REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaką funkcję pełni membrana dachowa?

Membrany cechuje wysoka paroprzepuszczalność – nie tworzą oporu dla pary wodnej, dlatego nie wymagają tworzenia szczeliny wentylacyjnej.
Membrany cechuje wysoka paroprzepuszczalność – nie tworzą oporu dla pary wodnej, dlatego nie wymagają tworzenia szczeliny wentylacyjnej.

REKLAMA

REKLAMA

Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Dobrze wykonany stanowi izolację cieplną a także chroni wnętrza budynku przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych takich jak słońce czy deszcz. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, że „dach” to wiele warstw ochronnych. Jedną z takich warstw jest membrana dachowa.

Z roku na rok oszczędzanie staje się coraz bardziej modne. Wszędzie widzimy remontowane i ocieplane budynki. Jak sprawić by i nasz dom był energooszczędny? Ważne jest aby już na etapie budowy pomyśleć o termoizolacji nie tylko ścian i fundamentów, ale i pokrycia dachowego. Najważniejsze, aby zminimalizować straty ciepła – dzięki temu zaoszczędzimy nie tylko na zużyciu energii, a i na rachunkach. 

REKLAMA

Jaka izolacja na jaki rodzaj poddasza?

REKLAMA

Termoizolację dachów wybieramy w zależności od rodzaju poddasza. W przypadku, gdy poddasze jest strychem nie ocieplamy połaci dachowej – wystarczy samo ocieplenie stropu. W tym przypadku, warstwę termoizolacyjną układa się na poziomie stropu, pomiędzy belkami stropowymi ostatniej kondygnacji, albo na poziomie jętek (element konstrukcyjny spinający krokwie). Jeżeli poddasze, ma stanowić część przestrzeni użytkowej budynku, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej izolacji cieplnej oraz przeciwwilgociowej warstwy izolacyjnej poddasza. 

– Dach postrzegamy jako całość, nie zaś jako skomplikowaną konstrukcję, którą jest w rzeczywistości. Składa się na nią kilka warstw, które razem tworzą system przed utratą ciepła zimą i nadmiernym nagrzaniem latem, a przede wszystkim stanowią ochronę przed opadami – mówi January Nowosiński, Doradca Techniczno-Handlowy, Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Zobacz także: Jak uszczelnić dach pokryty panelami na rąbek stojący?

Zatrzymaj ciepło w domu

By zatrzymać jak największą ilość ciepła w domu należy odpowiednio dobrać materiał izolacyjny. Do ocieplania poddasza, najlepszym rozwiązaniem będzie wełna mineralna bądź szklana. Aby materiał poprawnie spełniał swoje funkcje, musimy odpowiednio zabezpieczyć go przed wilgocią–zawilgocenie materiału izolującego, znacznie obniża jego sprawność cieplną. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Od strony poddasza, wełnę należy okryć folią paroizolacyjną, natomiast od strony zewnętrznej paroprzepuszczalną membraną dachową. Będzie ona bardzo istotną warstwą pokrycia, chroniącą wełnę przed wilgocią. Uniemożliwi przedostanie się wody opadowej do ocieplenia, jednocześnie umożliwi wyprowadzenie pary wodnej z izolacji na zewnątrz. 

Membrany cechuje wysoka paroprzepuszczalność – nie tworzą oporu dla pary wodnej, dlatego nie wymagają tworzenia szczeliny wentylacyjnej. Jedynie zastosowanie membrany niskoparoprzepuszczalenej wymaga 2 cm szczeliny (między wełną, a membraną). 

Ważna jest także wentylacja połaci dachowej, czyli przestrzeni pomiędzy membraną, a dachówką. Dzięki poprawnej wentylacji, kontrłaty, łaty i membrana dachowa będą nam służyły przez lata, a ponadto unikniemy rozwoju grzybów i mchu.

Zobacz także: Jak prawidłowo wykonać dach?

– Na rynku dostępna jest szeroka gama tych produktów, są one zróżnicowane pod rozmaitymi względami, np. jeśli chodzi o technologię produkcji, dodatki uszlachetniające (np. stabilizacja na UV), wodoszczelność - hyrofobizacja powłok (impregnacja), wytrzymałość mechaniczna - odporność na rozerwania. Wszystkie te parametry mają wpływ zarówno na cenę, jak i na funkcjonalność oraz trwałość produktu. Aby dobrać odpowiedni rodzaj membrany do dachu, najlepiej zdać się na fachowca, który precyzyjnie doradzi, jaki materiał wybrać – radzi January Nowosiński. 

Parametry membrany

- I tutaj na pierwszy plan wysuwa się wodoszczelność. Aby dach spełniał swoje funkcje przez długie lata, a poddasze było komfortowe dla mieszkańców, konieczne jest zapewnienie skutecznej hydroizolacji. Wodoszczelność membrany to inaczej jej wytrzymałość na działanie słupa wody (takie pojęcie stosowane jest w praktyce), która warunkowana jest specjalną powłoką zabezpieczającą. Membrany jak każdy inny materiał ulegają starzeniu, a tym samym także ich parametry wytrzymałościowe maleją. Z tego względu tak istotne jest, by fabryczne właściwości materiału były na tyle wysokie i w ten sposób minimalizowały negatywny wpływ czasu. Dlatego im wyższa wodoszczelność materiału, przekraczająca kilka metrów słupa wody, tym większa pewność, że przez długie lata zachowa on swoje właściwości. Jeśli materiał nie jest odporny na działanie wody, wówczas może dojść do procesu niszczenia dachu. A konsekwencją jest zwykle kosztowny remont. Dlatego lepiej dobrać produkt o optymalnych właściwościach i zapewnić fachowy montaż – doradza January Nowosiński. 

Bardzo ważny jest także współczynnik paroprzepusczalnośći membrany. I tu wyróżniamy dwa typy membran: wysoko- i niskoparoprzepuszczalne. Dzięki niskiemu oporowi dyfuzyjnemu, membrana przeciwdziała gromadzeniu się zbyt dużych ilości wilgoci w ociepleniu poddasza w przestrzeni międzykrokwiowej. Przed zakupem membrany dachowej, warto dowiedzieć się także, czy jest to produkt odporny na działanie promieni UV. 

Jak zamontować membranę dachową? 

Chcąc poprawnie zamontować membranę, musimy zaopatrzyć ekipę dekarską w materiał wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne.

Zobacz także:  Jak zbudować trwały i estetyczny dach?

- Jest to ważne chociażby ze względu na specyfikę pracy podczas budowy dachu. Otóż często dochodzi do różnego typu zniszczeń na materiale, przez ostre krawędzie dachówek, gwoździe, młotki lub inne narzędzia. Jednak im mocniejszy i bardziej wytrzymały produkt, tym mniejsze ryzyko rozerwania. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek uszkodzeń, konieczna jest natychmiastowa reperacja. Do tego celu najlepiej użyć specjalistycznych taśm naprawczych do klejenia foli, zapewniających trwałe połączenia – dodaje January Nowosiński. 

Należy pamiętać, że pokrycie dachu będzie nam służyć przez lata. Dlatego też pamiętajmy, aby folia wstępnego krycia nie została uszkodzona, bo może to obniżyć poziom bezpieczeństwa dachu oraz samego poddasza i oraz spowodować jego zawilgocenie. 

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA