reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czym różnią się okna w poszczególnych państwach Europy?

Czym różnią się okna w poszczególnych państwach Europy?


Wybór stolarki okiennej różni się w zależności od państwa. Wpływa na to nie tylko odmienna architektura, ale i klimat oraz kultura danego kraju. Okna powinny być funkcjonalne i powinny pasować do wyglądu całego regionu.

Stolarka w krajach, takich jak Anglia czy Francja jest na tyle specyficzna, że można ją rozpoznać już po pierwszym spojrzeniu. Zarówno forma, jak i konstrukcja od lat utrzymywane są w ściśle określonej konwencji. Okazuje się jednak, że znaczny udział w zagranicznych rynkach mają polscy eksporterzy. Odbiorcy doceniają naszą zdolność do produkcji okien dokładnie spełniających wyznaczone normy. Obecnie największe zapotrzebowanie na polską stolarkę jest w Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji oraz Skandynawii.

Stolarka angielska wyróżnia się przede wszystkim funkcjonalnością. Okna otwierane są na zewnątrz lub, co jest rzadko spotykane w innych krajach, ruchem przesuwnym w pionie. Z reguły pokrywa się je kolorami kryjącymi – rzadko lazurowymi.

– W Wielkiej Brytanii listwy przyszybowe ulokowane są od strony zewnętrznej. Jest to rozwiązanie dość nieskuteczne, bowiem sprawia, że materiał, z którego wykonane jest okno jest bardziej narażony na uszkodzenia, jednak jest niezmiennie praktykowane od lat – mówi Bogdan Tysiąc, prezes MS Okna i Drzwi.

Poza tym architektura na wyspach jest dość konserwatywna. Okna zazwyczaj licowane są z fasadą, dlatego wykonuje się je w jednakowej stylistyce. Różnią się więc co najwyżej poszczególnymi parametrami.

Zobacz także: Podział okien ze względu na sposób otwierania

Stolarka we Francji różni się w zależności od regionu, ponieważ klimat na południu jest zupełnie inny niż na północy kraju. Za typowe okna francuskie uznaje się te, które dominują np. w Paryżu. Pomieszczenia w budynkach mieszkalnych z reguły są ciasne i głębokie, dlatego stolarka musi zapewniać odpowiednie oświetlenie. Okna są zatem wąskie, a jednocześnie bardzo wysokie – czasem nawet równe kondygnacji. Wyróżnikiem jest też klamka ulokowana dokładnie na środku ramiaka w listwie centralnej. Słupki są ruchome, a całość otwiera się do wewnątrz.

Amsterdam zwany jest potocznie miastem okien. W holenderskiej architekturze przeszklenia mogą zajmować nawet 80% powierzchni całej elewacji. Podobnie jak w przypadku Anglii przeważa tradycyjna estetyka, dlatego nowa stolarka pozostaje wierną kopią tej sprzed lat.

– Nietypowa architektura przyczyniła się do nadania oknom specyficznej funkcji. Budynki są wąskie, przez co brakuje miejsca na ciągi komunikacyjne. W efekcie wszystkie przedmioty o dużych gabarytach muszą być wnoszone przez okna – mówi Bogdan Tysiąc.

Zobacz także: Czy wiesz jakie znaczenie mają okna?

Ze względu na dość chłodny klimat, a co za tym idzie – niską średnią temperaturę, okna w Skandynawii muszą być przede wszystkim szczelne. W przeszłości, aby zminimalizować straty cieplne budynku, stosowano jak najmniejszą powierzchnię przeszkleń. Trend ten utrzymuje się do dziś, a okna w tych rejonach charakteryzują się wyjątkowo małymi skrzydłami. Otwiera się je na zewnątrz – w pionie lub w poziomie.

Źródło: materiały prasowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Okna francuskie Fot. MS więcej niż OKNA
Okna francuskie Fot. MS więcej niż OKNA

Okna holenderskie Fot. MS więcej niż OKNA
Okna holenderskie Fot. MS więcej niż OKNA

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama