reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie do Urzędu Gminy?

Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie do Urzędu Gminy?


Podstawowym obowiązkiem w procesie budowlanym jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to decyzja administracyjna zezwalająca na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego.

Pozwolenie na budowę musimy uzyskać bezwzględnie, kiedy budujemy nowy budynek, nadbudowujemy lub rozbudowujemy stary budynek o nową część. Jednak nie wszystkie budynki lub obiekty budowlane wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Prawo budowlane określa konkretni obiekty, których budowa nie wymaga pozwolenia. Nie znaczy to jednak, że można je wybudować bez jakichkolwiek formalności. Na ogół należy złożyć w Urzędzie Gminy dokument w formie zgłoszenia informujący o chęci wykonania konkretnych prac budowlanych, ich zakresie i terminie wykonania. Na przedstawienie zastrzeżeń co do zgłoszonych prac, Urząd ma ok. 30 dni. Po tym terminie możemy przystąpić do prac.

Zobacz także: Jak dostać kredyt na budowę domu?

Są też obiekty, które nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Należą do nich np. „altany i obiekty gospodarcze na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni do 25 m2 w miastach i do 35 m2, poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich”. Ten przepis nie dotyczy jednak ogrodów przydomowych.

Należy pamiętać, że wszelkie przedsięwzięcia budowlane, które wymagają przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz przedsięwzięcia w obszarach Natura 2000 wymagają pozwolenia na budowę nawet, jeśli w innych obszarach prawnie podlegałyby tylko zgłoszeniu.

Zobacz także: Zagospodarowanie placu budowy

Przystępując do budowy jakiegokolwiek obiektu, czy to będzie dom, wiata samochodowa, altana czy np. zbiornik wody, powinniśmy dowiedzieć się, czy musimy uzyskać pozwolenie na budowę, dokonać zgłoszenia chęci wykonania konkretnej pracy budowlanej i sprawdzić, czy nasze zamierzenie nie wymaga ani zgłoszenia, ani pozwolenia na budowę. Takiej informacji może udzielić nam Urząd Gminy, inżynier budowlany albo architekt.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Pilarz-Herzyk

www.mamaprawniczka.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama