej pentanem, który izoluje lepiej niż powietrze, jednak z czasem się ulatnia i wtedy właściwości cieplne pianki pogarszają się. Pentan zamknięty w strukturze piany, wg producentów i dystrybutorów PU, umożliwia uzyskanie współczynnika lambda na poziomie 23 W/mK.

Zobacz także: Czym są natryskowe pianki poliuretanowe?

Jednak ocieplony dom jest użytkowany w zmiennych warunkach nawet i przez 50 lat. Jak w kolejnych sezonach spadków i wzrostów temperatury w zakresie od +30 do -25 stopni zachowuje się warstwa izolacji? Na podstawie wieloletnich badań wiadomo, że np. wyroby izolacyjne z wełny mineralnej stosowane w budownictwie nie zmieniają swoich właściwości cieplnych w czasie. Parametr lambda wełny użytej do ocieplenia poddasza nie zmienia się w całym okresie użytkowania. Deklarowane przez producenta wartości użytkowe materiału izolacyjnego – opisane różnymi parametrami – są stałe nawet po dziesiątkach lat użytkowania ocieplonego obiektu.

W przypadku izolacji z pianki PU, z każdym rokiem użytkowania budynku ocieplonego z zastosowaniem tego materiału, początkowe właściwości izolacyjne pogarszają się. Ten efekt starzenia pianki jest skutkiem wymiany gazowej z otoczeniem i zastępowaniem uwięzione w porach gazu spieniającego przez powietrze. Efekt starzenia jest szybszy dla płyt o mniejszej grubości (np. 4 cm), bez szczelnych okładzin z pokryć o dużym oporze dyfuzyjnym po obu stronach płyty izolacyjnej. Dlatego w przypadku PU powinna być deklarowana wartość lambda odpowiadająca całemu okresowi planowanego użytkowania, czyli uwzględniająca starzenie.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Izolację z pianki poliuretanowej PU (PUR/PIR) stosuje się głównie do izolowania hal produkcyjnych.
Izolację z pianki poliuretanowej PU (PUR/PIR) stosuje się głównie do izolowania hal produkcyjnych.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama