reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czy okna aluminiowe to dobry wybór?

Czy okna aluminiowe to dobry wybór?


Nowoczesne domy jednorodzinne coraz częściej projektowane są z dużym rozmachem. Dzięki zastosowaniu okien aluminiowych możemy nadać naszemu domowi wygląd klasycznej rezydencji. Ponadto, okna aluminiowe są funkcjonalne i energooszczędne.

Okna stanowią centralny element architektury budynku, dlatego ich odpowiedni dobór decyduje o ostatecznym charakterze wymarzonej inwestycji. Szerokie możliwości formowania profili, lakierowania, trwałość i wysoka stabilność okien oraz coraz lepsze parametry cieplne sprawiają, że architekci i sami inwestorzy współczesnych budynków sięgają po nie coraz częściej. Energooszczędne systemy okien aluminiowych pozwalają na produkcję okien stanowiących nie tylko interesującą alternatywę dla stolarki drewnianej lub PVC, ale także są pod wieloma względami atrakcyjniejsze. Spełniają najwyższe wymagania nie tylko pod względem wytrzymałości i trwałości, ale też designu oraz ochrony cieplnej i antywłamaniowej. Szeroki wybór systemów okiennych, od wąskich i kompaktowych aż po stylowe wersje konturem stalowym daje swobodę dowolnej aranżacji fasady.

Aluminiowe okna nie zawsze idą w parze z minimalistycznym designem i zimnym charakterem. Nowoczesne systemy o niewielkiej głębokości zabudowy (65 mm) i wąskich szerokościach profili w widoku zewnętrznym (ościeżnic nawet od 51 mm oraz skrzydeł od 33 mm) dają bardzo szerokie możliwości projektowania. Uzyskanie harmonijnego efektu estetycznego, nawet w przypadku budynków o klasycznej architekturze, umożliwiają dwie wersje wykonania. Jedna wyróżnia się zaokrąglonym konturem zewnętrznym skrzydła i listwy przyszybowej, dlatego idealnie wpasuje się w tradycyjną architekturę. Natomiast drugą wersję charakteryzują ukośne krawędzie zewnętrzne, podkreślające efekt subtelności konstrukcji okna. Wersja ta gwarantuje maksymalny dostęp światła do wnętrza budynku, dlatego jest idealnym wyborem w przypadku niewielkich otworów okiennych. Pomimo filigranowego wyglądu, zapewnia ochronę cieplną na poziomie Uf=1,9–2,2 W/m2K.

Zobacz także: Jakie okno wybrać?

Opcjonalnie, okna w obydwu systemach mogą być produkowane w wersjach blokowych, w których wąska ościeżnica całkowicie zasłania skrzydło. Tak wykonane okna sprawiają wrażenie stałych przeszkleń. Możliwość zastosowania profili ze słupkami o niewielkiej szerokości zewnętrznej, skrzydeł z ruchomym słupkiem lub szczeblin tworzących różnorodne podziały okna pozwala na tworzenie okien o bogatym i wyrafinowanym wyglądzie. Całości dopełniają szerokie możliwości wykończenia powierzchni ram dowolnym kolorem o różnej teksturze, a nawet nadania im patyny czy oryginalnej kolorystyki i struktury drewna.

Realizację dużych, finezyjnych przeszkleń, przy najwyższej ochronie cieplnej, akustycznej czy antywłamaniowej gwarantują systemy o głębokości zabudowy powyżej 70 mm. Istnieją systemy, które już przy standardowej szerokości zewnętrznej ramy 117 mm (skrzydła wraz z ościeżnicą) osiągają parametry cieplne na poziomie Uf=1,6 W/m2K. Pozwala to na projektowanie wielkoformatowych okien do salonu bez obawy dużych strat ciepła. Lekkie, ażurowe przeszklenia w formie pasów okiennych można projektować w systemie o wąskiej szerokości słupków i rygli (50 mm) oraz z zastosowaniem ukrytych skrzydeł okiennych. Okna wykonane w systemach z poszerzoną strefą ochrony cieplnej z przekładkami z pianką izolacyjną oraz koekstrudowaną uszczelką środkową mogą osiągać parametry odpowiednie nawet do domów wysoko energooszczędnych, przy Uf=0,9 W/m2K. Ponadto pozwalają produkować okna o niewidocznej linii skrzydeł i ukrytych listwach przyszybowych, co wpływa na zwiększenie powierzchni szyby i dostęp dużej ilości światła dziennego do pomieszczeń.

Na rynku są także systemy, które polegają na wstawianiu bardzo ciepłych okien o dużych rozmiarach. Przy zastosowaniu potrójnej szyby o współczynniku Ug=0,6 W/m2K oraz ramek dystansowych z tworzywa sztucznego, okno o standardowych wymiarach z ramą o szerokości zewnętrznej 117 mm osiąga standard pasywny Uw=0,8 W/m2K. Idealne parametry okien, nawet w dużych formatach, gwarantuje innowacyjna konstrukcja profilu z nowatorskim tzw. „płetwowym” uszczelnieniem środkowym.

Zobacz także: Ponad połowa Polaków wybrała domy jednorodzinne

Możliwość wykonania okien o kształtach łukowych lub zaplanowanie różnych wersji podziału szyby pozwala na niemal nieograniczone projektowanie dużych przeszkleń w strukturze budynku. Przy doborze odpowiednich systemowych akcesoriów i okuć (także ukrytych mechanicznych lub mechatronicznych), okna i drzwi w mogą osiągać najwyższe klasy odporności akustycznej i antywłamaniowej.

Źródło: materiały prasowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Okna i drzwi tarasowe w  systemach Schüco AWS  Fot. Schüco
Okna i drzwi tarasowe w systemach Schüco AWS Fot. Schüco

Okno narożne z drzwiami  balkonowymi w systemie Schüco AWS 70.HI  Fot. Schüco
Okno narożne z drzwiami balkonowymi w systemie Schüco AWS 70.HI Fot. Schüco

Nowoczesne domy jednorodzinne coraz częściej projektowane są z dużym rozmachem. Dzięki zastosowaniu okien aluminiowych możemy nadać naszemu domowi wygląd klasycznej rezydencji. Fot. Schüco
Nowoczesne domy jednorodzinne coraz częściej projektowane są z dużym rozmachem. Dzięki zastosowaniu okien aluminiowych możemy nadać naszemu domowi wygląd klasycznej rezydencji. Fot. Schüco

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Teper

Adwokat amerykański

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama