reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jaką funkcję pełni membrana dachowa?

Jaką funkcję pełni membrana dachowa?

Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Dobrze wykonany stanowi izolację cieplną a także chroni wnętrza budynku przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych takich jak słońce czy deszcz. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, że „dach” to wiele warstw ochronnych. Jedną z takich warstw jest membrana dachowa.

Z roku na rok oszczędzanie staje się coraz bardziej modne. Wszędzie widzimy remontowane i ocieplane budynki. Jak sprawić by i nasz dom był energooszczędny? Ważne jest aby już na etapie budowy pomyśleć o termoizolacji nie tylko ścian i fundamentów, ale i pokrycia dachowego. Najważniejsze, aby zminimalizować straty ciepła – dzięki temu zaoszczędzimy nie tylko na zużyciu energii, a i na rachunkach. 

Jaka izolacja na jaki rodzaj poddasza?

Termoizolację dachów wybieramy w zależności od rodzaju poddasza. W przypadku, gdy poddasze jest strychem nie ocieplamy połaci dachowej – wystarczy samo ocieplenie stropu. W tym przypadku, warstwę termoizolacyjną układa się na poziomie stropu, pomiędzy belkami stropowymi ostatniej kondygnacji, albo na poziomie jętek (element konstrukcyjny spinający krokwie). Jeżeli poddasze, ma stanowić część przestrzeni użytkowej budynku, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej izolacji cieplnej oraz przeciwwilgociowej warstwy izolacyjnej poddasza. 

– Dach postrzegamy jako całość, nie zaś jako skomplikowaną konstrukcję, którą jest w rzeczywistości. Składa się na nią kilka warstw, które razem tworzą system przed utratą ciepła zimą i nadmiernym nagrzaniem latem, a przede wszystkim stanowią ochronę przed opadami – mówi January Nowosiński, Doradca Techniczno-Handlowy, Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Zobacz także: Jak uszczelnić dach pokryty panelami na rąbek stojący?

Zatrzymaj ciepło w domu

By zatrzymać jak największą ilość ciepła w domu należy odpowiednio dobrać materiał izolacyjny. Do ocieplania poddasza, najlepszym rozwiązaniem będzie wełna mineralna bądź szklana. Aby materiał poprawnie spełniał swoje funkcje, musimy odpowiednio zabezpieczyć go przed wilgocią–zawilgocenie materiału izolującego, znacznie obniża jego sprawność cieplną. 

Od strony poddasza, wełnę należy okryć folią paroizolacyjną, natomiast od strony zewnętrznej paroprzepuszczalną membraną dachową. Będzie ona bardzo istotną warstwą pokrycia, chroniącą wełnę przed wilgocią. Uniemożliwi przedostanie się wody opadowej do ocieplenia, jednocześnie umożliwi wyprowadzenie pary wodnej z izolacji na zewnątrz. 

Membrany cechuje wysoka paroprzepuszczalność – nie tworzą oporu dla pary wodnej, dlatego nie wymagają tworzenia szczeliny wentylacyjnej. Jedynie zastosowanie membrany niskoparoprzepuszczalenej wymaga 2 cm szczeliny (między wełną, a membraną). 

Ważna jest także wentylacja połaci dachowej, czyli przestrzeni pomiędzy membraną, a dachówką. Dzięki poprawnej wentylacji, kontrłaty, łaty i membrana dachowa będą nam służyły przez lata, a ponadto unikniemy rozwoju grzybów i mchu.

Zobacz także: Jak prawidłowo wykonać dach?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Membrany cechuje wysoka paroprzepuszczalność – nie tworzą oporu dla pary wodnej, dlatego nie wymagają tworzenia szczeliny wentylacyjnej.
Membrany cechuje wysoka paroprzepuszczalność – nie tworzą oporu dla pary wodnej, dlatego nie wymagają tworzenia szczeliny wentylacyjnej.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama