| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > O co pytać sprzedawcę podczas zakupu okien?

O co pytać sprzedawcę podczas zakupu okien?


Zakup nowych okien to ważna decyzja. Producenci okien oferują nam wiele ciekawych rozwiązań, przez co możemy mieć problem z wyborem odpowiedniej stolarki okiennej. Dlatego zanim wybierzemy się do salonu sprzedaży okien, przygotujmy listę rzeczy, o które warto zapytać sprzedawcę.

- Jedną z najważniejszych kwestii, które warto poruszyć z przedstawicielem handlowym jest kwestia przenikalności termicznej dla całej konstrukcji okna, nie tylko dla szyby. Informacja ta pozwoli nam ustalić, na jak duże straty ciepła będziemy narażeni, a tym samym – jaki będzie komfort termiczny w całym naszym domu. Jeśli chodzi o samą szybę, to warto zapytać natomiast, czy jej parametry zostaną naniesione na ramce dystansowej. Kolejnym zagadnieniem, które powinno znaleźć się na liście pytań do sprzedawcy jest temat bezpieczeństwa. Chodzi tu o standardowe zabezpieczenia antywyważeniowe oraz ilość punktów ryglowania w okuciu i sposób ich rozmieszczenia. W przypadku okien rozwierno-uchylnych takie punkty powinny być rozlokowane co najmniej co 80 centymetrów po obwodzie. Wybierając okna, trzeba koniecznie spytać również o klasę profilu, standardowy system rozszczelnienia i izolacji, a także możliwość dodatkowego doposażenia okucia, np. w stopniowanie uchyłu czy zatrzask balkonowy. Funkcje te poprawiają komfort użytkowania stolarki, dlatego też nie należy tego zagadnienia pomijać – mówi Izabela Tryba z firmy OknoPlus.

Zobacz także: Jakie okna wybrać: drewniane czy z PVC?

W kwestii konstrukcji okna najlepiej zapytać sprzedawcę o maksymalne wymiary skrzydła, szerokość komór wewnętrznych, grubość ścianek konstrukcyjnych profilu i stalowego wzmocnienia.

- Warto wiedzieć, że optymalna szerokość komór wewnętrznych wynosi 5 mm, ścianki konstrukcyjne nie powinny mieć mniejszej grubości niż 3 mm, a stalowego wzmocnienia – mniejszej niż 1,5 mm – precyzuje Izabela Tryba.

Warto także sprawdzić obróbkę zgrzewanych naroży w profilach drewnopodobnych. Najlepiej dopytać sprzedawcę, na czym będzie polegał montaż.
Podjęcie decyzji o zakupie nowych okien to trudna sprawa ze względu na duży wydatek. Dlatego zależy nam na wybraniu takich okien, które będą nie tylko ładne, ale przede wszystkim trwałe.

Zobacz także: Czy opłaca się kupować okna drewniane?

Źródło: materiały prasowe

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »