REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy okna aluminiowe to dobry wybór?

Nowoczesne domy jednorodzinne coraz częściej projektowane są z dużym rozmachem. Dzięki zastosowaniu okien aluminiowych możemy nadać naszemu domowi wygląd klasycznej rezydencji. Fot. Schüco
Nowoczesne domy jednorodzinne coraz częściej projektowane są z dużym rozmachem. Dzięki zastosowaniu okien aluminiowych możemy nadać naszemu domowi wygląd klasycznej rezydencji. Fot. Schüco

REKLAMA

REKLAMA

Nowoczesne domy jednorodzinne coraz częściej projektowane są z dużym rozmachem. Dzięki zastosowaniu okien aluminiowych możemy nadać naszemu domowi wygląd klasycznej rezydencji. Ponadto, okna aluminiowe są funkcjonalne i energooszczędne.

Okna stanowią centralny element architektury budynku, dlatego ich odpowiedni dobór decyduje o ostatecznym charakterze wymarzonej inwestycji. Szerokie możliwości formowania profili, lakierowania, trwałość i wysoka stabilność okien oraz coraz lepsze parametry cieplne sprawiają, że architekci i sami inwestorzy współczesnych budynków sięgają po nie coraz częściej. Energooszczędne systemy okien aluminiowych pozwalają na produkcję okien stanowiących nie tylko interesującą alternatywę dla stolarki drewnianej lub PVC, ale także są pod wieloma względami atrakcyjniejsze. Spełniają najwyższe wymagania nie tylko pod względem wytrzymałości i trwałości, ale też designu oraz ochrony cieplnej i antywłamaniowej. Szeroki wybór systemów okiennych, od wąskich i kompaktowych aż po stylowe wersje konturem stalowym daje swobodę dowolnej aranżacji fasady.

REKLAMA

Ciekawy design okien

Aluminiowe okna nie zawsze idą w parze z minimalistycznym designem i zimnym charakterem. Nowoczesne systemy o niewielkiej głębokości zabudowy (65 mm) i wąskich szerokościach profili w widoku zewnętrznym (ościeżnic nawet od 51 mm oraz skrzydeł od 33 mm) dają bardzo szerokie możliwości projektowania. Uzyskanie harmonijnego efektu estetycznego, nawet w przypadku budynków o klasycznej architekturze, umożliwiają dwie wersje wykonania. Jedna wyróżnia się zaokrąglonym konturem zewnętrznym skrzydła i listwy przyszybowej, dlatego idealnie wpasuje się w tradycyjną architekturę. Natomiast drugą wersję charakteryzują ukośne krawędzie zewnętrzne, podkreślające efekt subtelności konstrukcji okna. Wersja ta gwarantuje maksymalny dostęp światła do wnętrza budynku, dlatego jest idealnym wyborem w przypadku niewielkich otworów okiennych. Pomimo filigranowego wyglądu, zapewnia ochronę cieplną na poziomie Uf=1,9–2,2 W/m2K.

Zobacz także: Jakie okno wybrać?

Opcjonalnie, okna w obydwu systemach mogą być produkowane w wersjach blokowych, w których wąska ościeżnica całkowicie zasłania skrzydło. Tak wykonane okna sprawiają wrażenie stałych przeszkleń. Możliwość zastosowania profili ze słupkami o niewielkiej szerokości zewnętrznej, skrzydeł z ruchomym słupkiem lub szczeblin tworzących różnorodne podziały okna pozwala na tworzenie okien o bogatym i wyrafinowanym wyglądzie. Całości dopełniają szerokie możliwości wykończenia powierzchni ram dowolnym kolorem o różnej teksturze, a nawet nadania im patyny czy oryginalnej kolorystyki i struktury drewna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okna przeszklone

REKLAMA

Realizację dużych, finezyjnych przeszkleń, przy najwyższej ochronie cieplnej, akustycznej czy antywłamaniowej gwarantują systemy o głębokości zabudowy powyżej 70 mm. Istnieją systemy, które już przy standardowej szerokości zewnętrznej ramy 117 mm (skrzydła wraz z ościeżnicą) osiągają parametry cieplne na poziomie Uf=1,6 W/m2K. Pozwala to na projektowanie wielkoformatowych okien do salonu bez obawy dużych strat ciepła. Lekkie, ażurowe przeszklenia w formie pasów okiennych można projektować w systemie o wąskiej szerokości słupków i rygli (50 mm) oraz z zastosowaniem ukrytych skrzydeł okiennych. Okna wykonane w systemach z poszerzoną strefą ochrony cieplnej z przekładkami z pianką izolacyjną oraz koekstrudowaną uszczelką środkową mogą osiągać parametry odpowiednie nawet do domów wysoko energooszczędnych, przy Uf=0,9 W/m2K. Ponadto pozwalają produkować okna o niewidocznej linii skrzydeł i ukrytych listwach przyszybowych, co wpływa na zwiększenie powierzchni szyby i dostęp dużej ilości światła dziennego do pomieszczeń.

Na rynku są także systemy, które polegają na wstawianiu bardzo ciepłych okien o dużych rozmiarach. Przy zastosowaniu potrójnej szyby o współczynniku Ug=0,6 W/m2K oraz ramek dystansowych z tworzywa sztucznego, okno o standardowych wymiarach z ramą o szerokości zewnętrznej 117 mm osiąga standard pasywny Uw=0,8 W/m2K. Idealne parametry okien, nawet w dużych formatach, gwarantuje innowacyjna konstrukcja profilu z nowatorskim tzw. „płetwowym” uszczelnieniem środkowym.

Zobacz także: Ponad połowa Polaków wybrała domy jednorodzinne

Możliwość wykonania okien o kształtach łukowych lub zaplanowanie różnych wersji podziału szyby pozwala na niemal nieograniczone projektowanie dużych przeszkleń w strukturze budynku. Przy doborze odpowiednich systemowych akcesoriów i okuć (także ukrytych mechanicznych lub mechatronicznych), okna i drzwi w mogą osiągać najwyższe klasy odporności akustycznej i antywłamaniowej.

Źródło: materiały prasowe

Okno narożne z drzwiami balkonowymi w systemie Schüco AWS 70.HI Fot. Schüco
Okna i drzwi tarasowe w systemach Schüco AWS Fot. Schüco
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    REKLAMA

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    REKLAMA