| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Czym są organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego?

Czym są organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego?


Sformułowanie „organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego” wielokrotnie pojawia się w prawie budowlanym, np. w odniesieniu do wydania decyzji, złożenia wniosku o decyzję lub nadzoru budowlanego. Przy jakim urzędzie i do jakich zadań zostały utworzone specjalne organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego?

Organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego zostały utworzone do nadzoru i kontroli przestrzegania przepisów prawa budowlanego oraz do wydawania decyzji w sprawach określonych ustawą prawa budowlanego. Organa administracji architektoniczno-budowlanej dzielą się na regionalne i centralne.

Na szczeblu regionalnym
-zadania administracji architektoniczno-budowlanej wykonują Starosta i Wojewoda
-zadania nadzoru budowlanego sprawuje Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego i Wojewoda poprzez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (kierownika Wojewódzkiego Nadzoru Budowlanego)

Centralnym organem administracji rządowej sprawującym nadzór nad regionalnymi organami administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego jest Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Zobacz także: Jakie są kompetencje Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego?

Do podstawowych obowiązków organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego należą:
-nadzór i kontrola nad przestrzeganiem przepisów prawa budowlanego, a w szczególności:
- zgodności zagospodarowania terenu z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego oraz wymaganiami ochrony środowiska
- warunków bezpieczeństwa ludzi i mienia w rozwiązaniach przyjętych w projektach budowlanych, przy wykonywaniu robót budowlanych oraz utrzymywaniu obiektów budowlanych
- zgodności rozwiązań architektoniczno-budowlanych z przepisami techniczno-budowlanymi oraz zasadami wiedzy technicznej
- właściwego wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie
- stosowania wyrobów budowlanych;
- wydawanie decyzji administracyjnych w sprawach określonych ustawą;
- kontrola posiadania uprawnień do pełnienia tych funkcji przez osoby wykonujące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie;

Zobacz także: Jakie prawa i obowiązki ma kierownik budowy w procesie budowlanym?

Organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego przy wykonywaniu obowiązków określonych przepisami prawa budowlanego mogą dokonywać czynności kontrolnych. Protokolarne ustalenia dokonane w toku tych czynności stanowią podstawę do wydania decyzji oraz podejmowania innych środków przewidzianych w przepisach prawa budowlanego.

W każdym z powyżej wymienionych szczebli administracji znajduje się specjalny oddział obsługi klienta, który w zakresie swoich obowiązków udziela informacji, przyjmuje i wydaje dokumenty w imieniu Starosty, Wojewody lub Inspektora Nadzoru, dotyczące spraw architektoniczno-budowlanych. W dużych miastach, takich jak Warszawa, odpowiednio są to Urzędy Gminy, Prezydenta Miasta i Wojewody.

Zobacz także: Kto sprawuje nadzór na budowie?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »