reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czy okna będą coraz droższe?

Czy okna będą coraz droższe?


Wraz ze wzrostem inflacji rosną ceny surowców. Mimo że producenci okien poszukują rozwiązań, które pozwoliłyby uniknąć wzrostów cen, stolarka okienna staje się coraz droższa.

Według najnowszych danych GUS wskaźnik inflacji wzrósł w przeciągu ostatnich 12 miesięcy z 2,6% do 4,3%. Słabnąca siła nabywcza pieniądza w połączeniu z kolejnymi podwyżkami na rynku materiałów niezbędnych w procesie produkcji okien odbijają się na rentowności wszystkich producentów. Chcąc zachować dotychczasowe zyski, wielu z nich zwiększyło już ceny swoich produktów. Pozostali nie chcą jeszcze obciążać klientów i starają się optymalizować koszty produkcji.

– W naszym przedsiębiorstwie udało się częściowo zahamować wzrost cen, dzięki zmniejszeniu marży oraz redukcji kosztów. Niestety podwyżka i tak musi zostać wprowadzona, ale będzie ona znacznie niższa w porównaniu do firm, które nie podjęły tego typu działań. Zmiany obejmą cały rynek, więc producenci, którzy jeszcze nie wprowadzili korekty zapewne zrobią to wkrótce – mówi Artur Romanik, wiceprezes MS więcej niż OKNA.

Zobacz także: Dylemat wyboru okien

Ceny stolarki okiennej uzależnione są głównie od kosztów zakupu poszczególnych surowców i elementów. W przypadku okien PVC najdroższy jest profil, który stanowi 45% kwoty całkowitej. Znaczne podwyżki cen ropy oraz energii spowodowały, że obecnie trzeba zapłacić za niego o 7% więcej niż w zeszłym roku.
Podobna sytuacja dotyczy wszystkich materiałów stosowanych w procesie produkcji okien. Zwiększające się koszty zakupu szkła spowodowały, że cena wkładu szybowego wzrosła o 15%. Natomiast drożejąca stal zwiększyła wartość okuć o 6% a wzmocnień aż o 25%.

– Rynek stolarki okiennej w Polsce jest nasycony i cały czas panuje na nim wysoka konkurencja. Poziomy rentowności nie są wysokie, a brak odpowiedniej reakcji na zmiany rynkowe oznacza brak możliwości pokrycia kosztów własnych, nie mówiąc już o wygenerowaniu zysku – dodaje Artur Romanik.

Zobacz także: Montaż nowych okien

Konsumenci powinni zatem przygotować się na to, że w najbliższym czasie za okna trzeba będzie płacić coraz więcej i taki stan utrzyma się do momentu, gdy na światowych rynkach ustabilizują się ceny surowców.

Źródło: materiały prasowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ceny stolarki okiennej uzależnione są głównie od kosztów zakupu poszczególnych surowców i elementów. Fot. OknoPlus
Ceny stolarki okiennej uzależnione są głównie od kosztów zakupu poszczególnych surowców i elementów. Fot. OknoPlus

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Zając

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama